Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak jsem se rozhodl skromě přispět HW prostředky na něco dobrého. Napadá mě termín výpočetní charita , ale to je jedno. Ono jde spíše o vědu. Nejznáměšími sítěmi distribuovaných výpočtů jsou bezesporu Folding@home a BOINC. A tak jsem se na oba projekty podíval blíže.
Folding home je podle guinessovy knihy rekordů největším "clusterem" vůbec. Na tomto projektu je poměrně zajímavé, že distribuuje i klienta pro grafické karty ATI. Bohužel. Tady veškeré mé nadšení opadlo. Byl jsem sice ochoten uvažovat o koupi HD3850, a potýkat se zatím s nedokonalými ovladači (pro ATI na Linux asi ještě nedozrál čas), ale projekt folding@home a ATI podporují jen Microsoft Windows (chybí klient, možná z důvodů absence CAL pro Linux). Projekt samotný není opensource. To mi přijde poněkud zvláštní v případě, že někdo ode mě chce HW prostředky... Poslání projektu je více méně monotematické. Vše se točí kolem proteinů a hledání léků na některé nemoci. Ve výsledku se nemůžu ubránit dojmu, že člověk vlastně "pracuje" na nějakou farmaceutickou společnost, která v případě úspěchu lék patřičně zpeněží.
Jak asi tušíte, moje sympatie si získal projekt BOINC. Velkou výhodou tohoto projektu je, že člověk může podporovat výzkum, o který má zájem. Je čistě na něm, kolika a kterých dílčích projektů se zůčastní. BOINC je opensource, což mi přijde fair, když někomu dobrovolně přispívám. GPU klient ATI neexistuje, ale co, alespoň mohu zůstat u osvědčené nVidie Třeba se GPU BOINC kientů dočkáme, ať už pomocí CAL (ATI) nebo CUDA (nVidia).
Teď se zkusíme s BOINC popasovat v akci. Zejména vzhledem k kvalitě Linuxového klienta. Jsem zvědavý jak to dopadne...
Tiskni
Sdílej:
Nejde o to, zda je to výhodné pro řešitele projektu. Klíčovou myšlenou je:
Hele, tady jsou počítače. Vyrobili jsme je, a ted zrovna běží na prázdno. Co kdybych místo nákupu dalších PC některé zkusili využít? (když už tady jsou)
Výhodné to je především ze společenského hlediska. Je to ekologičtější, nemrháme prostředky. Důvodů proč to mnohé subjekty nevyužívají je celá řada. Například to někdo může sabotovat. Kdyby se to používalo pro komerční účely, nechtěl bych vidět ten konkurenční boj. Zcela jistě také není dostatečně velká zásoba dobrovolníků, takže se tolik projektů neuživí. Bezpečnostní aspekty nejsem schopen posoudit.
Firmu jaxi nezajímá, co je ekologičtější, ale co je rentabilnější. Ještě jsem neviděl firmu, která by na prvním místě měla blaho společnosti, ale možná že ty ano.
"Placený dobrovolník" je stejný nesmysl jako "studené horko".Pleteš si dobrovolníka s námezníkem.
Jaxi jsi záměrně pominul zminovanou možnost, že v případě komerčního subjektu, by se konkurenční projekt připojil, a bez ustání sabotoval výpočty
Mnohé subjetky vyžadují 100% kontrolu.
Firmu jaxi nezajímá, co je ekologičtější, ale co je rentabilnější. Ještě jsem neviděl firmu, která by na prvním místě měla blaho společnosti, ale možná že ty ano.Jo, tak to jsem tě předtím špatně pochopil. Pořád jsem vycházel z toho, že tenhle model má být zároveň i ekonomicky výhodnější a ekologie je bonus. Záměrně pominul sabotování... to je přece to samé, jak s tím, že se data dostanou do rukou uživatelů, prostě to je problém, který není třeba řešit technicky, na to stačí právníci. Prostě kdo se zapojí, bude souhlasit se smlouvou.
Výhodné to je především ze společenského hlediska. Je to ekologičtější, nemrháme prostředky.Když někdo se svým prescottem ještě teď počítá v podobných projektech a nepochybuji o tom, že se řady takových najdou, tak je to naopak příšerně neokologické a mrhání prostředky. Když někdo staví cluster, tak bere v úvahu i výkon na watt. Takhle počítají mraky lidí na zařízeních, které jen topí a jsou líné.
sem zapojenej v seti, rosette, lhc a wcg, vsechno pres boinc klienta (ikdyz wcg ma i vlastnoho klienta, ale funguje i pres boinc).
You are chauvinism pig!:-P