Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Již dlouho jsem nenapsal žádný příspěvek, ne že bych něměl čas, ale hlavně proto, že jsem sám nevěděl, co psát. Dneska jsem se po dlouhé době rozhoupal a řekl jsem si, že je na čase moje "myšlenkové pochody" přeměnit v pár řádků textu. Teoreticky bych mohl přispívat každý týden novým zápiskem, ale nejsem ten typ, co má rád zápisky na 5 řádků, čili když už, tak pořádně.
Červnové návštěvy Red Hatu
Na prázdniny jsem hledal dlouhodobější praxi/brigádu, konkrétně na měsíce červenec - srpen a posléze září-leden (na školní půlroční praxi). Na dni otevřených dvěří společnosti Red Hat jsem se přihlásil jako uchazeč o brigádu na pozici Intern Development Engeneering. Byl jsem tedy pozván na písemný test, který obsahoval znalostní test Linuxu, programování a jeden testík ohledně angličtiny. Vzhledem k tomu, že jsem některé věci nevěděl (nikdy jsem je vlastně nepotřeboval), jsem se přes toto "filtrační" kolo -- jak tomu říkali -- probojoval. Druhé kolo byl pohovor, o kterém jsem si myslel, že už to nejhorší mám za sebou. Ujal se mě jeden velmi sympatický chlapík, který mě zkoušel z angličtiny, programování a celkově jsme se pak bavili o tom, co dělám, proč to dělám a tak dále. Nicméně tímto kolem jsem neprošel, inu, co se dá dělat. Nejvíc mě na tom štve, že jsem si nezajistil nějaký vedlejší job jinde, čili teď jsem bez práce. A taky mě mrzí, že mi nikdo z Red Hatu ani nedal vědět, že jsem neprošel, prostě se neozvali, i když říkali, že se ozvou všem.
Vedro, bouřky a OSS
Máme tu léto s perfektním subtropickým vedrem. Sem tam se objeví nějaká ta bouřka, tak mi nezbývá nic jiného než zalézt a číst si. V době, kdy píšu tento zápisek si stahuji poslední finální verzi systému Ubuntu. Sám jsem sice Archer (jak říkají na ofic. webu archlinuxu), ale určitě ho vyzkouším. Je to hlavně pro mé známé, kteří přešli (pozn. už mám zase o pár lidí, co přešli na linux více). No celkově se hlavně nudím, tak mě napadlo, že bych se zapojil do nějakého OSS projektu. Teď jsem si pročítal Developer Docs u Ubuntu a koukal jsem, že je docela potřeba "zabalit" nějaký ten software, který ještě v balíčkové podobě v ofic. repozitáři není. Tak jsem si řekl, proč ne. Ale hlavně jsem se chtěl zeptat Vás. Většina z Vás má jistě podobně zkušenosti se "zapojováním se" do různých OSS projektů, proto se tedy ptám, co byste mi radili?
Co teď?
Teď už vlastně nic. Končím tenhle zápisek. Až se mi v hlavě zase něco naakumuluje, převedu to do textové podoby.
Tiskni
Sdílej: