Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Ahoj! Obracím se na vás s prosbou ohledně jedné věci.. A to, jak správně ošetřit vývoj a následný prodej software.
Obrátil se na mě jeden soukromník, který potřebuje v PHP naprogramovat administraci webu. Nabídl mi platbu tak, že bych mu vytvořil nějakou základní verzi, on by zakoupil licenci a já bych si vesele vyvýjel dál.
Nevím, jestli je to normální postup, protože jsem většinou pracoval jako zaměstnanec. A dále bych rozhodně chtěl na software (dá-li se tomu tak říkat) použít nějakou licenci. Ale jakou? Jde mi o to, aby výsledný produkt nemohl nikdo dále volně šířit, upravovat, nebo jinak modifikovat, případně bych ještě mohl být parchant a do licence zakombinovat že lze jedna licence užít na jeden počítač Ale to už je spíš extrém.
Tiskni
Sdílej:
§ 58 zákona 121/2000 Sb. v platném znění:
(1) Není-li sjednáno jinak, zaměstnavatel vykonává svým jménem a na svůj účet autorova majetková práva k dílu, …
(7) Počítačové programy a databáze, jakož i kartografická díla, která nejsou kolektivními díly, se považují za zaměstnanecká díla i tehdy, byla-li autorem vytvořena na objednávku;>
Asi myslíte odst. 2 § 61.
Máte pravdu, nepřecházejí všechna práva.
Jak prohlížím 1. odstavec, tak ztrácím přehled, co všechno tedy nad rámec implicitní licence zadavatel může.
zaměstnavatelTo když bude dělat na zakázku tak je i tak zaměstnancem?
…zabuduj do toho ty obstrukce ohledně toho, že nikdy nedostane zdrojáky…Program v PHP bude zadavateli bez zdrojáků docela naprd :)