Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Python znamená anglicky nějakého hada, myslím že hroznýše. Taky to znamená věštec. Známe pojem pýthie, to je byla věštkyně v Delfách. Nebo ovšem hroznýška. Správná česká výslovnost Pythona asi bude [pýton]. [paitn] je taky správná, ale anglická. Pythona mám rád, napsal jsem si v něm démona. Mám tam takovéhle řádky:
import os
A o kousek dál tohle, aby se náhodou nespustil dvakrát:
import signal
import re
import time
import string
import sys
konrad = re.compile(r"\r*\n*$")
pidfile = "/var/run/dozorce.pid"
krok = 120 # interval mezi testy v s
if os.path.exists(pidfile) :
sou = open(pidfile,"r")
r = sou.readline()
sou.close()
cislo = eval(konrad.sub("",r))
try:
os.kill(cislo,0)
except OSError:
# pidfile jsme stastne nasli, ale k nemu proces nebezi
pass
else:
sys.stderr.write( "dozorce konci protoze proces %d uz bezi\n"%cislo )
sys.exit(1)
A potom ještě tohle, aby se z něj udělal démon: vytvořím synovský proces a udělám ho vedoucím seance, čímž se zároveň odpojí od tty. Hodilo by se ještě přesměrování stdin, stdout, stderr někam jinam než je tty, ale to se dá i ve startovní skriptu.
# spustime se jako demon
p = os.fork()
if p > 0:
os.waitpid(p,os.WNOHANG)
sys.exit(0)
elif p == 0:
# jsem synovsky proces
os.setsid()
sou = open(pidfile,"w")
sou.write("%s"%os.getpid())
sou.close()
else:
sys.stderr.write( "dozorce nezdareny fork\n" )
sys.exit(2)
Načež si udělám nekonečný cyklus, vždycky udělám co potřebuju a dvě minuty počkám. Zatím potřebuju hlídat na serveru, jestli mi tam někdo nežere moc paměti. Když tak mu pošlu mail, když je to ještě horší, tak ho rovnou zabiju.
Do crona jsem si dal
33 * * * * kill -0 $(cat /var/run/dozorce.pid) || /etc/init.d/dozor start
Možná je to zbytečné, třeba crona taky nerestartuju každou hodinu z crona. Ještě to nespadlo. Při zkušebním běhu jsem si dal nižší závoru a zabilo mi to X server , u kterého jsem zrovna seděl. Jojo, hlavně že to funguje.
Tiskni
Sdílej:
"Another important goal of the Python developers is making Python fun to use. "
Tak, tohle na mě dejchlo před deseti lety, když jsem se náhodou dostal ke skvěle udržovanému unixovému prostředí v CERN a nazdařbůh jsem napsal
cd /usr/local/bin ls
a viděl jsem tam něco, co vypadalo jako věštkyně. Občas je s ním vážně psina.
f = os.open (pidfile, os.O_RDWR | os.O_CREAT, 0644) try: fcntl.flock (f, fcntl.LOCK_EX | fcntl.LOCK_NB) # we're first! ... except IOError: # locked: already running pid = int (os.read (f, 5)) sys.stderr.write ('%s is running, pid %d\n' % (app, pid)) ...