Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Již dlouho jsem nenapsal žádný příspěvek, ne že bych něměl čas, ale hlavně proto, že jsem sám nevěděl, co psát. Dneska jsem se po dlouhé době rozhoupal a řekl jsem si, že je na čase moje "myšlenkové pochody" přeměnit v pár řádků textu. Teoreticky bych mohl přispívat každý týden novým zápiskem, ale nejsem ten typ, co má rád zápisky na 5 řádků, čili když už, tak pořádně.
Červnové návštěvy Red Hatu
Na prázdniny jsem hledal dlouhodobější praxi/brigádu, konkrétně na měsíce červenec - srpen a posléze září-leden (na školní půlroční praxi). Na dni otevřených dvěří společnosti Red Hat jsem se přihlásil jako uchazeč o brigádu na pozici Intern Development Engeneering. Byl jsem tedy pozván na písemný test, který obsahoval znalostní test Linuxu, programování a jeden testík ohledně angličtiny. Vzhledem k tomu, že jsem některé věci nevěděl (nikdy jsem je vlastně nepotřeboval), jsem se přes toto "filtrační" kolo -- jak tomu říkali -- probojoval. Druhé kolo byl pohovor, o kterém jsem si myslel, že už to nejhorší mám za sebou. Ujal se mě jeden velmi sympatický chlapík, který mě zkoušel z angličtiny, programování a celkově jsme se pak bavili o tom, co dělám, proč to dělám a tak dále. Nicméně tímto kolem jsem neprošel, inu, co se dá dělat. Nejvíc mě na tom štve, že jsem si nezajistil nějaký vedlejší job jinde, čili teď jsem bez práce. A taky mě mrzí, že mi nikdo z Red Hatu ani nedal vědět, že jsem neprošel, prostě se neozvali, i když říkali, že se ozvou všem.
Vedro, bouřky a OSS
Máme tu léto s perfektním subtropickým vedrem. Sem tam se objeví nějaká ta bouřka, tak mi nezbývá nic jiného než zalézt a číst si. V době, kdy píšu tento zápisek si stahuji poslední finální verzi systému Ubuntu. Sám jsem sice Archer (jak říkají na ofic. webu archlinuxu), ale určitě ho vyzkouším. Je to hlavně pro mé známé, kteří přešli (pozn. už mám zase o pár lidí, co přešli na linux více). No celkově se hlavně nudím, tak mě napadlo, že bych se zapojil do nějakého OSS projektu. Teď jsem si pročítal Developer Docs u Ubuntu a koukal jsem, že je docela potřeba "zabalit" nějaký ten software, který ještě v balíčkové podobě v ofic. repozitáři není. Tak jsem si řekl, proč ne. Ale hlavně jsem se chtěl zeptat Vás. Většina z Vás má jistě podobně zkušenosti se "zapojováním se" do různých OSS projektů, proto se tedy ptám, co byste mi radili?
Co teď?
Teď už vlastně nic. Končím tenhle zápisek. Až se mi v hlavě zase něco naakumuluje, převedu to do textové podoby.
Tiskni
Sdílej: