Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Asi před třemi dny jsem narazil na novinku o vydání nové verze Slackwaru a to o verzi 12. Jelikož jsem starších verzí využíval, rozhodl jsem se stáhnout ho a vyzkoušet. Domluvil jsem se s kamarádem, který má rychlejší připojení, že mi ty Slacky stáhne a sám je vyzkouší.
Když jsem vložil DVD do mechaniky a spustil "setup" tak jsem byl velmi spokojen, že si slackware zachovává pořád stejnou tvář a neopouští od svých zvyků. Instalační prostředí je tedy stejné jako vždy a osobně se mi s ním velmi dobře pracuje. Ostatně to také není nijak složité. Nastavil jsem tedy místo pro SWAP, místo pro ROOT, vybral potřebné balíčky (až na jazykové podpory snad všechny :o)) a spustil instalaci.
Samotná instalace trvala 10-15 minut včetně potřebných nastavení a systém už se mi spouštěl. Všechno je zhruba stejné až na vyšší verzi jádra (2.6.20), čekal jsem totiž nižší verzi a na HAL, který je již také součástí systému. Aby mi korektně pracoval automount, stačilo přidat můj účet do skupiny CDROM a PLUGDEV, poté jsem restartoval systém a automount funguje tak jak má. Mile mě překvapil i Pidgin, jehož ovládání je z mého pohledu jednodušší jak u Kopete a vzhled také jistě překvapí. I když samotný systém obsahuje spoustu vylepšení než to bývalo u jeho předchozích verzí, pořád mi tu chybí balíčkovací systém jako je např. pacmam aj., ale to bude asi jen mojí rozmazleností z Arch linuxu.
Závěrem si dovolím říci, že ač u Slackwaru 12 sedím teprve asi 2 dny, je stále příjemné s ním pracovat a určitě mi tu zůstane do doby, než mi zase něco přelítne přes nos a vrátím se zpět k Arch linuxu :), jsem totiž vrtkavý člověk :).
Tiskni
Sdílej:
Co je tedy tim poradnym UNIXem ?Mac OS X 10.5 Leopard, který je na Unix i certifikovaný?