Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Založil jsem si novou rubriku v blogu. Nazývá se "Jak se co píše" a už podle názvu je jasné, o čem bude.
Budu se zde zabývat gramatickými problémy, na které narazím v různých situacích. Zároveň budu tyto rady používat pro své účely a jako odkazovník.
Nebaví mě hádky nad gramatickými chybami, stejně jako mě nebaví ti, kdo tyhle chyby dělají. Odmítám argument, že "je to přece srozumitelně, tak co reptáš". Češtině a opravování cizích chyb se věnuji takřka denně, takže bude tento sumář víceméně pravidelný a aktuální. Proč já? Zatím nikdo jiný nezačal.
Jsem v tomto ohledu naivní, a proto věřím, že to aspoň jednomu člověku pomůže a dotyčný/á přestane některé chyby dělat.
Dalibor Behún píše na serveru Interval.cz velice zajímavý seriál, který doporučuji všem.
Základem by ale měla být Poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky, kde lze najít mnoho zajímavých věcí.
Pro lidi, kteří stále píšou bez diakritiky, je tady Ohákování.
Tiskni
Sdílej:
Už to vídám běžně v obchodech, na plakátechTo není měřítko. Hlavně v obchodech... tam bych fakt nic správného nečekal. Jednou jsem v řeznictví koukal na konzervy lunch meatu, u kterých byla cedulka "lanšmíd".
P.S.: Zdravím xkeshe -- že prý vývoj směřuje ke zjednodušení. Jak se bude za několik let psát ,tří`, nechci raději vědět.evoluce jazyka je holt neuprosna a clovek podvedome hleda balanc mezi usporou energie a srozumitelnosti ;) takze kdyz uz "musim" napsat, ze "ta 18ka je kost", co mi zbejva, samotna cifra to neda :) co vadi mne: budu se soustredit & spol. - to je ignorance prozrazujici, ze dotycny netusi, co vlastne rika/pise
apodevolucíjazykasia vidis, v praxi muj styl (vynechani diakritiky) velice dobre funguje, na rozdil od tohoto stylu, kdy tak udajne dulezitou diakritiku zachovas, ale nerespektujes jeste dulezitejsi prvek citelnosti textu - totiz jeho jasne cleneni takze moje prispevky si lidi ctou a nedela jim potize na ne reagovat (prakticky jsem se nesetkal s nedorozumenim kvuli formalni podobe), zatimco tenhle tvuj si neprecte nikdo (krome perverznich masochistu) ;)
buď to pěkně vypíšu jako vosumnáctka nebo 18. Těch pár úhozů mě nezabije a čte se to mnohem líp. :-P18ka x osmnáctka - to je 5 úhozů navíc :P 18 je "osmnáct" nikoliv "osmnáctka" samozrejme predpokladam, ze se bavite o psani v diskusich (prip. v chatu). rozlisuju totiz beznou komunikaci, kdy jde taky o rychlost a kde neni na skodu neformalnost, a redigovane texty predkladane verejnosti jako oficialni publikace ;) v prvnim druhu textu nejde o texty jako takove, ale jen prepis neceho, co by probihalo v idealnim pripade slovem mluvenym - proto jsou gramaticky pravidla nedulezita a zdrzujici (v mluvenem jazyku taki nerozlisujeme i/y a nijak to ve srozumitelnosti nebrani, natoz respektovat skladbu vet atd.). ve druhem pripade jde explicitne o psane texty, a tam se klonim k variante gramaticky (a logicky) spravneho. jeste zminovane reklamni poutace ci reklamni texty jsou zase specificka kategorie... abych to shrnul: psat muze clovek jakkkoliv, je ovsem dobre, aby to delal vedome ;)