Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Všiml jsem si, že řada lidí používá různé nástroje pro předpovědi počasí. Zajímalo by mě, s jakými máte nejlepší zkušenosti, resp. proč jste si je oblíbili. Zkoušel jsem různé služby a poskytovatele dat, ale často bývají poměrně nepřesné anebo mají nízké rozlišení pokud se týká o lokality. Na základě příspěvků v diskusi bych rád tento zápisek aktualizoval a doplnil seznam dobrých poskytovatelů služeb a nástrojů pro předpověď se stručným popisem. Předem díky za ochotu všem, kteří přidají zkušenost.
Aktualizováno: Sestavil jsem rozcestník pro služby, které po dlouhodobých zkušenostech považuji za nejlepší. Ostatní bývají pomaleji aktualizované, regionálně méně přesné (zpravidla pouze pro celou republiku nebo kraj, případně velké regionální nebo krajské město) a v časovém úseku limitované (pouze den/noc) předpovědi-nepředpovědi včetně těch televizních a rádiových. Ty kvůli tomu většinou poskytují horší výsledky. Vhodné je nespoléhat na jednu službu, ale porovnat aspoň dvě.
Aktualizováno podruhé: Asi to nejlepší, co můžete pro začátek udělat, abyste dostali skutečně ty nejlepší předpovědi, je nechat si vygenerovat meteogram na 3 dny (tip: při ukládání do záložek vymažte parametr pro čas a jeho hodnotu, tedy například "&fdate=2008052400", abyste měli vždy aktuální předpověď) a piktogram od jiné služby na 6 dní (zadáte nejbližší větší město v České republice a pokud se vaše nadmořská výška od daného místa liší o více než 100 m, tak si vždy připočtěte nebo odečtěte na každých 100 m půl stupně C), případně ještě mapové podklady z Aladina anebo Meteoblue a porovnat si získané výstupy. Pro nejbližší hodnoty můžete odhadovat srážky i podle radarů (tip: pro Západní Čechy je lepší použít německý radar s krokem 15 minut a pro východné polovinu ČR slovenský radar s trasováním oblačnosti a vyznačenými městy - z nabídky produktů). Nic není dokonalé, ale nic lepšího pravděpodobně není. Předpověď z rádia ani televize už nechci, protože tam většinou říkají vše od polojasna až po zataženo s deštěm. Podobně na běžných službách na internetu a z všelijakých nástrojů nevím, jak bude ráno a večer, pouze jakési převládající počasí ve dne a v noci a maximální a minimální teploty. Nevím, k čemu je to dobré vědět, že bude například 20 stupňů a většinou slunečno, když to bude jen půl hodiny odpoledne a většinu dne třeba jen kolem 15 stupňů a odpoledne přeháňky, takže se stejně budu muset podle toho obléct, když ráno vyjdu z domu.
Tiskni
Sdílej:
Pohled z okna = aktuální stav a odhad na další desítky minut.To máš docela špatný odhad...
Já když se podívám z okna, tak vidím, že je skoro zataženo, ve výšce mraků bezvětří, pršet nebude následujících několik hodin, spíš se v noci trochu vyjasní...To ti závidím. Já kdybych měl takhle odhadovat počasí, tak by mohlo být životu nebezpečné vycházet z domu. Pokaždé, když v lednu poprvé vyjde slunce, mám pocit, že od té doby bude určitě počasí na kraťasy...
jelikož počasí se může během půlhodiny ze sluníčka a tepla změnit v chladnou bouřkovou větrnou a dešťovou smršť.Nicméně i v takovém případě jsou dvě hodiny předtím pozorovatelné příznaky, že se to stane...
Jde tam nastavit region sice jenom ze znamych paraglade kopcu, ale ja mam vedle sebe hned dva
Presnost je slusna.
Tak konkrétně tady ten záznam pro Brno je IMHO braný z meteorologické stanice na letišti v Medlánkách. A data pro GNOME applet se zprávami o počasí jsou pro lokalitu Brno taky z Medlánek.
Tak to bych si skoro tipl, že nějaký jejich „expert“ má trošku zmatek v tom, jestli jihovýchodní vítr fouká na východ nebo z východu.
její redaktoři jsou zároveň skvělými meteorology, nikoliv nalíčené bárbíny jako na NověAspoň je na co koukat. Mohu-li soudit, tak ty jejich předpovědi vycházejí na obou televizích tak fifty-fifty. Takže radši blbá předpověď a pěkné šaty než stejně blbá předpověď a Míková (nebo ta druhá, co tak děsně aspiruje - teď si nevzpomínám na jméno).
To jako fakt?To jako úplně stejně, jako se třeba "horký" stupňuje: horký - horčejší - nejhorčejší
Jelikož se mimo jiné v armádě užívá prvního pádu jména na místě pátého pádu, což nejen já považuji za vrcholně neslušné a především za nesprávnéTo není případ zdaleka jen armády. Podle mých zkušeností většina lidí nepoužívá 5. pád pro příjmení (proč?). Ano, u některých příjmení je skloňování těžké, ale těch až tolik není. Se skloňováním běžných příjmení není žádný problém, takže nechápu, proč ho tolik lidí ignoruje.
Kdybych sem mel naladovat vsechny zalozky ze slozky pocasi, tak to vyda na clanek, ale porovnavam nasledujici(casto se netrefi ani jeden):
http://frailea.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/
http://www.wetteronline.de/daten/radar/eurg/std.gif
Vsechno pouzivam vetsinou pro Prahu a okoli.
<a>
tenhle clověk je fakt "инзинер на всё"что такое «инзинер»?
s/méžné/možné/
s/zatu/za tu/
ano, to jsem samozřejmě mohl. nevím ale jak se správně vyjadřuje že mě to (neřekl jste co) nezajímá.
většinou, když něco komentuji, dělám to proto, že mě téma zajímá.
příště, než vypustíte text, přečtěte si jej po sobě. Pokud se zaplatí PRO verze, lze nastavit vlastní lokalityUž je to dávno, ale když jsem se zaregistroval, mohl jsem přidat minimálně jednu lokalitu. Už nevím.
a rozlišení 9 km po hodině je docela prima pro ty, kterým jde o vítr.Je
Několikrát jsem tam pomáhal správci s forem.Mě docela stačila. Nevim jestli je placená verze i spolehlivější, ale očekával bych, že čím větší přesnost/rozlišení, tím je nutná i větší spolehlivost, jinak ta přesnost/rozlišení nemá cenu.Na druhou stranu, proč za to platit, když je jinde srovnatelná nebo i lepší předpověď zadarmo... A verze bez placení se zpožděním 12 hodin je docela znát. Je to jen ukázka pro přilákání na placenou verzi.
Na chatě ČT1, před výletem chmi.cz a jinak nejlepší postup:
Předpovědi modelu NMM-3 EU (Europe)Nema nahodou ten NMM-3 rozliseni 3 km?
(...)
* Rozlišení: 13 km
(...)