Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Objavil sa tu v blogoch zápis o počítaní ceny sw pod Windows a porovnávaním s Linuxom. Sám som len nedávno získal notebook s Win XP a tak hor sa do porovnávania. Na rozdiel od ParadoXa som s Windows nerobil, tak posledných 6-7 rokov (ak nepočítam spúšťanie hier)
Za celý nový notebook som zaplatil 500USD, tak nech je z toho dvadsať percent za softvér tj. 100USD, nech 2500 CZK. Za túto cenu som dostal Win XP Home, Norton Antivirus, nejaký firewall, funguje mi prehrávanie DVD, kancelársky balík MS Works (čo mi ako bežnému používateľovi stačí), encyklopédiu Encarta a pár drobností navyše (napr. Office na 90dní, nejaké hry, j2se) a pod. toto všetko som samozrejme nemusel inštalovať. K fotoaparátu (Canon) som dostal Adobe Photoshop Elements a Adobe PhotoAlbum, ktoré som nainštalovať zvládol :)
Ako bežný používateľ som si doinštaloval BSPlayer a nejaké kodeky a kombináciu gaim, firefox, thunderbird (pretože ich mám rád a nehodlám sa učiť niečo nové). Nič viac normálny človek podľa mňa nepotrebuje, takže sme niekde hlboko pod navrhovanou cenou 80.000 CZK.
Učiaci sa programátor samozrejme potrebuje ešte čosi k tomu. Tak nech to je aj to Delphi, tak na pokusy stačí Personal Edition, ktorá je zdarma (nie síce posledná verzia, ale na skúšanie to snáď až tak nevadí). Samozrejme, že mne chýbalo tiež pár drobností točiacich sa okolo ssh (putty, winscp) a pár vačšich vecí ako bash, či perl. A práve kvoli nim sa trápim s inštaláciou linuxu, ale o tom inokedy.
Keby som nebol programátor, tak by mi zrejme momentálny systém s Win XP vyhovoval a nemal by som s ním najmenší problém. Netvrdím, že XP je lacnejšie alebo drahšie ako Linux, pretože to sám neviem. Ale za porovnateľné aplikácie vačšinou nie je nutné (pre BFU) dávať desaťtisíce a napriek tomu mať všetko úplne legálne. Takže argumuj-me/te za Linux, ale nepoužívajme rovnako nevhodné a ľahko vyvrátiteľné argumenty ako protivník.
Tiskni
Sdílej: