Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
xkill
nepomohl, protože po jeho působení spadla celá session. A tady je právě ten klíč. Program xkill totiž sestřelí proces, který vlastní dané okno a toto okno je ve vlastnictví procesu jménem gnome-session
a je tedy vcelku logické, že xkill bude přinejmenším stejně destruktivní jako tlačítko logout, které jediné tato obrazovka nabízí.
Ale našel jsem řešení:
1) Zajistit, aby běžel gnome-shell
. Někdy je potřeba zabít ten starý, jindy stačí spustit s volbou --replace
. Obvykle funguje při nastavení DISPLAY=:0.0
, teď naposledy jsem musel zkusit DISPLAY=:1.0
.
2) Černou obrazovku zavřít pomocí klávesové zkratky Alt+F4.
3) Profit!
Testováno pomocí killall -ABRT gnome-shell
. Natrvalo se prý dá této sebedestrukční schopnosti zbavit poladěním RequiredComponents
v /usr/share/gnome-session/sessions/gnome.session
.
P.S.: A teď jsem zvědavý, jestli dostanu tučňáka nebo budu vyřazen z hlavní strany za vulgaritu :D.
UPDATE:
Ještě jedna taková drobnost. Gnome Shell spuštěný z virtuální konzole místo z gnome-session si nenese některé věci z prostředí a například se na něm nejsem schopný připojit k VPN, protože se z nějakého pochybného důvodnu nespojí NetworkManager, autentizační agent a gnome-shell.
Tiskni
Sdílej:
2) Černou obrazovku zavřít pomocí klávesové zkratky Alt+F4.No to cumim. Premyslim jestli uz to nekoho napadlo pouzit na BSOD ve woknech, az nekdy budu mit BSOD tak si snad vzpomenu a zkusim ...
#!/bin/sh touch ~/.nologout while [ -f ~/.nologout ] do gnome-session sleep 1 done~/bin/logout:
#!/bin/sh rm ~/.nologout killall gnome-session
gnome-shell --replace
. Nevýhoda toho druhého řešení je, že všechny aplikace, pro které nemám pravidlo v devilspie, se objeví na aktuální ploše.
Gnome Shell spuštěný z virtuální konzole místo z gnome-session si nenese některé věci z prostředí a například se na něm nejsem schopný připojit k VPN, protože se z nějakého pochybného důvodnu nespojí NetworkManager, autentizační agent a gnome-shell.
Protože nemá / jede na jiné D-Bus. A nebo ještě lépe se jedná o neúplné nastavení *kitu, který si myslí, že uživatel přihlášený přes display manager je něco víc než na virtuální konzole.
Protože nemá / jede na jiné D-Bus.To by neměl. NetworkManager je systémové služba.
A nebo ještě lépe se jedná o neúplné nastavení *kitu, který si myslí, že uživatel přihlášený přes display manager je něco víc než na virtuální konzole.To už zní o něco pravděpodobněji. Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.
To už zní o něco pravděpodobněji. Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.Hm, tot pravda. Zda se mi, nebo sem nekde zaslechl ze nektery z kitu se konfiguruje(/-val) pres javascript ? hurray for google v8 in systemd
Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.No našťastie nie vo všetkých distrách sme podriadený tomúto démonu.
Protože nemá / jede na jiné D-Bus.To by neměl. NetworkManager je systémové služba.
Jo? A proč se do toho tedy montuje Gnome, když se jedná o systémovou službu?
A nebo ještě lépe se jedná o neúplné nastavení *kitu, který si myslí, že uživatel přihlášený přes display manager je něco víc než na virtuální konzole.To už zní o něco pravděpodobněji. Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.
Otázka za dva bludišťáky: Do kterého logu se má člověk podívat, by zjistil příčinu? Dřív se člověk podíval do /var/log/messages, případně do secure/auth, když mu syslog drobil protokol, a bylo jasno. Ale dnes může akorát tak koukat jako tele na nový vrata. Silně mi to připomíná systém z Redmontu.
Jo? A proč se do toho tedy montuje Gnome, když se jedná o systémovou službu?Nerozumím otázce a neznám tvé zdroje informací. Ty mé jsou značně odlišné.
Ještě jedna taková drobnost. Gnome Shell spuštěný z virtuální konzole místo z gnome-session si nenese některé věci z prostředí a například se na něm nejsem schopný připojit k VPN, protože se z nějakého pochybného důvodnu nespojí NetworkManager, autentizační agent a gnome-shell.
Pokud máš nainstalovanýOtázka za dva bludišťáky: Do kterého logu se má člověk podívat, by zjistil příčinu? Dřív se člověk podíval do /var/log/messages, případně do secure/auth, když mu syslog drobil protokol, a bylo jasno. Ale dnes může akorát tak koukat jako tele na nový vrata. Silně mi to připomíná systém z Redmontu.
*syslog*
, tak do /var/log/messages
, jinak journalctl --since=-1h
a pokud víš, že se to týká logind
, tak přidej -u systemd-logind.service
.
Což ať si myslím o lennartově počinech cokoli, vypadá docela geek friendly. Akorát doufám, že můžu vynechat/vytabovat .service.Jo, bez
.service
to funguje taky, stejně jako bash completion.
To nebylo o journald, ale tom, že komponenta, která udělá rozhodnutí, nic nikam nenapíše. Přesně ve stylu Something goes wrong.
To nebylo o journald, ale tom, že komponenta, která udělá rozhodnutí, nic nikam nenapíše. Přesně ve stylu Something goes wrong.To je ošklivé. Ale co my s tím?