Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Pustil jsem si k tomu hudební písničku.Jseš si jistej, že můžeš někomu vyčítat křovácký vyjadřování? :-P
s tou nedelitelnosti souboru v takovyhle publikaci souhlasim. - a co třeba ZIP archiv ? To je přece "soubor, který obsahuje soubory", ne ? :o)
A co se týká toho popisu zmenšování ... komprese se snad ZVĚTŠUJE, když chci zmenšit velikost obrázku, ne ? Nehledě k tomu, že tvrdit že zmenšení rozlišení a změna komprese je skoro to samé je trochu ... dost ... řekněme .. svérázné.
Neměla to být parafráze na výraz použitý v té brožurce .. ? Viz ta citace potom ?
vim ~/.emacs
A co teprv podniky ktery pouzivaj MS Office misto ucta a databaze -> staci propojit word s excelem a accessem a prihodit pul tuny maker ... (Ve firme kde delal otec tahle resili vsechno mozny, mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahy. A este v roce 2001 pouzivali Windows NT 4.0 Workstation, kde jim skoro nic nefungovalo.)
mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahyTak zrovna na tomhle bych neviděl vůbec nic špatnýho. Možná kromě horší pozdější dohledatelnosti.
BTW: Neexistuje software, kde by bylo mozne u JPEGu selektivne nastavovat kvalitu jednotlivych 8x8px velkych oblasti individualne? Obas by bylo velmi vyhodne mit obrazek s celkem nizkou kvalitou, pokud by se na par komplikovanych mistech (napr. s velkym kontrastem, typicky zed budovy vuci nebi) trochu zvedla.Mám pocit, že na to je JPEG2000. To myslím žádné bloky nepoužívá. Akorát když se kvalita sníží hodně tak je to nepříjemně rozmazané.
Tiskni
Sdílej: