V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Mám takovou úchylku, že namám rád nedodělané věci. A tak když jsem viděl napůl nepřeložený fdisk (nebo něco podobného, už si přesně nepamatuji, co to bylo za program), tak jsem se jal doplnit těch pár hlášek.
Jenže jaké bylo moje zděšení, když jsem se dopátral kýženého cs.po: přes 10 000 řádků katalogu z balíku util-linux-2.12r naposledy aktualizovaného v roce 2001. Naštěstí se toho tolik nezměnilo a staré hlášky byly dobře přeloženy (velké díky patří Jiřímu Pavlovskému). Takže za necelý týden byla práce hotová a katalog je nyní připraven k použití.
Stahovat můžete z http://xpisar.wz.cz/util-linux-cs/. Binární podobu util-linux.mo překopírujte do /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES, případně se rochněte ve zdrojovém cs.po.gz.
Budu vděčný za jakékoliv připomínky.
Dnes vyšlo jádro 2.6.19. Všimli jste si, že Changelog má přesně 100 000 řádků? Že by to bylo zapadalo do Linusova plánu?
commit 0215ffb08ce99e2bb59eca114a99499a4d06e704 Author: Linus Torvalds <torvalds@woody.osdl.org> Date: Wed Nov 29 13:57:37 2006 -0800 Linux 2.6.19 It's all good.
Narazil jsem na humornou stať The Awful German Language napsanou nikým menším než Markem Twainem. Nikdy mě nanapadlo, jak může být pro anglicky rodilého mluvčího težké pochopit tak jednoduchý jazyk, jako je němčina (příkladem budiž skloňování a určení mluvnického rodu). Opravdu stojí za přečtení.
Tiskni
Sdílej:
příkladem budiž skloňování a určení mluvnického roduNebo tvorba množného čísla