Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
V první řadě bych potřeboval zvolit železo.
Požadavky v pořadí důležitosti:Vycházejí mi z toho 3 varianty:
1) Atomové PC s SATA řadičem a šesti 2TB disky zapojenými do RAID5+spare. Třeba něco takového s cenou 22700,-
Plusy:2) Pětišuplíkový Synology (nebo QNAP) + 5* 2TB disky v RAID5 bez spare
Plusy:3) Drobo FS + + 5* 2TB disky v Beyond Raid
Plusy:
Tiskni
Sdílej:
>>> Už jednoterrové WD a Hitachi nelze po minutě ani v ruce udržet, jak jsou horké.
Coze ???
~$ hddtemp /dev/sdb
/dev/sdb: WDC WD10EALS-00Z8A0: 33°C
ja ted zkousim QNAP TS-509Pro, a jsem mile prekvapenej, absolutne tiche, rychlost zatim nezkousim.Buď si děláš srandu, nebo jsi absolutně hluchý. Viz nominální údaje:
Hluk: Provoz: 41,2 dB Pohotovost: 34,2 dBMám zkušenost s podobným strojkem od Qnapu. V práci se zdál tichý. Ale teprve když ho máš opravdu tam kde je ticho poznáš jaký dělá randál. Nejhlučnější součástkou v mém stroji (nepočítám disky které pochopitelně mohou občas zacvakat) je větrák Noctua NF-P14 na chladiči procesoru. U toho je max. nominální hlučnost udávaná 19.6 dB. S U.L.N.A adaptérem (který mám aplikovaný) - 10.1 dB. Zbývající dva větráky NOCTUA NF-S12B ULN mají udávanou hlučnost 6,8 dB aplikace U.L.N.A. (se kterou to má být 5 dB) byla zbytečná. Navíc ten adaptér (ve skutečnosti nic než připájený odpor) byl nějaký přepólovaný, protože způsoboval obrácený chod větráku.
coz si myslim, ze nevadi. stejne vsechny fake raidy jsou defacto jen sw reseni.Právě, pak má linuxový raid aspoň tu výhodu, že je to celkem ustálený formát (člověk může disky zapojit do libovolného jiného stroje a sw raid se nerozbije).