V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Něco jsem řešil s jedním dokumentátorem a viděl jsem, že používá takový konzolový úkolník. Před pár týdny jsem se konečně dokopal najít si, co to je zač a vyzkoušet to. Taskwarrior. Super, příjemná věc, jednoduché přidávání a členění úloh, rozhodně pohodlnější než texťáky dle projektů, jako jsem to často dělal doposud.
Ale jenom do té doby, než mi nějaká hovadina na pozadí z nepochopitelných důvodů zaplnila disk a při zaplněném disku se ukázalo, že příkaz task nejprve smaže data a poté se teprve pokusí zapsat jejich upravenou verzi. Oh shit, takhle neskriptuju ani svoje nejvíc jednorázové skripty.
Podle všeho známá vlastnost a bug report stále otevřený...
Tiskni
Sdílej:
Ona to nebude zdaleka jediná aplikace, která se při plném disku chová divně nebo vyloženě chybově. Tohle je bohužel situace, se kterou hodně programátorů ani testerů nepočítá.
Párkrát už jsem se divil, proč se nemůžu přihlásit do KDE… a on byl plný disk.
Někdy jsem si i říkal, že by nebylo od věci, kdyby si aplikace vytvořila třeba 1 MB velký soubor plný nul a v případě, že dojde místo na disku, do něj uložila aspoň to nejnutnější
Někdy jsem si i říkal, že by nebylo od věci, kdyby si aplikace vytvořila třeba 1 MB velký soubor plný nul a v případě, že dojde místo na disku, do něj uložila aspoň to nejnutnější
Toto ti nepomůže, pokud to bude na COW fs.
Někdy jsem si i říkal, že by nebylo od věci, kdyby si aplikace vytvořila třeba 1 MB velký soubor plný nul a v případě, že dojde místo na disku, do něj uložila aspoň to nejnutnějšíNesmysl, bohatě stačí, když aplikace nemaže data, která by mohla být ještě potřeba.