Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je to par dni, co jsem zacal podrobneji zkoumat GNOME. Predni vyvojar tohoto prostredi Miguel Icaza je povazuje za prostredi pro uplne BFU, a za timto ucelem je take navrhovano... A s cim jsem se dnes potykal ja?
Mam jeden oddil pripojeny nestandartne do /home mimo slozky uzivatelu. (rikejme mu treba /home/data) Jelikoz je open/save gialog Nautilu takovy jaky je, rozhodl jsem se, ze si vytvorim zastupce ve sve slozce, abych mohl do tohoto adresare /home/data pristupovat primo.... Nejdrive jsem zkusil pretahnout tento adresar na plochu. Zacal ovsem pokud o zkopirovani celeho adresare, coz jsem urychlene ukoncil. Stejny efekt to melo i pri pretazeni do meho domovskeho adresare..... Zadna nabidka typu KDE (-presunout na toto misto, - kopirovat na toto misto, - vytvorit na tomto miste zastupce)... proste automaticky kopirujem... No nic, rozhodl jsem se, ze si vytvorim zastupce rucne. Klikl jsem na volne pole v mem adresari a v kontextovem menu marne hledal vytvorit zastupce.... v GNOME se vlastne zastupce jmenuje "spoustec". No nic, zkusil jsem to tedy na plose. Tam nabidka "vytvorit spoustec" opravdu byla. Chvili mi trvalo, nez jsem zjistil, ze se do pole s prikazem musi napsat nautilus a adresa /home/data. No nic, na plose jsem tedy zastuce mel. Ale proc ho musim vytvorit na plose a pak skopirovat tam kde potrebuju, tedy do me slozky...?? To fakt nechapu! Tak uz mam dle GNOME nejednodusim moznym zpusobem vytvoreneho zastupce v mem domovskem adresari. Ma ale takovou hnusnou ikonku co prirazuje GNOME buhvi cemu... No nic. pohledame nejakou normalni ikonu disku nebo slozky. Kliknu mysi, dam vlastnosti a v levo nahore je obrazek ikony. kdyz na ni kliknu v KDE, normalne se mi rozbali okno se vsemi existujicimi ikonami v danem ikonsetu.... A tv GNOME? Vyskoci na me muj "oblibeny" file/save dialog a ikony abych si hledal v adresarove strukture sam.... Jak "jednoduche"....
Prosim, neberte tento zapisek jako KDE vs. GNOME a kdo je lepsi... Spis je to vyraz zoufalstvi nad mym "bojem" s GNOME... M.Izaca i s celym usabily teamem se musel pekelne ozrat a zhulit, kdyz rekli ze GNOME je user-friendly a pro BFU..... BFU si totiz u GNOMe nedovedu predstavit!
Tiskni
Sdílej:
Velmi dobrý základ pro flame
Ano, naprosto výtečný. Já jsem na Gnome silně alergický, proto bych měl sám sebe z diskuse vyloučit pro podujatost.
Ale teď vážně: Vadí mi na něm dvě věci.
Zoufale a beznadějně nedostatečné možnosti nastavení. Během pěti minut používání jsem narazil na spoustu drobností, které jsem chtěl nastavit, jenže ono to nebylo možné. Přístup typu „aby to nemátlo uživatele“ je naprosto scestný. V tomhle směru plně souhlasím s Linusem, který se kdysi na adresu Gnome vyjádřil velmi rázně. Dialogová okna mohou mít někde tlačítko „rozšířená nastavení“ - a v základní formě mohou být určena pro BFU. Jenže úplné vynechání všech „nadbytečných“ možností rozhodně nic neřeší. Údajně je prý lepší mít málo funkčních nastavení než mnoho nefunkčních. To by bylo hezké, kdyby se Gnome této zásady v praxi držel. Mně při různých pokusech o nastavení odletěl tolikrát, že to radši vůbec nepočítám.
Výkon. Na velmi starém počítači zabírá Gnome mírně větší množství paměti než KDE, což je nanejvýš překvapivé. Běží zoufale pomalu. Je přímo úděsné, kolik je v Gnome nejrůznějších drobných animací a pocobných blbostí, které nelze vypnout. Na novějším stroji je to úplně jedno, ale na starším si člověk stokrát rozmyslí, jestli chce animovaný panel s nabídkou, který se při plné zátěži vyroluje až za 10 vteřin. V KDE prostě animace povypínám a je vymalováno. Zato Gnome nechce uživatele mást - tak jen ať si na tu krásnou animaci počká, že ano.
Uf, to jsem se zase rozohnil. Ještě bych rád doplnil, že třída FlameWar obsahuje proměnnou private static final boolean isNecessary = false;
. Kdo čte Uncyclopedii, dobře ví, o čem mluvím.
Viz můj příspěvek níže. Ano, na rychlém stroji to člověk nepozoruje.
Problém je v tom, že nemám tušení, jak v Gnome vypnout animované skrývání panelů (těch s applety - přepínač oken, hodiny, nabídky apod). (Chci skrývání panelů a považuji ho za nezbytné, ale bez animací.) Ve verzi, kterou jsem naposledy zkoušel (cca před půl rokem) to prostě vypnout nešlo. Na pomalém počítači se člověk dotkne myší okraje obrazovky a pak musí čekat třeba i několik vteřin na dokončení té animace. A ještě to za sebou zanechává ošklivou roztřepenou stopu, protože se z nějakého důvodu stihne v jednom kroku animace překreslit jen okraj toho pruhu a ne zbytek... Takže tohle jsem měl na mysli.
Ty "animace"v GNOME nejsou animace. :)
To právě jsou. Chtěl jsem nastavit takhle jednoduchou věc: Chci, aby se mi horní i dolní panel (defaultně tam bývají oba) automaticky skrývaly. Chci přece využít celý display, že ano - proč bych se měl při surfování koukat na nějaké pruhy s nabídkou... OK, zapnul jsem skrývání obou panelů.
Tam ale schopnosti Gnome končí. Problém je v tom, že já nechci, aby bylo skrývání animované. Chci, aby panel okamžitě vyskočil - bez jakýchkoliv zastávek na půli cesty. Jenže v Gnome tohle nejde nastavit. (!!!) Na mém notebooku (1,6 GHz) je to v pohodě, ale na jednom desktopu (233 MHz), který tu mám, je to naprostá tragédie, bída a nouze. Takže nerad to říkám, ale jsou tam animace.
OK, dejme tomu, ale zrovna tahle jedna jediná mě stačila přivést k šílenství a k následnému odstranění Gnome. Při 233 MHz to nebyl dobrý zážitek.
To podle mě není výkon pro rok 2007, nebo jaký to máme rok...
Možná, ale KDE tam běží velmi svižně a příjemně. Zejména poté, co jsem tam nacpal 256 MB RAM ze starých součástek.
Ihned po spuštění KDE 3.5 mám na tom stroji zabráno 42 MB paměti. S Gnome to bylo kolem 65 MB ihned po spuštění. (Mluvím o datech procesů. Disková cache samozřejmě zabírá ještě další paměť, ale na tom nesejde.) Používám prelink, protože to někdy sníží spotřebu paměti klidně i o čtvrtinu.
(většina lidí pořád tvrdí, že s KDE to zabere tak 200 MB)
<rejp>Otázka je, do jaké míry ta většina rozlišuje diskovou cache a prostor naalokovaný pro procesy.</rejp>
To je ale pořád fajn a mnohem míň než tvrdí ti, podle nichž nelze KDE provozovat na stroji s méně než 256 MB paměti.
Já jsem měl KDE 3.5 na 96 MB paměti. Konqueror běžel rychle, s Firefoxem se už muselo samozřejmě trochu čekat.
/apps/panel/toplevels/panel_0/enable_animations
(Mělo by to být pro první panel.)
Já říkám, že v GNOME lze nastavit všechno. /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0/enable_animations
, předtím jsem to napsal špatně.
A hle, tak už zase můžeš instalovat GNOME...
