Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V první řadě bych potřeboval zvolit železo.
Požadavky v pořadí důležitosti:Vycházejí mi z toho 3 varianty:
1) Atomové PC s SATA řadičem a šesti 2TB disky zapojenými do RAID5+spare. Třeba něco takového s cenou 22700,-
Plusy:2) Pětišuplíkový Synology (nebo QNAP) + 5* 2TB disky v RAID5 bez spare
Plusy:3) Drobo FS + + 5* 2TB disky v Beyond Raid
Plusy:
Tiskni
Sdílej:
>>> Už jednoterrové WD a Hitachi nelze po minutě ani v ruce udržet, jak jsou horké.
Coze ???
~$ hddtemp /dev/sdb
/dev/sdb: WDC WD10EALS-00Z8A0: 33°C
ja ted zkousim QNAP TS-509Pro, a jsem mile prekvapenej, absolutne tiche, rychlost zatim nezkousim.Buď si děláš srandu, nebo jsi absolutně hluchý. Viz nominální údaje:
Hluk: Provoz: 41,2 dB Pohotovost: 34,2 dBMám zkušenost s podobným strojkem od Qnapu. V práci se zdál tichý. Ale teprve když ho máš opravdu tam kde je ticho poznáš jaký dělá randál. Nejhlučnější součástkou v mém stroji (nepočítám disky které pochopitelně mohou občas zacvakat) je větrák Noctua NF-P14 na chladiči procesoru. U toho je max. nominální hlučnost udávaná 19.6 dB. S U.L.N.A adaptérem (který mám aplikovaný) - 10.1 dB. Zbývající dva větráky NOCTUA NF-S12B ULN mají udávanou hlučnost 6,8 dB aplikace U.L.N.A. (se kterou to má být 5 dB) byla zbytečná. Navíc ten adaptér (ve skutečnosti nic než připájený odpor) byl nějaký přepólovaný, protože způsoboval obrácený chod větráku.
coz si myslim, ze nevadi. stejne vsechny fake raidy jsou defacto jen sw reseni.Právě, pak má linuxový raid aspoň tu výhodu, že je to celkem ustálený formát (člověk může disky zapojit do libovolného jiného stroje a sw raid se nerozbije).