Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sice nejsem schopen posoudit ani Apple, ani Ubuntu, při četbě mě však napadla jedna věc k tomu, že vzhled je důležitý akorát pro ty "obyčejné" uživatele.
Já si myslím, že je důležitý pro všechny. Přehlednost, intuitivnost a čtivost různých textových/grafických značek přeci zvyšuje efektivitu práce. Neztrácím čas hledáním té správné volby, prostě podvědomě "vím", kde to je (do kapitoly "vzhled" můžeme násilně narvat i intuitivnost zkratek paramentrů u programů spuštěných v shellu).
U zastánců, kteří tvrdí, že na vzhledu nezáleží, to platí také, jenže oni(vč. mě) mají prostě posunutá měřítka co je onen vyumělkovaný vzhled.
Pro typického čtenáře Ábíčka tak vzhled nevyžaduje různá blikání, zesvětlování, supr-čupr ikonky, ale decentní jasně výmluvné značky. Chápe, že tyto vychytávky nejsou od toho, aby se jimi kochal, nebo aby ho odváděly od práce. Hlavně musí zabírat naprosto minimální část pracovní plochy.
Závěrem tedy shrnuji: Na vzhledu záleží i geekům!>>>Na vzhledu záleží i geekům!
Tak samozrejme pac geek neni zvedav na hocijake graficke 3,14coviny.
Ovce user ma vsak tyto 3,14covin rad a potrpi si na ne.
Treba ruzne desktopove efekty, pruhlednost ramu oken apod....
Masovym uzivatelum (ovce tzn widle user) se libi styl windows aero apod, uz se nebudou vracet k "hnusnemu" ac praktickemu motivu win xp.
Linuxove desktopove prostredi laka na prusvitna gumova okna, Beryl Compiz ... Teenageri jakozto potencionalni uivatele GNU/Linuxu nebudou machrovat s Fluxboxem, Blackboxem, Jwm95 ... ac se jedna o prehledna, rychla a dobre pouzitelna GUI.
>>>profi "jůzři"
Profi jůzr Mac OS, Ubuntu, Windows .... je treba sekretarka v kanclu pac techniku s timto SW pouziva na psani dokumentu v nejakem textovem editoru.
Samotne technice a OS vsak v naproste vetsine pripadu rozumi jak koza petrzeli.
laptop z dílny Steva JobseJá bych radši počítač z dílny Steva Wozniaka (nemyslím staříčký Apple II), IMHO kdyby měl větší vliv v Applu Wozniak, bylo by to zajímavé…
Tiskni
Sdílej: