Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Již dlouho jsem nenapsal žádný příspěvek, ne že bych něměl čas, ale hlavně proto, že jsem sám nevěděl, co psát. Dneska jsem se po dlouhé době rozhoupal a řekl jsem si, že je na čase moje "myšlenkové pochody" přeměnit v pár řádků textu. Teoreticky bych mohl přispívat každý týden novým zápiskem, ale nejsem ten typ, co má rád zápisky na 5 řádků, čili když už, tak pořádně.
Červnové návštěvy Red Hatu
Na prázdniny jsem hledal dlouhodobější praxi/brigádu, konkrétně na měsíce červenec - srpen a posléze září-leden (na školní půlroční praxi). Na dni otevřených dvěří společnosti Red Hat jsem se přihlásil jako uchazeč o brigádu na pozici Intern Development Engeneering. Byl jsem tedy pozván na písemný test, který obsahoval znalostní test Linuxu, programování a jeden testík ohledně angličtiny. Vzhledem k tomu, že jsem některé věci nevěděl (nikdy jsem je vlastně nepotřeboval), jsem se přes toto "filtrační" kolo -- jak tomu říkali -- probojoval. Druhé kolo byl pohovor, o kterém jsem si myslel, že už to nejhorší mám za sebou. Ujal se mě jeden velmi sympatický chlapík, který mě zkoušel z angličtiny, programování a celkově jsme se pak bavili o tom, co dělám, proč to dělám a tak dále. Nicméně tímto kolem jsem neprošel, inu, co se dá dělat. Nejvíc mě na tom štve, že jsem si nezajistil nějaký vedlejší job jinde, čili teď jsem bez práce. A taky mě mrzí, že mi nikdo z Red Hatu ani nedal vědět, že jsem neprošel, prostě se neozvali, i když říkali, že se ozvou všem.
Vedro, bouřky a OSS
Máme tu léto s perfektním subtropickým vedrem. Sem tam se objeví nějaká ta bouřka, tak mi nezbývá nic jiného než zalézt a číst si. V době, kdy píšu tento zápisek si stahuji poslední finální verzi systému Ubuntu. Sám jsem sice Archer (jak říkají na ofic. webu archlinuxu), ale určitě ho vyzkouším. Je to hlavně pro mé známé, kteří přešli (pozn. už mám zase o pár lidí, co přešli na linux více). No celkově se hlavně nudím, tak mě napadlo, že bych se zapojil do nějakého OSS projektu. Teď jsem si pročítal Developer Docs u Ubuntu a koukal jsem, že je docela potřeba "zabalit" nějaký ten software, který ještě v balíčkové podobě v ofic. repozitáři není. Tak jsem si řekl, proč ne. Ale hlavně jsem se chtěl zeptat Vás. Většina z Vás má jistě podobně zkušenosti se "zapojováním se" do různých OSS projektů, proto se tedy ptám, co byste mi radili?
Co teď?
Teď už vlastně nic. Končím tenhle zápisek. Až se mi v hlavě zase něco naakumuluje, převedu to do textové podoby.
Tiskni
Sdílej: