Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Python znamená anglicky nějakého hada, myslím že hroznýše. Taky to znamená věštec. Známe pojem pýthie, to je byla věštkyně v Delfách. Nebo ovšem hroznýška. Správná česká výslovnost Pythona asi bude [pýton]. [paitn] je taky správná, ale anglická. Pythona mám rád, napsal jsem si v něm démona. Mám tam takovéhle řádky:
import os
A o kousek dál tohle, aby se náhodou nespustil dvakrát:
import signal
import re
import time
import string
import sys
konrad = re.compile(r"\r*\n*$")
pidfile = "/var/run/dozorce.pid"
krok = 120 # interval mezi testy v s
if os.path.exists(pidfile) :
sou = open(pidfile,"r")
r = sou.readline()
sou.close()
cislo = eval(konrad.sub("",r))
try:
os.kill(cislo,0)
except OSError:
# pidfile jsme stastne nasli, ale k nemu proces nebezi
pass
else:
sys.stderr.write( "dozorce konci protoze proces %d uz bezi\n"%cislo )
sys.exit(1)
A potom ještě tohle, aby se z něj udělal démon: vytvořím synovský proces a udělám ho vedoucím seance, čímž se zároveň odpojí od tty. Hodilo by se ještě přesměrování stdin, stdout, stderr někam jinam než je tty, ale to se dá i ve startovní skriptu.
# spustime se jako demon
p = os.fork()
if p > 0:
os.waitpid(p,os.WNOHANG)
sys.exit(0)
elif p == 0:
# jsem synovsky proces
os.setsid()
sou = open(pidfile,"w")
sou.write("%s"%os.getpid())
sou.close()
else:
sys.stderr.write( "dozorce nezdareny fork\n" )
sys.exit(2)
Načež si udělám nekonečný cyklus, vždycky udělám co potřebuju a dvě minuty počkám. Zatím potřebuju hlídat na serveru, jestli mi tam někdo nežere moc paměti. Když tak mu pošlu mail, když je to ještě horší, tak ho rovnou zabiju.
Do crona jsem si dal
33 * * * * kill -0 $(cat /var/run/dozorce.pid) || /etc/init.d/dozor start
Možná je to zbytečné, třeba crona taky nerestartuju každou hodinu z crona. Ještě to nespadlo. Při zkušebním běhu jsem si dal nižší závoru a zabilo mi to X server , u kterého jsem zrovna seděl. Jojo, hlavně že to funguje.
Tiskni
Sdílej:
"Another important goal of the Python developers is making Python fun to use. "
Tak, tohle na mě dejchlo před deseti lety, když jsem se náhodou dostal ke skvěle udržovanému unixovému prostředí v CERN a nazdařbůh jsem napsal
cd /usr/local/bin ls
a viděl jsem tam něco, co vypadalo jako věštkyně. Občas je s ním vážně psina.
f = os.open (pidfile, os.O_RDWR | os.O_CREAT, 0644) try: fcntl.flock (f, fcntl.LOCK_EX | fcntl.LOCK_NB) # we're first! ... except IOError: # locked: already running pid = int (os.read (f, 5)) sys.stderr.write ('%s is running, pid %d\n' % (app, pid)) ...