Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Asi před třemi dny jsem narazil na novinku o vydání nové verze Slackwaru a to o verzi 12. Jelikož jsem starších verzí využíval, rozhodl jsem se stáhnout ho a vyzkoušet. Domluvil jsem se s kamarádem, který má rychlejší připojení, že mi ty Slacky stáhne a sám je vyzkouší.
Když jsem vložil DVD do mechaniky a spustil "setup" tak jsem byl velmi spokojen, že si slackware zachovává pořád stejnou tvář a neopouští od svých zvyků. Instalační prostředí je tedy stejné jako vždy a osobně se mi s ním velmi dobře pracuje. Ostatně to také není nijak složité. Nastavil jsem tedy místo pro SWAP, místo pro ROOT, vybral potřebné balíčky (až na jazykové podpory snad všechny :o)) a spustil instalaci.
Samotná instalace trvala 10-15 minut včetně potřebných nastavení a systém už se mi spouštěl. Všechno je zhruba stejné až na vyšší verzi jádra (2.6.20), čekal jsem totiž nižší verzi a na HAL, který je již také součástí systému. Aby mi korektně pracoval automount, stačilo přidat můj účet do skupiny CDROM a PLUGDEV, poté jsem restartoval systém a automount funguje tak jak má. Mile mě překvapil i Pidgin, jehož ovládání je z mého pohledu jednodušší jak u Kopete a vzhled také jistě překvapí. I když samotný systém obsahuje spoustu vylepšení než to bývalo u jeho předchozích verzí, pořád mi tu chybí balíčkovací systém jako je např. pacmam aj., ale to bude asi jen mojí rozmazleností z Arch linuxu.
Závěrem si dovolím říci, že ač u Slackwaru 12 sedím teprve asi 2 dny, je stále příjemné s ním pracovat a určitě mi tu zůstane do doby, než mi zase něco přelítne přes nos a vrátím se zpět k Arch linuxu :), jsem totiž vrtkavý člověk :).
Tiskni
Sdílej:
Co je tedy tim poradnym UNIXem ?Mac OS X 10.5 Leopard, který je na Unix i certifikovaný?