V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Již dlouho jsem nenapsal žádný příspěvek, ne že bych něměl čas, ale hlavně proto, že jsem sám nevěděl, co psát. Dneska jsem se po dlouhé době rozhoupal a řekl jsem si, že je na čase moje "myšlenkové pochody" přeměnit v pár řádků textu. Teoreticky bych mohl přispívat každý týden novým zápiskem, ale nejsem ten typ, co má rád zápisky na 5 řádků, čili když už, tak pořádně.
Červnové návštěvy Red Hatu
Na prázdniny jsem hledal dlouhodobější praxi/brigádu, konkrétně na měsíce červenec - srpen a posléze září-leden (na školní půlroční praxi). Na dni otevřených dvěří společnosti Red Hat jsem se přihlásil jako uchazeč o brigádu na pozici Intern Development Engeneering. Byl jsem tedy pozván na písemný test, který obsahoval znalostní test Linuxu, programování a jeden testík ohledně angličtiny. Vzhledem k tomu, že jsem některé věci nevěděl (nikdy jsem je vlastně nepotřeboval), jsem se přes toto "filtrační" kolo -- jak tomu říkali -- probojoval. Druhé kolo byl pohovor, o kterém jsem si myslel, že už to nejhorší mám za sebou. Ujal se mě jeden velmi sympatický chlapík, který mě zkoušel z angličtiny, programování a celkově jsme se pak bavili o tom, co dělám, proč to dělám a tak dále. Nicméně tímto kolem jsem neprošel, inu, co se dá dělat. Nejvíc mě na tom štve, že jsem si nezajistil nějaký vedlejší job jinde, čili teď jsem bez práce. A taky mě mrzí, že mi nikdo z Red Hatu ani nedal vědět, že jsem neprošel, prostě se neozvali, i když říkali, že se ozvou všem.
Vedro, bouřky a OSS
Máme tu léto s perfektním subtropickým vedrem. Sem tam se objeví nějaká ta bouřka, tak mi nezbývá nic jiného než zalézt a číst si. V době, kdy píšu tento zápisek si stahuji poslední finální verzi systému Ubuntu. Sám jsem sice Archer (jak říkají na ofic. webu archlinuxu), ale určitě ho vyzkouším. Je to hlavně pro mé známé, kteří přešli (pozn. už mám zase o pár lidí, co přešli na linux více). No celkově se hlavně nudím, tak mě napadlo, že bych se zapojil do nějakého OSS projektu. Teď jsem si pročítal Developer Docs u Ubuntu a koukal jsem, že je docela potřeba "zabalit" nějaký ten software, který ještě v balíčkové podobě v ofic. repozitáři není. Tak jsem si řekl, proč ne. Ale hlavně jsem se chtěl zeptat Vás. Většina z Vás má jistě podobně zkušenosti se "zapojováním se" do různých OSS projektů, proto se tedy ptám, co byste mi radili?
Co teď?
Teď už vlastně nic. Končím tenhle zápisek. Až se mi v hlavě zase něco naakumuluje, převedu to do textové podoby.
Tiskni
Sdílej: