Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Založil jsem si novou rubriku v blogu. Nazývá se "Jak se co píše" a už podle názvu je jasné, o čem bude.
Budu se zde zabývat gramatickými problémy, na které narazím v různých situacích. Zároveň budu tyto rady používat pro své účely a jako odkazovník.
Nebaví mě hádky nad gramatickými chybami, stejně jako mě nebaví ti, kdo tyhle chyby dělají. Odmítám argument, že "je to přece srozumitelně, tak co reptáš". Češtině a opravování cizích chyb se věnuji takřka denně, takže bude tento sumář víceméně pravidelný a aktuální. Proč já? Zatím nikdo jiný nezačal.
Jsem v tomto ohledu naivní, a proto věřím, že to aspoň jednomu člověku pomůže a dotyčný/á přestane některé chyby dělat.
Dalibor Behún píše na serveru Interval.cz velice zajímavý seriál, který doporučuji všem.
Základem by ale měla být Poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky, kde lze najít mnoho zajímavých věcí.
Pro lidi, kteří stále píšou bez diakritiky, je tady Ohákování.
Tiskni
Sdílej:
Už to vídám běžně v obchodech, na plakátechTo není měřítko. Hlavně v obchodech... tam bych fakt nic správného nečekal. Jednou jsem v řeznictví koukal na konzervy lunch meatu, u kterých byla cedulka "lanšmíd".
P.S.: Zdravím xkeshe -- že prý vývoj směřuje ke zjednodušení. Jak se bude za několik let psát ,tří`, nechci raději vědět.evoluce jazyka je holt neuprosna a clovek podvedome hleda balanc mezi usporou energie a srozumitelnosti ;) takze kdyz uz "musim" napsat, ze "ta 18ka je kost", co mi zbejva, samotna cifra to neda :) co vadi mne: budu se soustredit & spol. - to je ignorance prozrazujici, ze dotycny netusi, co vlastne rika/pise
apodevolucíjazykasia vidis, v praxi muj styl (vynechani diakritiky) velice dobre funguje, na rozdil od tohoto stylu, kdy tak udajne dulezitou diakritiku zachovas, ale nerespektujes jeste dulezitejsi prvek citelnosti textu - totiz jeho jasne cleneni takze moje prispevky si lidi ctou a nedela jim potize na ne reagovat (prakticky jsem se nesetkal s nedorozumenim kvuli formalni podobe), zatimco tenhle tvuj si neprecte nikdo (krome perverznich masochistu) ;)
buď to pěkně vypíšu jako vosumnáctka nebo 18. Těch pár úhozů mě nezabije a čte se to mnohem líp. :-P18ka x osmnáctka - to je 5 úhozů navíc :P 18 je "osmnáct" nikoliv "osmnáctka" samozrejme predpokladam, ze se bavite o psani v diskusich (prip. v chatu). rozlisuju totiz beznou komunikaci, kdy jde taky o rychlost a kde neni na skodu neformalnost, a redigovane texty predkladane verejnosti jako oficialni publikace ;) v prvnim druhu textu nejde o texty jako takove, ale jen prepis neceho, co by probihalo v idealnim pripade slovem mluvenym - proto jsou gramaticky pravidla nedulezita a zdrzujici (v mluvenem jazyku taki nerozlisujeme i/y a nijak to ve srozumitelnosti nebrani, natoz respektovat skladbu vet atd.). ve druhem pripade jde explicitne o psane texty, a tam se klonim k variante gramaticky (a logicky) spravneho. jeste zminovane reklamni poutace ci reklamni texty jsou zase specificka kategorie... abych to shrnul: psat muze clovek jakkkoliv, je ovsem dobre, aby to delal vedome ;)