Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Přihlas se a podej report
Já jedu přes miredo, jinak to tady nejde
Mě se zdá, že všichni na IPv6 se... Mám takový pocit (a doufám, že se mílím), že IPv6 se nikdy naplno neprosadí a nenahradí IPv4.V oblasti astrologie a předpovídání budoucnosti nemohu sloužit.
Problém je že běžným uživatelům je jedno jestli používají IPv4 nebo IPv6Netuším, proč by v tom měl být nějaký problém.
Aby se tohle změnilo musel by např. google (nebo facebookNevidím smysl v divoké konverzi takovéhoto typu.) jet jenom na IPv6.
Což nedává smysl pak můžou opět přijít s tím, že dostanete jednu adresu a dělejte si s ni co chcete.Mně to nevysvětluj :).
ISP nemájí naprosto žádný důvod zavádět IPv6 spíš naopak. Proč by měli investovat, když o to většina uživatelů nestojí?Nedostatek informací. Zrovna sedím na konferenci, kde se o tom mluví. Už jsem tu třetí rok a mezitím se téma probíralo i na různých jiných, ne tak specializovaných, konferencích. A nemám pocit, že by přítomné firmy s aktivními zástupci jako Telefonica, Vodafone, T-Mobile, UPC a zástupci dalších v publiku, měli zrovna touhu si jenom dokázat, že to uměj.
postarši user zna tři stavy: jde seznam, nejde seznam, nejde internetA mladší user tiež pozná tri stavy: ide internet, ide facebook, nejde faceook
Myslim si, ze jsem pokrocily uzivatelZa pokročilého uživatele se dnes považuje kde kdo. Prvním krokem je podle mě uvědomit si, k čemu IP adresy jsou a zvlášť k čemu jsou ty veřejné.
Mam statickou verejnou IPv4 adresu, u IPv6 bych mohl mit cely blok, ale nevim, k cemu by mi byl. Na jedne IPv4 je 64k portu, bezne jich sotva jednu setinu.Jak říkám, za experta se dnes považuje kde kdo :). I obyčejné SSH používá IP adresy a ne jen porty, a SSH si dovolím považovat za denní chleba linuxáka. Používám rozsah IPv4 /28, ač by se jich hodilo víc a IPv6 /52, který je pro mě dostačující.
Port je soucasti adresy, nevidim problem v tom pustit si ssh ze vsech pocitacu, co mam doma, na jedne IP.Používej to chvíli v praxi a pak se o tom budeme bavit.
Používej to chvíli v praxi a pak se o tom budeme bavit.Pouzivam to tak od roku 2004, je to dostatecne dlouho?
Myslim, ze omezene je tu neco jineho - vite o tom, ze k jedne IP se muzete priradit tech otisku nekolik a jednotlive stroje rozlisit pomoci jmena?To mi zní jako přiznání, že jsem měl pravdu. Tedy že jsi na ten problém narazil, když ho dokážeš takhle dobře popsat. Ale můj čistě osobní pohled... Připadá mi zbytečné se tím vůbec zabývat jen proto, abych pak mohl vracet veřejné IPv4 a IPv6 :).
Port není součástí adresy, krom TCP a UDP také existují i jiné protokoly postavené nad protokolem IP. Ty už rozlišení portu nemají a jejich forwarding je velmi obtížný.Porty jsou beznou soucasti vetsiny protokolu, proto taky ICMP umoznuje hlasit nedostupnost nejen hosta ale i konkretniho portu. Muzu se zeptat, jaky protokol, ktery nepodporuje porty, bezne doma pouzivate? Ja jen ICMP, tam to ovsem neni problem.
Nastavení IPv6 (nebo třeba dostatečně velkého rozsahu v4) je mnohem jednodušší, než si sousta "pokročilých uživatelů" myslí. Oproti maškarádě se tím dost věcí značně zjednoduší.Pro IPv4 zadne nastaveni nepotrebuji, protoze vse funguje, jak ma. Nastaveni bylo provedeno v minulosti. Kdezto pro IPv6 by bylo potreba provest _nejake_ nastaveni, pritom jeho nasazeni neprinese zadne obohaceni funkcnosti.
Muzu se zeptat, jaky protokol, ktery nepodporuje porty, bezne doma pouzivate?
Ja jen ICMP, tam to ovsem neni problem.
S argumentací já to nepoužívám -> není problém se tady člověk moc daleko nedostane.
Kdezto pro IPv6 by bylo potreba provest _nejake_ nastaveni, pritom jeho nasazeni neprinese zadne obohaceni funkcnosti.
Ano, nové věci je obvykle potřeba nastavit, ale to je běžná součást pracovního dne administrátora. To však nic nemění na tom, že nastavení IPv6 je značně jednoduché a ve svém minimálním případě spočívá pouze v zapnutí router advertismentu, což je veškeré nastavení, které jsem doma musel dělat.
Ano, nové věci je obvykle potřeba nastavit, ale to je běžná součást pracovního dne administrátora.WTF? Vy si doma zamestnavate administratora?
Muzu se zeptat, jaky protokol, ktery nepodporuje porty, bezne doma pouzivate? Ja jen ICMP, tam to ovsem neni problem.Podívejte se na tabulku a schválně: já bych přidal ještě IGMP a protokol 41 (6to4),
~/.ssh/config
– jestli to za to stojí nebo ne, si zvaž sám Mě se zdá, že všichni na IPv6 se... Mám takový pocit (a doufám, že se mílím), že IPv6 se nikdy naplno neprosadí a nenahradí IPv4.Holt pro to ani není žádný zásadní důvod, tak proč by se to dělo?
Ale bohužel svět není ideální a potřeba mít na "tcp6" a "tcp4" různé programy může nastat poměrně snadno.Ale v čem je tedy problém?
Termín problém označuje takové podmínky, nebo situaci nebo stav, který je nevyřešený, nebo nechtěný, nebo nežádoucí. Problém obvykle vyžaduje nějaké řešení. http://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9mTakže jsem jen sepsal dva problémy, které jsem řešil a napsal řešení, která jsem našel, abych také trochu přispěl s něčím, co není úplně triviální a možná se to někomu hodí, protože předpokládám, že moje příklady nejsou ojedinělé...
Rinetd neumí IPv6, takže padá taky. NakonecJá jsem toto na Debianu řešil použitím openbsd-inetd. Zbytek bych řešil tak jak píše Ondra.
Z nějakého důvodu je doporučeno, aby poslouchající socket na IPv6 adrese poslouchal i na IPv4. Vede to k tomu, že pokud už něco poslouchá na všech IPv4 rozhraních (klasícké *: ve výpisu netstat), není možné na tom samém portu poslouchat na IPv6 a to kupodivu ani když zadám explicitně nějakou IPv6 adresu rozhraní.Vypnete si dual socket.
Tiskni
Sdílej: