Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Máš naprostou pravduJe hezké to číst. Jako drsnej bajker už jsem si dal taky párkrát nadržku a přitom jsem neudělal nic špatně, nebyla to moje chyba. Pokud někdo naletí na phishing, udělal něco špatně, porušil pravidla (neřídil se pokyny, třeba si nezkontroloval cerfifikát). A to otupování je v tom, že mě padesátkrát upozorní ale napopadesátéprvní už ne, ale v podvědomí už mám zapsáno, že kdybych dělal něco špatně, tak by to na mě zařvalo. A pokud je to tak, že tě skutečně zachrání přilba nebo jiné chrániče, stopro z toho stejně neodejdeš bez šrámu a pokud to byla tvoje chyba, poučíš se.
Každopádně mě nesmírně vytáčí, pokud se ve (slušné) společnosti vyskytují lidé, kteří si vůbec mohou dovolit pochybovat nad užitečností bezpečnostního prvku...ROFL
to bys mohl vědět i tyObvyklá dávka sebestředné arogance je tu :).
pak snad jedině debilNo a když už dojdo argumenty...
. Primární by samozřejmě mělo být ignorovat hromadné maily banovních institucí.Blbost. Primární ochrana je kontrolovat si fingerprinty šifrovacích klíčů
Když už jsou ty články plné antivirů, antispywarů a dalších věcí,Jj, před rokem 2000 byly plné propagace anti-Y2K disket, například :).
tak tem novinarum napis! Treba se dostanes do televize nova jako nejvetsi odbornik na IT bezpecnostTo se klidně může stát - když je ve zprávách něco o Internetu, tak tam jako odborník většinou vystupuje Ondřej Neff. A PT je rozhodně větší odborník na prohlížeče, než Neff na Internet (i když to je vzhledem k úrovni znalostí pana Neffa vcelku snadné)
...a oni to sestříhali do jedné šesti sekundové nesmyslné věty.Zase nepřeháněj...
Sestříhají je možná špatně formulováno. Lépe mělo být: vystřihnou několiv sekund z původního několika minutového rozhovoru.Tak to potom jo.
(to autor vysvětlil tím, že tomu nerozumí)Na to, aby někdo dělal novináře, nepotřebuje ničemu rozumět. Podstatné je mít přesvědčení, že jsi ta nejdůležitější osoba na světě a pokud se rozhodneš s někým mluvit, tak ti musí věnovat plnou pozornost a tolik času, kolik si určíš.
Když se na ni nedokážeš podívat, tak je jasné, že jsi LAMA, a proto musíš být explicitně chráněn
hlavně: Pokud si adresu nepíší pokaždé ručně do prázdného okna prohlížeče, tak jak by měli.Tak to vůbec hlavní není a nejen kvůli DNS pharmingu, nelze vůbec předpokládat, že když zadáš nějakou adresu, tak se na ni skutečně dostaneš - někdo na cestě může data měnit.
Řekl bych, že to jsou takové ty reakce "Je to blbost, protože to napsal Tomeš".
Mě se náhodou ten nápad líbí. Pokud to rozumně zformuluješ a věnuješ tomu ten čas, tak to bude jen dobře. Novináři o těchto věcech většinou neví. Drtivá většina zpravodajství jsou věci, na které je někdo upozornil. Sami novináři dnes moc investigativní nejsou. A tohle na rozdíl od jiných věcí třeba i někomu pomůže. A třeba tím ubude uživatelů IE
Kuš, to měla být reakce do předcházejícího vlákna.
Mě na poprvé v Thunderbirdu do legitmní pošty česká verze prošla, po označení už to spolehlivě házel do spamů. Přišli mi všechny možné verze, od čistě anglických, přes Drahousek Zakaznik až po kvalitně přeložené. Ze zvědavosti jsem koukal na odkazované stránky a Firefox vždy upozornil.
Podle mě to jsou věci, které může používat každý - kvalitního poskytovatele e-mailu (dobře (před)nastavaného proti spamu),
No tak zrovna gmail v tomhle opravdu kvalitní není. Ano, spam mi z něj sice nechodí, ale mnohokrát se mi stalo, že mi jako spam označil a tedy nedoručil velmi důležitou poštu. Což je důvod, proč mám všude kde to jde spamovou kontrolu vypnutou a kontrolu provádím až ve klientovi.
U mně je mnohem větší šance, že přehlédnu důležitej mail v doručené poště mezi 3 tisíci spamů za měsíc
Jinak, nejsem pomatenej, jsem dement. Zkus být alespoň konzistentní.
Nemusí, stačí, když používá rozum a bezepčnostní pokyny jako například zadávání adresy bankovnictví ručně do prázného okna.
Konečně rozumná řeč.
Všechny filtry, antiviry, antispamy atd celou situaci pouze zhoršují. Antivir nezabrání viru, antispam spamu, antifishing phisingu. Pouze navozují pocit bezpečí, což je paradoxně velmi nebezpečné. Uživatel se pak chová stylem: mám antivir, nic se mi nemůže stát. Airback v autě také není od toho, aby řidič mohl bezpečně jezdit 200km/h, ale aby při kolizi v 50km/h nebyl zraněn.
Netvrdím, že všichni musí mít všechny filtry vypnuty jako já (tedy až na packetový filtr ), ale měli by se i s nimi chovat stejně obezřetně jako bez nich.
Já prostě nemám rád lidi, kteří nemají pochopení pro ty, kteří se třeba z nedostatku zkušeností nechají oklamatJá taky a proto si myslím, že by ve zprávách měli radši než jakýsi filt zmiňovat a zdůrazňovat to, jak správně postupovat tak, aby vůbec žádný filtr nebyl potřeba. A když už by mluvili o filtru, tak musí důrazně zmínit, jaké má (principielní) nedostatky. A narozdíl některých dalších diskutujících si nemyslím, že by antivir byl k ničemu. On totiž antivir je nástroj pro detekci a taky odstranění virů (na to zcela tito přispěvatelé zapomínají). Vir nebo škodlivý kód se do počítače může dostat i jinak než hloupostí uživatele (byť to je dnes nejčastější způsob), vir také může využít chyby v programu. Bez antiviru nemám obecně jinou možnost jak virus detekovat. Opravdu nemám rád bonmoty jako "nejlepší antivirus je mozek".
ne každý tomu bude rozumět a ne každý si to bude pamatovat.
Opravdu si myslíš, že člověk, který tomu nebude rozumět a nebude si to pamatovat, by to měl provádět?
Ano, přesně těchto věcí, včetně pochybné adresy, abych si v Opeře i v Konqueroru všimnul
Proč ale potom v článku čtu totu větu:
Opera ochranu před phishigem sice obsahuje, ale neaktivuje ji automaticky, takže je k ničemu pro všechny její uživatele…
Protože je pravdivá. Proč pokládáš takové hloupé otázky?Proč ale potom v článku čtu totu větu:
Opera ochranu před phishigem sice obsahuje, ale neaktivuje ji automaticky, takže je k ničemu pro všechny její uživatele…
Ještě si dovolím doplnit: ten filtr je totiž úplně k ničemu. Je totiž stejně účelný, jako antivir, který pozná 168 000 virů, na které narazí maximálně tehdy, když si někde prochází virové archivy, ale nejnovějších 500, které aktivně fungují, nepoznáTak vždy tu bude nějaká reakční doba, ať se jedná o cokoliv. Je ale dobré, když je co nejmenší, a proto je třeba dobré, že do 48 hodin používá většina z 50 milionů každý den aktivních uživatelů aktuální verzi Firefoxu. Je to zodpovědnost tvůrců připravit včas opravenou verzi a zajistit, aby byla co nejrychleji a nejsnáze distribuována tak, aby nerušila lidi při práci (resp. minimálně, aby výhody převážili nad nevýhodami). Nicméně psal jsem o tom, že jsem ty pokusy o phishing na ČS kontroloval pravidelně průběžně a téměř úplně všechny mi to rozpoznalo. A rychlým odhadem jsem došel k tomu, že takových případů se mi stalo méně než 1 z 20, takže to tvé tvrzení o tom, jak je ten filtr "úplně k ničemu", mi proto přijde jako úplně blbé.
about:config
neslyšeli. Protože jen pro ně má tato ochrana smysl. Co mi asi uniklo…?
Nechápu na tom to, kde jsi tuhle informaci vzal. Mně přišlo těch mailů 5. Z toho ve 3 z nich už odkazované stránky nebyly funkční, a zbývající 2 stránky FF nerozeznal jako podvodné. Navíc předpokládám, že pokud je někde přednastavená doba 48 hodin, já jsem spouštěl FF naposled asi před týdnem a pak až dnes, kdy jsem chtěl ty filtry otestovat, tak by se mi dnes měly určitě aktualizovat. Buď se tak nestalo, nebo nefungují. Hrabat se mi v tom nechce, protože FF zkouším vždy jen tehdy, když tady na něj píšeš nějakou pochavlu.
Teď valím věšet prádlo, pak do posilovny, takže pokud nebudu reagovat, není to proto, že bych tě ignoroval.
Jakou? Tu o phishingových filtrech? Na základě nezávislých testů a vlastní zkušenosti.Nechápu na tom to, kde jsi tuhle informaci vzal.
Mně přišlo těch mailů 5.Mně 65 (Gmail nepočítá zduplikované za den), první 4. března. Vzal jsem teď všechny výskyty. Standardně nastavený Firefox mi rozpoznal všechny (i ty, které již neplatí). IE nerozponal asi 3, Opera 2. Pokud se chcete přesvědčit, tak ani IE ani Opera nezvládly tento ze středy 3:15 odpoledne. A tři dny už je docela dlouho... A nebo úterý 5:06, IE nezobrazí vůbec (chyba), Opera vůbec neupozorní na phishing. Úterý 6:43 - IE neupozorní. A takto bych mohl pokračovat dále, i když jsem to kontroloval průběžně. Vyšla mi z toho osobní zkušenost, která je založena na 13x větším počtu výskytů než ta tvoje, navíc vyzkoušená ve třech nejpoužívanějších prohlížečích v ČR a Evropě.
Zkoušel jsem Windows Live Mail a Thunderbird, oba tyto maily identifikovaly jako podvodné. Uživatelé Firefoxu a Opery (pokud sito aktivují), jsou také chráněni. Podle mě to jsou věci, které může používat každý - kvalitního poskytovatele e-mailu (dobře (před)nastavaného proti spamu), kvalitní poštovní klienty, kvalitní prohlížeč. Od každé věci je na výběr několik. A je to něco, co na několika úrovních tvoří skvělej doplněk k bezpečnosti
... a nešlo by už o (ne)zodpovědnost banky (a to s tím ověřováním identity to propaguje nasvých stránkách a brožrách snad každá) ...Nuž, ja som sa ešte nestretol s tým, že by banky o tomto kvalitne a zrozumiteľne informovali...
Ještě si dovolím fiktivní scénář:
Česká televize ve svém zpravodajství informuje o phishingových podvodech s ČS a reportér doporučí lidem, aby používali Firefox, protože obsahuje filtr proti těmto podvodům…
O týden poději, Nova – Na vlastní oči: „Dnes vám ukážeme příběh stařenky, která přišla o všechny své úspory vinou phishingového podvodu”. „Ach já nebohá, na jedničce ve zprávách říkali, že ten Fajrfoks mne ochrání, synek mi ho nainstaloval, a teď nemám ani korunu…”
Ano, ten scénář je docela možný, no a co?No a co? No asi to, že nejde o to, že by to někomu pomohlo, o něm by ses totiž v žádné reportáži nedověděl. Jde o to, že kdyby si dovolil reportér něco doporučit s tím, že to lidi ochrání, tak by to všude všichni razmázli a udělali by z něj (a z celé televize, za niž vystupuje) debila. Ono by tam totiž možná nebylo Vinou phishingového podvodu, ale Vinou doporučení ČT…
Tiskni
Sdílej: