Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
zzz
. Ten je docela důležitý, obsahuje zálohu souborů, které se nemění a občas je potřebuji (iso nějakých CD, konfigurace VPN, nějaké zdrojáky, zálohy SQL webů atd.).
Dneska jsem chtěl zase zálohovat. V klidu připojím disk do USB, spustím grsync, nastavím adresáře, nastavím grsync tak aby smazal soubory, které na zdrojovém disku neexistují. No a klepnu na Spustit. Před očima mi projel výpis toho co se maže. Na prvním místě adresář zzz
. Než jsem stihl zareagovat, byl v háji. Polilo mě horko. Pamatuji si, jak jsem někde četl informaci o tom, že jakmile data smáznu, jsou v háji. Obnovení je buď vůbec nemožné nebo jen velmi obtížné.
Zeptal jsem strýce Googla jak na to. Po přečtení x fór a stesků uživatelů jsem narazil na program extundelete. Z webu jsem stáhl zdrojáky zkompiloval pomocí ./configure && make
. Make install jsem nedával a použil binárku přímo z adresáře src.
cd src ./extundelete /dev/sdd1 --restore-allV
src
vznikl adresář RECOVERED_FILES, který obsahoval vše, co se povedlo z disku obnovit. Naštěstí tam byl i můj zzz
.
Pomocí konfiguračních voleb lze upřesnit co obnovovat:
./extundelete No action specified; implying --superblock. Usage: ./extundelete [options] [--] device-file Options: --version, -[vV] Print version and exit successfully. --help, Print this help and exit successfully. --superblock Print contents of superblock in addition to the rest. If no action is specified then this option is implied. --journal Show content of journal. --after dtime Only process entries deleted on or after 'dtime'. --before dtime Only process entries deleted before 'dtime'. Actions: --inode ino Show info on inode 'ino'. --block blk Show info on block 'blk'. --restore-inode ino[,ino,...] Restore the file(s) with known inode number 'ino'. The restored files are created in ./RESTORED_FILES with their inode number as extension (ie, file.12345). --restore-file 'path' Will restore file 'path'. 'path' is relative to root of the partition and does not start with a '/' (it must be one of the paths returned by --dump-names). The restored file is created in the current directory as 'RECOVERED_FILES/path'. --restore-files 'path' Will restore files which are listed in the file 'path'. Each filename should be in the same format as an option to --restore-file, and there should be one per line. --restore-all Attempts to restore everything. -j journal Reads an external journal from the named file. -b blocknumber Uses the backup superblock at blocknumber when opening the file system. -B blocksize Uses blocksize as the block size when opening the file system. The number should be the number of bytes. Error parsing command-line options.Některé soubory měly špatný název, respektive do názvu byla doplněna nějaká písmena. Po přejmenování bylo vše v pořádku. Archivy se daly normálně rozbalit, iso také, textové soubory také v pořádku. Protože jsem program spustil s
--restore-all
obsahoval adresář také spoustu někdy dávno smazaných souborů.
Existence tohoto programu mi ušetřila dost práce. Adresář zzz
a i celou zálohu musím uložit i na jiný disk a ty nejdůležitější části i na CD/DVD. Nerad bych si toho někdy zopakoval.
Třeba se někomu bude info o tomto skvělém programu hodit.
Tiskni
Sdílej:
Takže jsem mladý, pohledný a perspektivní a hledám: Blbuvzdorný žurnálovací souborový systém s kruhovým bufferem, podobným řazením dat jako JFFS2 a příkazem sakra_prace_uz_rolll-back_one-step.
V nejhorsim lze pouzit nejake data carving tools a doufat, ze budete mit stestiu XFS se dá použít testdisk/photorec, ale tyto nástroje neudělají strom, jen zkopírují to co najdou a pokud se něco takového stane pak je to celkem problém to dát dohromady. Sofistikované řešení od recovery společností stojí kupu peněz.