Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Do blogu skoro nic nepíšu, když už mám čas na dlouhý text, věnuju ho radši článku. Rozhodl jsem se udělat malou (a krátkou) výjimku.
Už nějakou dobu jsem se bavil místími hádkami o to, kdo je větší debil, kretén a podobně. Uznávám, o zábavu nouze nebyla. Kromě jisté dávky večerní zábavy mi to nějakou chvilku přišlo i docela poučné.
Na druhou stranu, zábava už je dlooouhou dobu pořád stejná. Zatímco pročítání komentářů zabere stejný čas, opakování stejných vtipů už přestává být uspokojivou dávkou humoru. Asi se pomalu vrátím ke své knížce židovských anekdot nebo ulovím někde něco jiného. A nebo mě někdo překvapte!
V zájmu úspory času jsem se rozhodl konečně vyzkoušet funkci blokování, kterou jsem do teď nikdy nepoužíval. První na řadě jdou autoři příspěvků o kreténech, debilech, idiotech a jiných podobných stvoření.
Sbohem všem blokovaným, bylo mi s vámi dobře, bez vás mi bude ještě lépe :). Netušil jsem, že tuhle funkci budu vůbec někdy používat.
Tiskni
Sdílej:
Zřejmě je účelem stahování RSS objevení článků, které mě zajímajíOpravdu není. Účelem RSS je dát vám co nejrychleji informace o novinkách, co vás zajímá si z toho pak už musíte vybrat sám. Kdyby bylo účelem RSS dát vám k dispozici články, které vás zajímají, budete někde vyplňovat nějaký svůj profil atd. Je to podobné jako v trafice. Tam taky vyloží všechno, co mají, abyste si mohl rychle přečíst titulky – ale vybrat si už musíte sám. Což nevylučuje existenci specializované „trafiky“, kde koupíte pouze časopisy či noviny určitého druhu (cizojazyčné, společenské apod.). Pokud budete chtít číst jen to, co vás zajímá, musíte si objednat nějakou rešeršní službu, která ty noviny probere. A pro tu už nebude prioritou co nejvíce titulků co nejrychleji, ale bude se zaměřovat na obsah. Ostatně, neznám jediný obsahový server, který by poskytoval personalizované RSS.
Já asi taky ne, ale na druhou stranu, implementovat tohle by neměl být žádný větší problém, a pokud to lidi nebudou stahovat každou minutu (jako to leckdy dělají s normálnímimi rss, proto se nevyplatí je jakkoliv generovat na požádání), nemuselo by to server položit.Server by to položit nemělo, pokud by se to neimplementovalo nějak extra divně. Ale kromě generování samotného RSS by se musel vyřešit třeba ještě způsob přihlášení – určitě by se našel někdo, kdo by nechtěl, aby bylo možné jeho seznam blokovaných uživatelů zjistit, a současné přihlášení přes formulář a cookie by RSS čtečky asi nezvládly. Jenomže těch věcí, které implementovat by neměl být žádný větší problém, je tolik…
Opravdu není.Potom buď není za účelem objevení článků, a nebo je za účelem hledání článků, které mě nezajímají, což je dost k ničemu. Nestačilo říct, že se s tím nikdo dělat nebude? Než argumentovat (podle mě) nesmyslnými tvrzeními o duchu a účelu RSS?
Potom buď není za účelem objevení článků, a nebo je za účelem hledání článků, které mě nezajímají, což je dost k ničemu.Zda vás to zajkímá či nezajímá opravdu není kritériem pro RSS. Ať se podíváte kamkoli, nikde nenajdete RSS definované tak, že je to sběr článků, které vás zajímají. Všude je to definováno jako přihlášení se k odběru novinek. Že to vy používáte ke sledování obsahu, který vás zajímá, je váš způsob využití, ale není to podstata RSS. Stejně jako je třeba osobní auto určené k přemístění osob z místa na místo, a i když vy jej můžete používat pro cestu do práce, ještě to neznamená, že účelem auta je odvézt vás do práce. Pouze to znamená, že původní účel auta můžete i vy použít pro svůj záměr dostat se do práce. Stejně můžete RSS použít jako první stupeň získávání novinek, které vás zajímají, protože RSS umí upozorňovat na novinky. Tu druhou část (co vás zajímá) už si musíte zajistit nějak jinak.
Nestačilo říct, že se s tím nikdo dělat nebude? Než argumentovat (podle mě) nesmyslnými tvrzeními o duchu a účelu RSS?Z mého pohledu je to tvrzení o účelu RSS vážným důvodem, proč se s tím nebudu dělat na Abíčku. Pokud už bych něco takového chtěl dělat (jako že si občas říkám, že by to bylo dobré), napíšu filtrování do RSS klienta, kam to podle mne patří.
Všude je to definováno jako přihlášení se k odběru novinek.Tato definice ale přeci naprosto nic neříká, protože nedefinuje, co je to ta novinka. Nebylo by logické, aby mi RSS ukazovalo přesně tytéž články, jako webová stránka serveru, jinými slovy aby to byly jen dva různé formáty téhož obsahu? Tam pak naprosto logicky zapadá i filtrování. Co se definice účelu týče, pak bych si dovolil citovat specifikaci RSS 1.0:
The RSS 1.0 design goal is an XML-based lightweight multipurpose extensible metadata description and syndication format.O podstatě RSS bych tedy raději pomlčel
Pokud už bych něco takového chtěl dělat (jako že si občas říkám, že by to bylo dobré), napíšu filtrování do RSS klienta, kam to podle mne patří.Není pak trochu hloupé, aby si lidé museli udržovat informace o blokování dvojmo – jednou na Abíčku, podruhé ve svém klientovi?
blokováním lidí nic nezískám a spíše víc ztratím+1,0625