Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dělají z nás blbce? Dělají to naschvál? Nebo jsou doručovatelé líní lempli? Nebo mají tady na poště prostě takový bordel, že jedna ruka neví, co dělá druhá? Funguje to tak všude, nebo jen v Brně?Ano. U nás asi jo. Někteří ano. Nejspíš ano. U nás v Brně-Řečkovicích občas ano.
Čili se domnívám, že zasílání obyčejných listovních zásilek mají kvalitníKdyž teď čtu, co dole píše Podlesh, tak začínám mít obavu, že ani s těmi obyčejnými listovními zásilkami to nebude až taková sláva
Jo, jsem z Brna a tohle se mi stalo taky. (A ne jednou.) Nejvíc si pamatuju jedno „doručení“. Nejvtipnější na tom bylo, že jsem na ten balík čekal, dokonce jsem viděl, jak auto pošty přijelo před náš dům, otočilo se a zase odjelo. (Nevím tedy jistě, že tam ten balík měli, ale moc bych za to nedal, že ano.) Pošťákovi se asi nechtělo vylézt z auta a zkusit zazvonit. A druhý ten se mi ve schránce objevil papír o nezastihnutí.
Když jsem druhý den pošťáka se stejnou SPZtkou (opsal jsem si ji, když se to auto otáčelo) uviděl, seběhl jsem dolů a ptal se ho, jestli tu doručoval včera. Že jsem tohle auto viděl sem přijet, otočit se a odjet. Že jsem čekal na zásilku, která mi měla být včera doručena a jen se mi druhý den objevil ve schránce lístek o nezastihnutí. Moc odpovídat se mu nechtělo a vypadlo z něj jen něco ve smyslu, že neví, jestli sem včera s tímhle autem doručoval . . .
Do druhého dne tedy doručují jen teoreticky. Vůbec by mi nevadilo, kdyby to trvalo dva dny, ale ať potom netvrdí, že to dodají do druhého dne. A vůbec nejvíc mě točí, že pak na poštu musím pro balík letět osobně. (Sice to nemám daleko, ale nějaký čas to přece jen vezme. Když mi to mají přivést až domů, tak to tak má být. :-/)
za všechny tyto PROBLEMY může jediný viník: zcela nový, nevyzkoušený, nezaběhaný a hned ze začátku zcela nevhodně zatížený POŠTOVNÍ UZEL naproti M-Palácu v Brně.není pravda, může za to totální neschopnost některých lidí na poště, problém, který zmiňuju výše (nedoručení a neoznámení) se stal ještě před zprovozněním této obludy; obdobně to, že mi nejsou schopni doslat dopis na jinou adresu a radši jej vrátí (dvakrát), když předtím na jinou adresu mi asi tři věci doslali v pohodě, jsou také historky staršího data ... nicméně ve výčtu negativních vlastností jsi zapomněl na jednu taky dost důležitou - naprosto nevhodné umístění: jednak tato oblast dosti trpí na dopravní zácpy a jednak kdyby to postavili aspoň na druhé straně silnice, mohly jim stavět poštovní vagóny přímo u toho, takhle se musí na poště na hlavním nádraží vše překládat a vozit o blbej kilometr (vzdušnou čarou) vedle
Tiskni
Sdílej: