Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »
Tiskni
Sdílej:
Sice nejsem schopen posoudit ani Apple, ani Ubuntu, při četbě mě však napadla jedna věc k tomu, že vzhled je důležitý akorát pro ty "obyčejné" uživatele.
Já si myslím, že je důležitý pro všechny. Přehlednost, intuitivnost a čtivost různých textových/grafických značek přeci zvyšuje efektivitu práce. Neztrácím čas hledáním té správné volby, prostě podvědomě "vím", kde to je (do kapitoly "vzhled" můžeme násilně narvat i intuitivnost zkratek paramentrů u programů spuštěných v shellu).
U zastánců, kteří tvrdí, že na vzhledu nezáleží, to platí také, jenže oni(vč. mě) mají prostě posunutá měřítka co je onen vyumělkovaný vzhled.
Pro typického čtenáře Ábíčka tak vzhled nevyžaduje různá blikání, zesvětlování, supr-čupr ikonky, ale decentní jasně výmluvné značky. Chápe, že tyto vychytávky nejsou od toho, aby se jimi kochal, nebo aby ho odváděly od práce. Hlavně musí zabírat naprosto minimální část pracovní plochy.
Závěrem tedy shrnuji: Na vzhledu záleží i geekům!>>>Na vzhledu záleží i geekům!
Tak samozrejme pac geek neni zvedav na hocijake graficke 3,14coviny.
Ovce user ma vsak tyto 3,14covin rad a potrpi si na ne.
Treba ruzne desktopove efekty, pruhlednost ramu oken apod....
Masovym uzivatelum (ovce tzn widle user) se libi styl windows aero apod, uz se nebudou vracet k "hnusnemu" ac praktickemu motivu win xp.
Linuxove desktopove prostredi laka na prusvitna gumova okna, Beryl Compiz ... Teenageri jakozto potencionalni uivatele GNU/Linuxu nebudou machrovat s Fluxboxem, Blackboxem, Jwm95 ... ac se jedna o prehledna, rychla a dobre pouzitelna GUI.
>>>profi "jůzři"
Profi jůzr Mac OS, Ubuntu, Windows .... je treba sekretarka v kanclu pac techniku s timto SW pouziva na psani dokumentu v nejakem textovem editoru.
Samotne technice a OS vsak v naproste vetsine pripadu rozumi jak koza petrzeli.
laptop z dílny Steva JobseJá bych radši počítač z dílny Steva Wozniaka (nemyslím staříčký Apple II), IMHO kdyby měl větší vliv v Applu Wozniak, bylo by to zajímavé…