Hru Warhammer: Vermintide 2 (ProtonDB) lze na Steamu získat zdarma napořád, když aktivaci provedete do pondělí 24. listopadu.
Virtualizační software Xen (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 4.21. Podrobnosti v poznámkách k vydání a přehledu nových vlastností.
Evropská komise schválila český plán na poskytnutí státní pomoci v objemu 450 milionů eur (téměř 11 miliard Kč) na rozšíření výroby amerického producenta polovodičů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Společnost onsemi by podle ní do nového závodu v Rožnově pod Radhoštěm měla investovat 1,64 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč).
Microsoft v příspěvku na svém blogu věnovaném open source oznámil, že textové adventury Zork I, Zork II a Zork III (Wikipedie) jsou oficiálně open source pod licencí MIT.
První prosincový týden proběhne SUSE Hack Week 25. Zaměstnanci SUSE mohou věnovat svůj pracovní čas libovolným open source projektům, například přidání AI agenta do Bugzilly, implementaci SSH v programovacím jazyce Zig nebo portaci klasických her na Linux. Připojit se může kdokoli.
Google oznámil, že Quick Share na Androidu funguje s AirDropem na iOS. Zatím na telefonech Pixel 10. Uživatelé tak mohou snadno přenášet soubory z telefonů s Androidem na iPhony a obráceně.
Byla vydána nová verze 8.5 (8.5.0) skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Přináší řadu novinek a vylepšení (URI Extension, Pipe Operator, Clone With, …). Vydána byla také příručka pro přechod z předchozích verzí.
Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure. Evropská exekutiva, která plní také funkci unijního antimonopolního orgánu, chce mimo jiné určit, zda jsou americké společnosti Microsoft a Amazon v cloudových službách takzvanými gatekeepery, tedy hráči, kteří významně ovlivňují provoz internetu a musí dle nařízení o digitálních trzích (DMA) na společném trhu
… více »Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram a komunikační aplikace WhatsApp. Podle amerického soudu firma jejich převzetím neporušila antimonopolní zákon, protože si tak nemonopolizovala trh sociálních sítí. Žalobu na Metu podala před pěti lety americká Federální obchodní komise (FTC). FTC argumentovala, že Meta, tehdy známá jako Facebook, koupila tyto dvě společnosti v letech 2012 a 2014 proto, aby s nimi nemusela soutěžit.
Home Assistant včera představil svůj nejnovější oficiální hardware: Home Assistant Connect ZBT-2 pro připojení zařízení na sítích Zigbee nebo Thread.
Ve svém okolí znám a stýkám se se skupinkou lidí, přátel samozřejmě, kteří se tak nějak zabývají informačními technologiemi. Někteří z nich jsou dokonce vysokoškoláky v tomto oboru, jiní se zabývají IT okrajově a část z nich dokonce jenom "paří". Sem tam se sejdeme v hospůdce, popijem nějaké to pivo a klábosíme. Prostě parta lidí, která si rozumí a taky tu hlavní roli hraje fakt, že se známe vlastně od malička.
Kolikrát si tak povídáme o tom, co je nového ve světe hardwaru/softwaru a po čase přijde řeč i na Linux. Musím teda podotknout, že o Linux se v této skupince lidí zajímáme pouze asi dva. Docela mě na této konverzaci štve jedna věc a tou je neinformovanost. Mezi přátely totiž kolují informace, které jsou velmi zastaralé a už se prakticky nedají poslouchat (i když se to snažím vyvracet). Osobně nikomu z nich linux nevnucuji, jsou zvyklí na produkt, který velmi dobře znají a jsou s ním spokojeni, ale co se té neinformovanosti týče.... Proč o tom mluvím. Často mě napadne otázka "K čemu je vlastně propagace Linuxu ze strany jeho uživatelů?", když např. lidi jako moji přátelé ho v životě snad ani používat nebudou? Je snad málo webů rozebírající tuto problematiku a málo informačních serverů mluvící právě o linuxu?
Když už jsem mluvil o té neinformovanosti. Není to tak dlouho, co jsem si potřeboval koupit chladící pastu na procesor. Ve Žďáře nad Sázavou jsem našel na náměstí obchůdek, kde bych si tu pastu mohl pořídit, tak jsem tam zašel. Pastu jsem si obstaral a na chvíli mě zaujal jeden počítač, který měl desktopovou case. Šel jsem se mrknout, cože to tam má psané o jeho vnitřnostech a kolik za něj chtějí. Tou dobou jsem totiž přemýšlel, že si vytvořím takové malé multimediální centrum s pomocí GeeXboXu. Chvíli jsem se kochal tím zamyšleným pohledem a představou, jak by vypadala pěkně a už jsem si představoval jak sedím v křesle a koukám na film a na fotky. V tu ránu jsem se docela lekl když se vedle mě rozhrnul závěs a přilítl chlapík (asi technik řekl jsem si) se slovy:
"Dobrá mašinka co? A má tam předinstalované legalní Windows Xp, takže si můžete zdarma stáhnout Internet Explorer 7".
