Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Pustil jsem si k tomu hudební písničku.Jseš si jistej, že můžeš někomu vyčítat křovácký vyjadřování? :-P
s tou nedelitelnosti souboru v takovyhle publikaci souhlasim. - a co třeba ZIP archiv ? To je přece "soubor, který obsahuje soubory", ne ? :o)
A co se týká toho popisu zmenšování ... komprese se snad ZVĚTŠUJE, když chci zmenšit velikost obrázku, ne ? Nehledě k tomu, že tvrdit že zmenšení rozlišení a změna komprese je skoro to samé je trochu ... dost ... řekněme .. svérázné.
Neměla to být parafráze na výraz použitý v té brožurce .. ? Viz ta citace potom ?
vim ~/.emacs
A co teprv podniky ktery pouzivaj MS Office misto ucta a databaze -> staci propojit word s excelem a accessem a prihodit pul tuny maker ... (Ve firme kde delal otec tahle resili vsechno mozny, mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahy. A este v roce 2001 pouzivali Windows NT 4.0 Workstation, kde jim skoro nic nefungovalo.)
mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahyTak zrovna na tomhle bych neviděl vůbec nic špatnýho. Možná kromě horší pozdější dohledatelnosti.
BTW: Neexistuje software, kde by bylo mozne u JPEGu selektivne nastavovat kvalitu jednotlivych 8x8px velkych oblasti individualne? Obas by bylo velmi vyhodne mit obrazek s celkem nizkou kvalitou, pokud by se na par komplikovanych mistech (napr. s velkym kontrastem, typicky zed budovy vuci nebi) trochu zvedla.Mám pocit, že na to je JPEG2000. To myslím žádné bloky nepoužívá. Akorát když se kvalita sníží hodně tak je to nepříjemně rozmazané.
Tiskni
Sdílej: