Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jelikož mi přibude něco peněz, tak bych si chtěl koupit nějaký o trošku lepší mobil v ceně zhruba do 8k Kč s DPH. Kandidátů je hned několik:
Nokia N70:
+ Symbian 8.1 (nemusí se certifikovat aplikace)
- relativně malý displej (používám mobil ke čtení knih ve vlaku atd.)
Nokia N72:
v podstatě jako N70, avšak nemá podporu pro videohovory, ale to mě vůbec netrápí.
Nokia E50 (verze s foťákem):
+ větší QVGA displej oproti N70 a N72
+ Symbian 9.x (tudíž nojvější OS)
- a s novějším OS nutnost certifikace aplikací
- nemá rádio (není až taková podmínka)
Nokia 6120 Classic:
+ větší QVGA displej oproti N70 a N72
+ Symbian 9.x (tudíž nojvější OS)
+ má podporu pro videohovory, u nás nevyužitelné
- a s novějším OS nutnost certifikace aplikací
- nemá rádio (není až taková podmínka)
SE K750i:
+ relativní držák na českém trhu
+ za nynější cenu (dá se sehnat nový za 4700 Kč, i méně) dostane člověk dost "muziky"
mínusy: není mu co moc vytknout
SE W810i:
+ prý má dobrá sluchátka
- o něco vyšší cena něž u K750i, ale zase člověk dostane 512MB kartu, oproti 64MB u K750i
Líbí se mi i HP iPAQ 514 Voice Messenger, ale má taky relativně malý displej, a jsou v něm Windows Mobile (ale to by pro mne nebyl zas až takový problém), ale zase má Wi-Fi.Tak mám dilema s výběrem. Recenze jsem si četl, ale to víte jak to je: ti co konkrétní mobil mají, tak na něj nedají dopustit, a ty co ho nemají a závidí, tak ho pomluví až hrůza. Tak jsem si myslel, že by se tady někdo v komentářích mohl podělit se zkušenostma s výše vybranými značkami.
Tiskni
Sdílej:
Můžu se zeptat co joystick a výdrž baterie u SE 750? Mám teď SE 700 a baterka mi vydrží tak 1-2dny (a to mobil moc nepoužívám) a s joystickem pěkně bojuju. Přemýšlím, že bych si pořídil SE 750 (hlavně kvůli ceně), ale bojím se, že to bude stejný, jako s mou 700...Sice SE 750 nemam, ale napr. na k610i je joystick (casty to objekt reklamacii) nahradeny stvorsmerovym tlacidlom, a to je omnoho odolnejsie. Co sa tyka baterie na k610i je to asi 3 - 4 dni (a to volam v kuse, kedze mam momentalne "celodenny" pausal)
> Sice SE 750 nemam, ale napr. na k610i je joystick (casty to objekt reklamacii) nahradeny stvorsmerovym tlacidlom, a to je omnoho odolnejsie.K750i ma devitismerny joystick.
Joystick je ve skutečnosti devítisměrný, rozezná i diagonální směry, až na pár aplikací ale využijete jen základní čtyři světové strany. Všem čtyřem lze přiřadit uživatelské zkratky.
Jak "starickeho"? Co je potom moje Nokia 7110? Archeologicka vzacnost?A co tak otcova N5110 (rok vyroby tusim 96-97) kazdy druhy rok sa iba kupuju baterie