Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V první řadě bych potřeboval zvolit železo.
Požadavky v pořadí důležitosti:Vycházejí mi z toho 3 varianty:
1) Atomové PC s SATA řadičem a šesti 2TB disky zapojenými do RAID5+spare. Třeba něco takového s cenou 22700,-
Plusy:2) Pětišuplíkový Synology (nebo QNAP) + 5* 2TB disky v RAID5 bez spare
Plusy:3) Drobo FS + + 5* 2TB disky v Beyond Raid
Plusy:
Tiskni
Sdílej:
>>> Už jednoterrové WD a Hitachi nelze po minutě ani v ruce udržet, jak jsou horké.
Coze ???
~$ hddtemp /dev/sdb
/dev/sdb: WDC WD10EALS-00Z8A0: 33°C
ja ted zkousim QNAP TS-509Pro, a jsem mile prekvapenej, absolutne tiche, rychlost zatim nezkousim.Buď si děláš srandu, nebo jsi absolutně hluchý. Viz nominální údaje:
Hluk: Provoz: 41,2 dB Pohotovost: 34,2 dBMám zkušenost s podobným strojkem od Qnapu. V práci se zdál tichý. Ale teprve když ho máš opravdu tam kde je ticho poznáš jaký dělá randál. Nejhlučnější součástkou v mém stroji (nepočítám disky které pochopitelně mohou občas zacvakat) je větrák Noctua NF-P14 na chladiči procesoru. U toho je max. nominální hlučnost udávaná 19.6 dB. S U.L.N.A adaptérem (který mám aplikovaný) - 10.1 dB. Zbývající dva větráky NOCTUA NF-S12B ULN mají udávanou hlučnost 6,8 dB aplikace U.L.N.A. (se kterou to má být 5 dB) byla zbytečná. Navíc ten adaptér (ve skutečnosti nic než připájený odpor) byl nějaký přepólovaný, protože způsoboval obrácený chod větráku.
coz si myslim, ze nevadi. stejne vsechny fake raidy jsou defacto jen sw reseni.Právě, pak má linuxový raid aspoň tu výhodu, že je to celkem ustálený formát (člověk může disky zapojit do libovolného jiného stroje a sw raid se nerozbije).