Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tvrdí se, že Adobe Reader nebo Adobe Flash Player je dnes na každém počítači. Na tuto hru přistoupili úřady, reklamní agentury a shromažďovatelé domácích videí. Je dotčený software opravdu free as beer a legální na každém počítači?
K tomuto zamyšlení mě přivedla moje role správce výpočetní techniky v jedné malé knihovně. V knihovně se nachází jediná pracovní stanice řešená jako tenký klient připojený k X11 terminálovému serveru.
Licence k Adobe Readeru je podobná té k Adobe Flash Playeru. Ocitujme si některé pasáže:
"Permitted Number" means one (1) unless otherwise indicated under a valid license (e.g., volume license) granted by Adobe.
You may install and Use a copy of the Software on your compatible Computer, up to the Permitted Number of computers. The Software may not be shared, installed or used concurrently on different computers. See Section 3 for important restrictions on the Use of Adobe Reader and Web Players.
Takže program mohu nainstalovat na jediný počítač a nesmím jej používat současně z více míst.
You may install one copy of the Adobe Reader on a computer file server within your internal network for the sole and exclusive purpose of (a) using the Software (from an unlimited number of client computers on your internal network) via (i) the Network File System (NFS) for UNIX versions of the Software or (ii) Windows Terminal Services and (b) allowing for printing within your internal network. Unless otherwise expressly permitted hereunder, no other server or network use of the Software is permitted, including but not limited to use of the Software (i) either directly or through commands, data or instructions from or to another computer or (ii) for internal network, internet or web hosting services.
Další rána pod pás terminálovému serveru, který umožňuje, aby se jeden uživatel přihlásil více krát a z více míst najednou.
You may not rent, lease, sublicense, assign or transfer your rights in the Software, or authorize all or any portion of the Software to be copied onto another user's Computer except as may be expressly permitted herein.
A tady čtenáře nesmím pustit k počítači, aby si náhodou dotčený program nepustil, bez ohledu na to, zda za to budu nebo nebudu chtít zaplatit.
Abych si byl jist, že si licenci vykládám správně, zeptal jsem se na fóru, kde byl problém spatřen v neomezeném přístupu čtenářů.
Když jsem hledal řešení, tak jsem žádné, kde by figurovalo Adobe a 0 korun, nenašel. Navíc mám dojem, že stejným problémem budou postiženy i jiné knihovny nebo internetové kavárny. Uvnitř firem nebo škol se problém obvykle řeší zvláštní licencí umožňující šíření či hromoadnou instalaci softwaru, ale samotná licence na uživání se aplikuje na jednotlivé uživatele, kteří mají vlastní účet.
Tiskni
Sdílej:
Na tuto hru přistoupili úřadyPokud úřady poskytují dokumenty vytvořené jen s použitím standardizované části PDF (tedy bez proprietárních rozšíření od Adobe), nelze proti tomu nic namítat.
Už kdysi dávno jsem četl na netu zajímavou diskusi na obdobné téma k volnému softu pro veřejnou potřebu. Zaujal mne tam názor, jak draho se EU mydlí s MS a to s nejasným výsledkem. Přitom sponzoruje kdejaké projekty, a to dost drahé, někdy i s podivným kulturním či kultovním obsahem. Místo toho v rámci sponzoringu univerzit může nechat vyvinout prohlížeče všeho-možného, textový či tabulkový editor ke komunikaci s úřady (hledě k českým úřadům s .DOC dokumenty).