Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Přihlas se a podej report
Já jedu přes miredo, jinak to tady nejde
Mě se zdá, že všichni na IPv6 se... Mám takový pocit (a doufám, že se mílím), že IPv6 se nikdy naplno neprosadí a nenahradí IPv4.V oblasti astrologie a předpovídání budoucnosti nemohu sloužit.
Problém je že běžným uživatelům je jedno jestli používají IPv4 nebo IPv6Netuším, proč by v tom měl být nějaký problém.
Aby se tohle změnilo musel by např. google (nebo facebookNevidím smysl v divoké konverzi takovéhoto typu.) jet jenom na IPv6.
Což nedává smysl pak můžou opět přijít s tím, že dostanete jednu adresu a dělejte si s ni co chcete.Mně to nevysvětluj :).
ISP nemájí naprosto žádný důvod zavádět IPv6 spíš naopak. Proč by měli investovat, když o to většina uživatelů nestojí?Nedostatek informací. Zrovna sedím na konferenci, kde se o tom mluví. Už jsem tu třetí rok a mezitím se téma probíralo i na různých jiných, ne tak specializovaných, konferencích. A nemám pocit, že by přítomné firmy s aktivními zástupci jako Telefonica, Vodafone, T-Mobile, UPC a zástupci dalších v publiku, měli zrovna touhu si jenom dokázat, že to uměj.
postarši user zna tři stavy: jde seznam, nejde seznam, nejde internetA mladší user tiež pozná tri stavy: ide internet, ide facebook, nejde faceook
Myslim si, ze jsem pokrocily uzivatelZa pokročilého uživatele se dnes považuje kde kdo. Prvním krokem je podle mě uvědomit si, k čemu IP adresy jsou a zvlášť k čemu jsou ty veřejné.
Mam statickou verejnou IPv4 adresu, u IPv6 bych mohl mit cely blok, ale nevim, k cemu by mi byl. Na jedne IPv4 je 64k portu, bezne jich sotva jednu setinu.Jak říkám, za experta se dnes považuje kde kdo :). I obyčejné SSH používá IP adresy a ne jen porty, a SSH si dovolím považovat za denní chleba linuxáka. Používám rozsah IPv4 /28, ač by se jich hodilo víc a IPv6 /52, který je pro mě dostačující.
Port je soucasti adresy, nevidim problem v tom pustit si ssh ze vsech pocitacu, co mam doma, na jedne IP.Používej to chvíli v praxi a pak se o tom budeme bavit.
Používej to chvíli v praxi a pak se o tom budeme bavit.Pouzivam to tak od roku 2004, je to dostatecne dlouho?
Myslim, ze omezene je tu neco jineho - vite o tom, ze k jedne IP se muzete priradit tech otisku nekolik a jednotlive stroje rozlisit pomoci jmena?To mi zní jako přiznání, že jsem měl pravdu. Tedy že jsi na ten problém narazil, když ho dokážeš takhle dobře popsat. Ale můj čistě osobní pohled... Připadá mi zbytečné se tím vůbec zabývat jen proto, abych pak mohl vracet veřejné IPv4 a IPv6 :).
Port není součástí adresy, krom TCP a UDP také existují i jiné protokoly postavené nad protokolem IP. Ty už rozlišení portu nemají a jejich forwarding je velmi obtížný.Porty jsou beznou soucasti vetsiny protokolu, proto taky ICMP umoznuje hlasit nedostupnost nejen hosta ale i konkretniho portu. Muzu se zeptat, jaky protokol, ktery nepodporuje porty, bezne doma pouzivate? Ja jen ICMP, tam to ovsem neni problem.
Nastavení IPv6 (nebo třeba dostatečně velkého rozsahu v4) je mnohem jednodušší, než si sousta "pokročilých uživatelů" myslí. Oproti maškarádě se tím dost věcí značně zjednoduší.Pro IPv4 zadne nastaveni nepotrebuji, protoze vse funguje, jak ma. Nastaveni bylo provedeno v minulosti. Kdezto pro IPv6 by bylo potreba provest _nejake_ nastaveni, pritom jeho nasazeni neprinese zadne obohaceni funkcnosti.
Muzu se zeptat, jaky protokol, ktery nepodporuje porty, bezne doma pouzivate?
Ja jen ICMP, tam to ovsem neni problem.
S argumentací já to nepoužívám -> není problém se tady člověk moc daleko nedostane.
Kdezto pro IPv6 by bylo potreba provest _nejake_ nastaveni, pritom jeho nasazeni neprinese zadne obohaceni funkcnosti.
Ano, nové věci je obvykle potřeba nastavit, ale to je běžná součást pracovního dne administrátora. To však nic nemění na tom, že nastavení IPv6 je značně jednoduché a ve svém minimálním případě spočívá pouze v zapnutí router advertismentu, což je veškeré nastavení, které jsem doma musel dělat.
Ano, nové věci je obvykle potřeba nastavit, ale to je běžná součást pracovního dne administrátora.WTF? Vy si doma zamestnavate administratora?
Muzu se zeptat, jaky protokol, ktery nepodporuje porty, bezne doma pouzivate? Ja jen ICMP, tam to ovsem neni problem.Podívejte se na tabulku a schválně: já bych přidal ještě IGMP a protokol 41 (6to4),
~/.ssh/config
– jestli to za to stojí nebo ne, si zvaž sám Mě se zdá, že všichni na IPv6 se... Mám takový pocit (a doufám, že se mílím), že IPv6 se nikdy naplno neprosadí a nenahradí IPv4.Holt pro to ani není žádný zásadní důvod, tak proč by se to dělo?
Ale bohužel svět není ideální a potřeba mít na "tcp6" a "tcp4" různé programy může nastat poměrně snadno.Ale v čem je tedy problém?
Termín problém označuje takové podmínky, nebo situaci nebo stav, který je nevyřešený, nebo nechtěný, nebo nežádoucí. Problém obvykle vyžaduje nějaké řešení. http://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9mTakže jsem jen sepsal dva problémy, které jsem řešil a napsal řešení, která jsem našel, abych také trochu přispěl s něčím, co není úplně triviální a možná se to někomu hodí, protože předpokládám, že moje příklady nejsou ojedinělé...
Rinetd neumí IPv6, takže padá taky. NakonecJá jsem toto na Debianu řešil použitím openbsd-inetd. Zbytek bych řešil tak jak píše Ondra.
Z nějakého důvodu je doporučeno, aby poslouchající socket na IPv6 adrese poslouchal i na IPv4. Vede to k tomu, že pokud už něco poslouchá na všech IPv4 rozhraních (klasícké *: ve výpisu netstat), není možné na tom samém portu poslouchat na IPv6 a to kupodivu ani když zadám explicitně nějakou IPv6 adresu rozhraní.Vypnete si dual socket.
Tiskni
Sdílej: