V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Asi před třemi dny jsem narazil na novinku o vydání nové verze Slackwaru a to o verzi 12. Jelikož jsem starších verzí využíval, rozhodl jsem se stáhnout ho a vyzkoušet. Domluvil jsem se s kamarádem, který má rychlejší připojení, že mi ty Slacky stáhne a sám je vyzkouší.
Když jsem vložil DVD do mechaniky a spustil "setup" tak jsem byl velmi spokojen, že si slackware zachovává pořád stejnou tvář a neopouští od svých zvyků. Instalační prostředí je tedy stejné jako vždy a osobně se mi s ním velmi dobře pracuje. Ostatně to také není nijak složité. Nastavil jsem tedy místo pro SWAP, místo pro ROOT, vybral potřebné balíčky (až na jazykové podpory snad všechny :o)) a spustil instalaci.
Samotná instalace trvala 10-15 minut včetně potřebných nastavení a systém už se mi spouštěl. Všechno je zhruba stejné až na vyšší verzi jádra (2.6.20), čekal jsem totiž nižší verzi a na HAL, který je již také součástí systému. Aby mi korektně pracoval automount, stačilo přidat můj účet do skupiny CDROM a PLUGDEV, poté jsem restartoval systém a automount funguje tak jak má. Mile mě překvapil i Pidgin, jehož ovládání je z mého pohledu jednodušší jak u Kopete a vzhled také jistě překvapí. I když samotný systém obsahuje spoustu vylepšení než to bývalo u jeho předchozích verzí, pořád mi tu chybí balíčkovací systém jako je např. pacmam aj., ale to bude asi jen mojí rozmazleností z Arch linuxu.
Závěrem si dovolím říci, že ač u Slackwaru 12 sedím teprve asi 2 dny, je stále příjemné s ním pracovat a určitě mi tu zůstane do doby, než mi zase něco přelítne přes nos a vrátím se zpět k Arch linuxu :), jsem totiž vrtkavý člověk :).
Tiskni
Sdílej:
Co je tedy tim poradnym UNIXem ?Mac OS X 10.5 Leopard, který je na Unix i certifikovaný?