Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Postupné ochladzovanie na mne už necháva následky. Drevo na zimu je už nachystané, slivky kvasia a tak je ten správny čas začať vymýšlať nové veci. Vlani som si vymyslel jeden predmet o administrácii Linuxu, ktorého blog (AToL) nájdete na abclinuxu. Už predtým som však mal zálusk na ešte jeden predmet.
Na fakulte informatiky som fakt už dosť dlho. Síce sa na prednáškach vyskytujem stále zdriedkavejšie, tak mám ten pocit, že ľudia nevedia programovať. Možno je to tým, že na univerzite sa o programovaní hovorí ako o vede, či ESR o ňom píše ako o umení. Jednoducho samé vysoké ciele, vysoké ideály. Treba si však uvedomiť, že to čo robí vačšina programátorov je remeslo. A aj tým, ktorí robia vedu/umenie sa to remeslo zíde. Preto mäsiarsky predmet Craft of Programing. Mal by byť o veciach, ktoré sú úplne zrejmé a napriek tomu na ne zabúdame. Ani v najmenšom by sa nemal blížiť k učebnici nejakého jazyka, frameworku alebo algoritmov. Dosť by ma zaujímalo, čo by ste si vy predstavovali/očakávali od takéhoto predmetu. Či nakoniec z toho bude predmet, nejaké neformálne stretnutia, alebo niečo iné neviem. Ale prečo to v tej zime neskúsiť :) PS: Samozrejme, že už dávnejšie som si osnovu vytvoril, ale radšej nebudem ovplyvňovať zverejňovaním. PS2: Ak by mal niekto z vás v Brne pocit, že má málo pohybu. Dávam do pozornosti kurz Od hole k meči a kordu. Toho roku nás je zatiaľ pomenej, zvládnu to aj nemehlá :) Ak by pre zmenu niekto vedel o volejbale niekedy vo štvrtok, tak budem rád ja.
Tiskni
Sdílej:
Hlavní náplní semináře je trénink myšlení, praktický nácvik řešení úloh a práce v týmu.