Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nedávno jsem sepsal článek o nevýhodách současně nejpoužívanějšího IM systému v Čechách. Rád bych se teď věnoval spíše výhodám otevřeného řešení – XMPP protokolu, známého především jako Jabber.
Nebojte, bude to krátké.
Předem upozorňuju, že pro většinu to bude jen opakování známých faktů.
Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru technologie je neuzavřít si cestu ke změně služby. V tomhle XMPP, jakožto IETF standard, který může kdokoli implementovat, docela vede.
Vedle existujících klientských aplikací vznikají další. Pokud vám žádná nevyhovuje, vždycky si můžete (nechat) vyrobit jinou.
Že se můžete připojit ze svého oblíbeného programu je fajn. Stejně důležitá je i možnost psát komukoli, bez ohledu na to, kterou službu si vybral (za předpokladu, že provozovatel služby o propojení sítě stojí).
Jedna ze základních výhod internetu a otevřených protokolů je ta, že nemusíte zůstat jenom konzumentem. Proč by člověk nemohl mít vlastní domácí, komunitní nebo firemní IM server, který se dorozumí se všemi ostatními.
Ano, Jabber jsem si docela oblíbil. Samozřejmě jsem si vědom toho, že v praxi je spousta služeb, které se do veřejné sítě nepřipojí, že by to chtělo lepšího klienta, atd, atd...
Tiskni
Sdílej:
To říká kdo?To říká ten, jehož jméno se nevyslovuje
"pošleš tolikrát, kolik příjemců má mít" to je právě ale nevýhoda oproti mailu, který je jen jeden, ale s více příjemci, o rozeslání se postará poštovní server, Abíčko jen vytvoří jednu zprávu s více příjemci.To rozeslání ale pak stejně musí udělat mailserver, takže si moc nepomůžeš. Vlastně akorát navíc přitížíš ještě mailserveru
Zásadní otázka je, jak velký smysl má posílání upozornění na jabber místo na mail. Ačkoli jsem velký zastánce jabberu, tak musím říct, že tady moc velký smysl nevidím. Jak už se tu ptal Leoš, jestli by to nebylo otravné, tak IMHO bylo. [...]Jo, taky bych to nepoužíval, ale když jsem četl to vlákno jak to překombinovávali ti dva s mailem, tak jsem radši napsal, jak to udělat rovnou po Jabberu. Kolonku do profilu určitě.