Tak jsem mu odpověděl, že bych to spíš využil jako multimediální centrum a že na to by šel stejně linux, tak mi odpověděl:
"Jó mladej, ještě tomu dávám tak pět let a linux jde ke dnu, ty to nevíš? IBM koupilo linux".
Tak jsem na něj chvíli koukal a poslouchal jak IBM koupilo linux aby ho mohlo vytlačit "z trhu" a zbavit tak MS konkurence. Řekl jsem nashledanou a odpochodoval jsem pryč. Jakmile jsem byl na náměstí tak mě z ničeho nic přepadl záchvat smíchu (asi jsem nad tím moc uvažoval). Lidi na mě koukali jak na blbečka, ale můžu říct, že takhle jsem se dlouho nezasmál.
Tiskni
Sdílej:
Ano, neinformovanost je problém. Já například zažil při rozhovoru s kamarády v jedné nejmenované hospodě situaci, kdy po vložení USB disku následovalo kamarádovo okomentování objevivší se ikonky na ploše překvapením na způsob „Jé, to funguje tak rychle?,“ načež se ozvala osoba sedící naproti (která co je na obrazovce neviděla): „A proč by to nemělo fungovat?,“ načež následovalo „Tak tady je Linux, víš?“ a „Jéé, Linux? To jsem nikdy neviděl, tak na to se musím podívat.“ Nemluvě o tom výrazu na tváři těch lidí, co jsem jim pustil videoukázku jednoho experimentálního pluginu pro Beryl (taková ta okna ve 3D vznášející se ve vrstvách v prostoru nad plochou). Jeden z nich studuje na FIT VUT, druhý už má Mgr. a zajímá se o počítačovou grafiku, oba uživatelé Windows. Takže jsem dospěl k názoru, že Linux musí být pro normální lidi něco z jiného světa, podezřelého, hodného trpkého pousmání, něco co používají ti, kteří o tom poté flamují na Živě a nehodného používání za předpokladu, že náhodou nemáte svého gurua, který vám jej jednoduše neukáže a všechno nevysvětlí.
Výše zmíněný "hovado", jak říkáš, byl strojní inženýr, v oboru výpočetní techniky 20 let a konkrétně v Comforu - 10 let. Patřil mezi absolutní špičky, školil ostatní Comforáky, dělal servisní výjezdy. Měl pravda, toršku výbušnější povahu, ale ono když se jedná s blbcema co přijdou do krámu a myslí si, že když se s nimi ti prodejci/technici/administrativní pracovníci/jednatelé celé černé techniky (jak to je u těch "prodavačů" v comforu) jentak nevykecávají, že jsou comfor zaměstnanci tupá hovada. Měli by jste si možná uvědomit, že sít Comfor prodejen jsou, jak správně asi tušíte - prodejny, nikoli poradny.. V dnešní době se platí za všechno a co z toho má prodejce, když mu přijde do krámu rozumbrada (a až na posledním místě zákazník co by si skutečně něco koupil) a začne mu tam mentorovat, testovat a já nevím co všechno..Mezitím z prodejny odejde 5 lidí co by si třeba skutečně něco koupili, díky rozumujícím lidem co zaměstnávají prodejce s prominutim volovinami a odvádí ho tak od jeho práce..Zamyslete se prosím nad tím..
JInak ještě k té propagaci Microsoftu..O propagaci Microsoftu se snaží každý prodejce výpočetní techniky, Microsfot ho z velké většiny také živý, má s ním exklusivní dohody a prodává Microsoft..
Pokud jde o Vás..Vás, jako zákazníků (typ zákazníka: člověk, co přijde jen na odborný pokec, jehož cílem není koupit, ale shodit prodejce odbornou znalostí daného odvětví v černé technice, aby o tom poté poreferoval na internetu v diskusi) je absolutně mizivé procento...A díky bohu za to...
vše
.
. Následkem této pohodlnosti jsou však Windows dominantním operačním systémem. Pro masy je, bohužel, snazší přijmout wokna než se učit alternativu. A snazší to bude do té doby, dokud se budou dát Windowsy užívat bez náležité licence, protože jedině to drží jejich cenu na úrovni, kdy ještě neřvou úplně všichni. Až Windows jednoho krásného (a já jsem z chování M$ pevně přesvědčen, že fiktivního) dne nebudou bez náležité licence použitelné, pak nám všem teprve bude ouvej, protože bude cena na nechutné úrovni.
hda, hdc, hde, …
A tohle všechno mi pro radost přináší denně minimálně jednu takovou příhodu.Povídejte.