Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno jsem sepsal článek o nevýhodách současně nejpoužívanějšího IM systému v Čechách. Rád bych se teď věnoval spíše výhodám otevřeného řešení – XMPP protokolu, známého především jako Jabber.
Nebojte, bude to krátké.
Předem upozorňuju, že pro většinu to bude jen opakování známých faktů.
Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru technologie je neuzavřít si cestu ke změně služby. V tomhle XMPP, jakožto IETF standard, který může kdokoli implementovat, docela vede.
Vedle existujících klientských aplikací vznikají další. Pokud vám žádná nevyhovuje, vždycky si můžete (nechat) vyrobit jinou.
Že se můžete připojit ze svého oblíbeného programu je fajn. Stejně důležitá je i možnost psát komukoli, bez ohledu na to, kterou službu si vybral (za předpokladu, že provozovatel služby o propojení sítě stojí).
Jedna ze základních výhod internetu a otevřených protokolů je ta, že nemusíte zůstat jenom konzumentem. Proč by člověk nemohl mít vlastní domácí, komunitní nebo firemní IM server, který se dorozumí se všemi ostatními.
Ano, Jabber jsem si docela oblíbil. Samozřejmě jsem si vědom toho, že v praxi je spousta služeb, které se do veřejné sítě nepřipojí, že by to chtělo lepšího klienta, atd, atd...
Tiskni
Sdílej:
To říká kdo?To říká ten, jehož jméno se nevyslovuje
"pošleš tolikrát, kolik příjemců má mít" to je právě ale nevýhoda oproti mailu, který je jen jeden, ale s více příjemci, o rozeslání se postará poštovní server, Abíčko jen vytvoří jednu zprávu s více příjemci.To rozeslání ale pak stejně musí udělat mailserver, takže si moc nepomůžeš. Vlastně akorát navíc přitížíš ještě mailserveru
Zásadní otázka je, jak velký smysl má posílání upozornění na jabber místo na mail. Ačkoli jsem velký zastánce jabberu, tak musím říct, že tady moc velký smysl nevidím. Jak už se tu ptal Leoš, jestli by to nebylo otravné, tak IMHO bylo. [...]Jo, taky bych to nepoužíval, ale když jsem četl to vlákno jak to překombinovávali ti dva s mailem, tak jsem radši napsal, jak to udělat rovnou po Jabberu. Kolonku do profilu určitě.