To už rozhodně ne. To bych se tento hack musel dozvědět dřív, než jsem tam dal KDE. Spouští se rychleji a zabere celkově o třetinu méně paměti. Když tohle člověk vidí, těžko se vrací zpátky.
Já jsem vždy používal KDE na notebooku (1,6 GHz). Jenže když jsem instaloval starý desktop (233 MHz), dal jsem tam Gnome. Podlehl jsem tenkrát pověře, že KDE je pomalé prostředí, zatímco Gnome rychlé. Porucha harddisku mě za rok přiměla k reinstalaci a jen tak na zkoušku jsem tam dal KDE předpokládaje, že bude neúnosně pomalé. Výsledkem jsem byl překvapen a od té doby bych už neměnil.
Nicméně je dobře, že tento problém lze vyřešit.
1. GNOME nemá být jednoduché, ale elegantní. A takové podle mě je.Elegantní možná je, ale (imho) silně na úkor použitelnosti. Kromě toho se mně osobně vůbec nelíbí, ale to už je věc názoru. Spousta lidí na jeho uspořádání a celkový vzhled nedá dopustit.
Většinu věcí lze nastavit, jen pro to (zatím) nejsou okenní programy.
Rád tomu věřím, ale když jsem tenkrát (zběžně) pátral v dokumentaci, nikde jsem tam nenašel, jak se vypne animace těch pruhů s applety. Mně by vůbec nevadila textová konfigurace - ve srovnání s tou klikací na ní nevidím žádné nevýhody. Jenže kde ji hledat?
Mimochodem, asi to jako uživatel KDE nepochopíš, ale i když KDE lze hodně nastavit, mně se ho nikdy nepovedlo nastavit do vyhovující podoby, a to mi věř, že jsem se snažil. Naopak v GNOME si nastavím, cojávím, tapetu, panel a klávesové zkratky -- a už je podle mého gusta.
Já chápu, že ne každému se líbí KDE (a Qt). Jenže tento výrok by u věci neznalého uživatele mohl vyvolat dojem, že KDE nepodporuje tapetu, panel a klávesové zkratky. To ovšem (mírně řečeno) není pravda.
Věřím, že se zlepší.Jestli ano, rád ho zase někdy vyzkouším - jen tak pro zajímavost.
Jinak, já jsem si nevšiml žádných animací, naopak, GNOME skoro žádné neobsahuje.
Skutečně? Jak už jsem tu několikrát psal - až mi někdo objasní, jak se vypne animace automatického skrývání panelů, bude to pro mě velkým přínosem...
Napadá mě snad jen zobrazování takových obdélníčků při minimalizaci, a to vypnout lze...
Obdélníčky žerou málo výkonu. Ty by mi mohly být ukradené. Jenže celý pruh s applety, ikonami a přepínačem ploch s náhledy uspořádání oken už je na starém stroji problém.
No pokial to bola odpoved na moj post tak nejak nechapem.. Ale predpokladam, ze nie.
Upřímně, tahat ikonky a zkoušet při tom klávesy Shift, Ctrl nebo Alt mi přijde natolik intuitivní, že..Tak to mne zas intuitivne nepripada. Sam samozrejme drag+klavesa pouzivam pomerne casto, ale pre BFU je samotny drag, nieto este napriklad strednym tlacidlom nenormalne neintuitivna zalezitost. O kombinacii s alt, shift, alebo ctrl ani nehovorim, to uz je skoro cierna magia.
Tak to mne zas intuitivne nepripada. Sam samozrejme drag+klavesa pouzivam pomerne casto, ale pre BFU je samotny drag, nieto este napriklad strednym tlacidlom nenormalne neintuitivna zalezitost. O kombinacii s alt, shift, alebo ctrl ani nehovorim, to uz je skoro cierna magia.A proto není nad pořádnou statickou nabídku (Soubor ⊳ Nový ⊳ Odkaz) ;)
Skor "Edit ⊳ Make Link".
Sympaticke, ze pri oznaceni viac suborov sa v menu "Link" meni na "Links". Blbost, ale potesi.
Nejsou ty dialogy spíše záležitostí GTK?To je celkem jedno. Ty dva projekty jsou hodně provázané.