Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Nedávno jsem sepsal článek o nevýhodách současně nejpoužívanějšího IM systému v Čechách. Rád bych se teď věnoval spíše výhodám otevřeného řešení – XMPP protokolu, známého především jako Jabber.
Nebojte, bude to krátké.
Předem upozorňuju, že pro většinu to bude jen opakování známých faktů.
Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru technologie je neuzavřít si cestu ke změně služby. V tomhle XMPP, jakožto IETF standard, který může kdokoli implementovat, docela vede.
Vedle existujících klientských aplikací vznikají další. Pokud vám žádná nevyhovuje, vždycky si můžete (nechat) vyrobit jinou.
Že se můžete připojit ze svého oblíbeného programu je fajn. Stejně důležitá je i možnost psát komukoli, bez ohledu na to, kterou službu si vybral (za předpokladu, že provozovatel služby o propojení sítě stojí).
Jedna ze základních výhod internetu a otevřených protokolů je ta, že nemusíte zůstat jenom konzumentem. Proč by člověk nemohl mít vlastní domácí, komunitní nebo firemní IM server, který se dorozumí se všemi ostatními.
Ano, Jabber jsem si docela oblíbil. Samozřejmě jsem si vědom toho, že v praxi je spousta služeb, které se do veřejné sítě nepřipojí, že by to chtělo lepšího klienta, atd, atd...
Tiskni
Sdílej:
To říká kdo?To říká ten, jehož jméno se nevyslovuje
"pošleš tolikrát, kolik příjemců má mít" to je právě ale nevýhoda oproti mailu, který je jen jeden, ale s více příjemci, o rozeslání se postará poštovní server, Abíčko jen vytvoří jednu zprávu s více příjemci.To rozeslání ale pak stejně musí udělat mailserver, takže si moc nepomůžeš. Vlastně akorát navíc přitížíš ještě mailserveru
Zásadní otázka je, jak velký smysl má posílání upozornění na jabber místo na mail. Ačkoli jsem velký zastánce jabberu, tak musím říct, že tady moc velký smysl nevidím. Jak už se tu ptal Leoš, jestli by to nebylo otravné, tak IMHO bylo. [...]Jo, taky bych to nepoužíval, ale když jsem četl to vlákno jak to překombinovávali ti dva s mailem, tak jsem radši napsal, jak to udělat rovnou po Jabberu. Kolonku do profilu určitě.