Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Sigma se kupuje kvůli foveonu.tíms potvrdil, co píšu. pokud sigma uvede ff, tak foveon ff, tolik si aspoň myslím. zatím jsem na foveon webu žádný pokrok neviděl, akorát nedávno přihodili info o sd15 a dp2 (což se dalo čekat)
Z praktického hlediska máš naprostou pravdu Přesně tak.
SD15 má stejný čip, jako SD14, vylepšení by se měla týkat myslím procesoru, který by měl být rychlejší, potom by měl mít větší LCD (ale se stejným rozlišením), a pokud ještě něco, tak už nevím co.
Asi je to do 20 let nepřístupné
Jinak vyřiď, že kamarádce i bráškovi gratuluji a mohu jen bledě závidět bystrost a paměť
Jen nepřechval, aby se mi moc nezvednul frňák
Snažil jsem se do něj nacpat informace, které jsem nikde nenašel a musel jsem si je pozjišťovat na vlastní kůži, plus trochu omáčky, aby to bylo ucelené.
V souvislosti s tím vším jsem si vyslechnul, že je kravina rozhodovat se o foťáku dle toho, že používám Linux, a byl jsem přesvědčován, že prostě potřebuji Win/Mac; co jsem prodiskutoval ohledně těch závad, ani nemluvě. Ohledně batohů jsem kontaktoval několik lidí, ten pracovník Fomei byl nakonec jediný, kdo se mi ozval a navíc mi domluvil jejich vyzkoušení. Také uznal, že pohled na zadní část batohu má své opodstatnění a snad budou do budoucna batohy fotit i ze zadní části. Ze stránek Megapixelu mi smazali příspěvek, kde jsem si rýpnul do jejich "skvělé" ceny, tak jsem jim to tam napsal znovu. A o Oehling.cz ani nemluvě. Chtěl jsem sem dát celou naši korespondenci, ale nebyl jsem si jistý, jestli bych s tím nemohl mít nějaký problém, tak jsem to raději jen věcně shrnul. Navíc to vypadá, že už se se mnou raději ani nechtějí bavit, protože ačkoliv jsem požádal o jiný kus objektivu 20-40, který mají skladem, napsali si o číslo účtu, že mi (asi raději) vrátí peníze.
Prostě to vypadá, že zrcadlovka bude veselý koníček
Odsuzovat výrobce jen na základě jednoho (byť v případě otuly hned dvou, koupených ve slevě... život je svině) kusů se špatně seřízenou synchronizací blesku není zrovna rozumné. Co se týče Oehling.cz i ostatních překupníčků v českém chlívečku (plném právních expertů, kteří tak jako pan präsident "nepoznají špinavé peníze"), ani mě nepřekvapuje že se "recyklují" vrácené kousky, případně že kupující s vidinou nižší ceny klepne na nabídku nenápadně označenou jako "rozbalené zboží" (oehling to aspoň označuje jako "bazar").
Novou SD14 Sigmu (od dodavatele s aktuálním fw, na počítadle byly 3 testovací snímky) mám zrovna na stole - a po nafocení cca 60 fotek (exteriér i interiér, vč. vestavěného blesku) se musím zařadit k drtivé většině uživatelů, kteří žádný problém nemají (a proto do diskusí moc nepíší). Na účet zvědavých českých sviní dlužno dodat, že z krabice si v zásilkovém obchodě někdo stihnul vypůjčit aspoň manuály a pár dnů mu trvalo než je našel a vrátil...
Každopádně SD14 v setu se stabilizovaným objektivem 18-200 je za necelých 15000 bomba (objektiv samotný stává kolem 10!), kterou sice neocení příznivci blikátek (ti by si měli radši pořídit nějakého Lumíka a budou do smrti šťastní) - a tím co se s z ní dá vytáhnout s přehledem strčí do kapsy i mnohem dražší základní sety Canonů a Nikonů s "Bayeráčkem"...
Radku, nejednalo se o bazarové, ani jinak zlevněné kousky (kromě toho objektivu 20-40). Je to normální setová cena, za kterou tento set prodávají za našimi hranicemi zcela běžně. Mimochodem jsem si set i bleskem objednal od Foto Thun GmbH, a je to ještě horší. Objektiv je zcela nepoužitelný kvůli nějaké uvolněné čočce, takže většinu snímků mám naprosto rozmazanou, integrovaný blesk funguje už lépe, tedy asi ve 40 % případů blýskne dobře, na fotkách jsou ve spodní polovině pruhy, jako by to někdo přejel smirkovým papírem, fotoaparát musím velmi často po zapnutí vypnout a zapnout znovu, protože se sice rozsvítí displej, ale přístroj na nic nereaguje…
A ještě horší je, že na maily nereaguje ani Foto Thun, ani přímo německé zastoupení Sigmy v Rödermarku. Teď už lituji, že jsem si za stejné peníze neobjednal přes Amazon Nikon D90. A v skrytu duše doufám, že se mi to vůbec podaří vyreklamovat.
Malé rozšíření je cítit hodně - je velký problém sehnat bazarové zboží a stejně tak i něco prodat. Budoucnost by snad tak černá být nemusela, věřím, že Sigma si bude stále nějaký model na trhu držet.
Ona si to většina lidí spočítá - koupím-li si tělo Canon, můžu sklo pořídit buď originál Canon nebo Sigmu, Tokinu, Tamron... Když si koupím tělo Sigmu, bude muset být Sigma i vše ostatní. Výběr bazarového zboží tomu odpovídá. Koupit kvalitní sklo nové a koupit je z druhé ruky je hodně citelný rozdíl. Ale kdysi byly aspoň skla se Sigma bajonetem docela příjemně levnější než Sigma skla s bajonetem C/N/M/P. Jak je to dnes nevím. Pro Sigmu je to malé rozšíření docela velký handicap, jestli udrží svůj vlastní digitál, na to bych si osobně nevsadil. Tipuju, že to Sigma částečně dotuje z prodeje skel pro bajonety C/N/M/P.
Ale kdysi byly aspoň skla se Sigma bajonetem docela příjemně levnější než Sigma skla s bajonetem C/N/M/P.Skla pro bajonet Sigma stojí úplně stejně, jako pro ostatní
Tiskni
Sdílej: