Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
"Vidina promptního vydání finálního Firefoxu 3.0 se rozplývá jak pára nad hrncem." (Firefox 3.0 RC1 s kritickými chybami, vyjde asi RC2 - Jiří Macich)
Mám pocit, jako bych zahlédl stránku Blesku nebo AHA, ale ne Lupy. Ani Živě.cz by si snad něco takového nedovolilo vypustit na titulní stranu a informuje solidně. Proč takto dělají ze čtenářů blbce? Uráží mě to. Nezajímá mě vidina nějakého Macicha ani spekulace o tom zda vyjde RC2 namísto toho, aby aspoň dovedl opsat skutečnost z volně dostupného oficiálního zdroje.
Včera se konal Firefox Support Day, kdy bylo možné vést rozhovor s představiteli Mozilly. Připravil jsem přepis (bohužel se mi nedochovalo prvních několik minut s Johnem Lillym) a malé shrnutí.
Všiml jsem si, že řada lidí používá různé nástroje pro předpovědi počasí. Zajímalo by mě, s jakými máte nejlepší zkušenosti, resp. proč jste si je oblíbili. Zkoušel jsem různé služby a poskytovatele dat, ale často bývají poměrně nepřesné anebo mají nízké rozlišení pokud se týká o lokality. Na základě příspěvků v diskusi bych rád tento zápisek aktualizoval a doplnil seznam dobrých poskytovatelů služeb a nástrojů pro předpověď se stručným popisem. Předem díky za ochotu všem, kteří přidají zkušenost.
Aktualizováno: Sestavil jsem rozcestník pro služby, které po dlouhodobých zkušenostech považuji za nejlepší. Ostatní bývají pomaleji aktualizované, regionálně méně přesné (zpravidla pouze pro celou republiku nebo kraj, případně velké regionální nebo krajské město) a v časovém úseku limitované (pouze den/noc) předpovědi-nepředpovědi včetně těch televizních a rádiových. Ty kvůli tomu většinou poskytují horší výsledky. Vhodné je nespoléhat na jednu službu, ale porovnat aspoň dvě.