Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem se rozhodl skromě přispět HW prostředky na něco dobrého. Napadá mě termín výpočetní charita , ale to je jedno. Ono jde spíše o vědu. Nejznáměšími sítěmi distribuovaných výpočtů jsou bezesporu Folding@home a BOINC. A tak jsem se na oba projekty podíval blíže.
Folding home je podle guinessovy knihy rekordů největším "clusterem" vůbec. Na tomto projektu je poměrně zajímavé, že distribuuje i klienta pro grafické karty ATI. Bohužel. Tady veškeré mé nadšení opadlo. Byl jsem sice ochoten uvažovat o koupi HD3850, a potýkat se zatím s nedokonalými ovladači (pro ATI na Linux asi ještě nedozrál čas), ale projekt folding@home a ATI podporují jen Microsoft Windows (chybí klient, možná z důvodů absence CAL pro Linux). Projekt samotný není opensource. To mi přijde poněkud zvláštní v případě, že někdo ode mě chce HW prostředky... Poslání projektu je více méně monotematické. Vše se točí kolem proteinů a hledání léků na některé nemoci. Ve výsledku se nemůžu ubránit dojmu, že člověk vlastně "pracuje" na nějakou farmaceutickou společnost, která v případě úspěchu lék patřičně zpeněží.
Jak asi tušíte, moje sympatie si získal projekt BOINC. Velkou výhodou tohoto projektu je, že člověk může podporovat výzkum, o který má zájem. Je čistě na něm, kolika a kterých dílčích projektů se zůčastní. BOINC je opensource, což mi přijde fair, když někomu dobrovolně přispívám. GPU klient ATI neexistuje, ale co, alespoň mohu zůstat u osvědčené nVidie Třeba se GPU BOINC kientů dočkáme, ať už pomocí CAL (ATI) nebo CUDA (nVidia).
Teď se zkusíme s BOINC popasovat v akci. Zejména vzhledem k kvalitě Linuxového klienta. Jsem zvědavý jak to dopadne...
Tiskni
Sdílej:
Nejde o to, zda je to výhodné pro řešitele projektu. Klíčovou myšlenou je:
Hele, tady jsou počítače. Vyrobili jsme je, a ted zrovna běží na prázdno. Co kdybych místo nákupu dalších PC některé zkusili využít? (když už tady jsou)
Výhodné to je především ze společenského hlediska. Je to ekologičtější, nemrháme prostředky. Důvodů proč to mnohé subjekty nevyužívají je celá řada. Například to někdo může sabotovat. Kdyby se to používalo pro komerční účely, nechtěl bych vidět ten konkurenční boj. Zcela jistě také není dostatečně velká zásoba dobrovolníků, takže se tolik projektů neuživí. Bezpečnostní aspekty nejsem schopen posoudit.
Firmu jaxi nezajímá, co je ekologičtější, ale co je rentabilnější. Ještě jsem neviděl firmu, která by na prvním místě měla blaho společnosti, ale možná že ty ano.
"Placený dobrovolník" je stejný nesmysl jako "studené horko".Pleteš si dobrovolníka s námezníkem.
Jaxi jsi záměrně pominul zminovanou možnost, že v případě komerčního subjektu, by se konkurenční projekt připojil, a bez ustání sabotoval výpočty
Mnohé subjetky vyžadují 100% kontrolu.
Firmu jaxi nezajímá, co je ekologičtější, ale co je rentabilnější. Ještě jsem neviděl firmu, která by na prvním místě měla blaho společnosti, ale možná že ty ano.Jo, tak to jsem tě předtím špatně pochopil. Pořád jsem vycházel z toho, že tenhle model má být zároveň i ekonomicky výhodnější a ekologie je bonus. Záměrně pominul sabotování... to je přece to samé, jak s tím, že se data dostanou do rukou uživatelů, prostě to je problém, který není třeba řešit technicky, na to stačí právníci. Prostě kdo se zapojí, bude souhlasit se smlouvou.
Výhodné to je především ze společenského hlediska. Je to ekologičtější, nemrháme prostředky.Když někdo se svým prescottem ještě teď počítá v podobných projektech a nepochybuji o tom, že se řady takových najdou, tak je to naopak příšerně neokologické a mrhání prostředky. Když někdo staví cluster, tak bere v úvahu i výkon na watt. Takhle počítají mraky lidí na zařízeních, které jen topí a jsou líné.
sem zapojenej v seti, rosette, lhc a wcg, vsechno pres boinc klienta (ikdyz wcg ma i vlastnoho klienta, ale funguje i pres boinc).
You are chauvinism pig!:-P