Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Mám na počítači linux a na notebooku Windows. Abych mohl hezky pracovat, pořídil jsem si KVM switch. Je to no-name EmineNT EM-210CP ta nejnižší kategorie. Přepíná analogový video signál, PS/2 myš a PS/2 klávesnici. Ale je elektronický, přepíná se klávesovou zkratkou.
Tak napřed monitor. Bohužel se ukázalo, že analogový signál je o dost horší než DVI a když už jsem si pořídil slušný monitor, chci ho využít. Dále se ukázalo, že analogový signál ze switche je o hodně horší než přímo z počítače. Možná by se to zlepšilo kratším kabelem od switche k monitoru, to jsem nezkusil. Takže monitor nepřepínám a vždycky po přepnutí tou zmíněnou klávesovou zkratkou ještě knoflíčkem na monitoru přepnu mezi analogovým a digitálním vstupem. Počítač mám na DVI, noťas na análu (vyjádřil jsem se jasně?).
Existujou i KVM switche, které přepínají digitální video, ale jsou pětkrát dražší a navíc nepodporují PS/2 zařízení, takže bych si musel koupit USB klávesnici.
Horší to bylo s myší. Zatímco z linuxu do Windows jsem přepnul bez nehod, po přepnutí nazpátek myš začala těžce fixlovat. Pouhé pohnutí s myší se tvářilo, jako bych zběsile zaklikal vším možným a bylo to docela nebezpečné. Grafická rozhraní zdá se nepočítají s možností, že by myš zešílela. Ale já jsem pamětník a snad vím, o co jde. Dřív byly myši s mechanickým přepínačem, jedna poloha se nazývala Windows a bylo nutné do ní přepnout pro Windows. Druhý poloha se nenazývala nijak a fungovala v X11. Windows si asi pořád vynucují jiný mód myši než zbytek světa. Nebo to dělá ten přepínač a dražší modely třeba tenhle problém nemají.
Guglil jsem
KVM linux Windows mouse problem
a viděl jsem že problém je známý. Řešení v mém případě vypadalo tak, že v konfiguraci grubu jsem do řádky pro boot linuxu přidal parametr psmouse.proto=imps
. Celá řádka teď vypadá
kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz root=/dev/hde3 vga=0x317 splash=native desktop resume=/dev/hde2 showopts psmouse.proto=imps
Klávesnice je bez problémů, jenom musím přepínací sekvenci dost často zopakovat.
Tiskni
Sdílej:
To robí Win. On chce štandardne IMPS (myslím) a nejako mu nedochádza, keď mu idú vné dáta. X si ju prepne sám (mylím, musel by som sa pozrieť). Preto sa Lin musí prispôsobiť Win.
Ak sa mýlim, poopravte ma.