Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Bylo to poklidné, předem nahlášené a povolené shromáždění. První svého druhu v České republice. Byly tam stovky účastníků a ještě více přihlížejících. Příznivci Národního odporu se přesto dopustili násilí a nevkusných výkřiků, takže se dokonce musely schovávat do šátků a kapucí. To i například Národní Straně stačilo prezentovat svůj nesouhlas transparenty. I důchodci na lavičkách a rodiče s dětmi se zájmem sledovali, co se děje. Po náměstí Svobody chodil s dvoumetrovým křížem i brněnský páter Libor Halík, známý svým postojem proti interrupcím. "Svatá Maria, matko Boží, ochraňuj nás před homosexuálními pedofily," volal Halík do svého megafonu. U přihlížejících vyvolával úsměv. Věřím, že je široké veřejnosti jasné, komu jde ve skutečnosti o vážné ohrožení hodnot naší společnosti, násilí anebo směřování nás někam na úroveň Běloruska a komu o celospolečenskou kultivovanou diskusi o následování více demokratických zemí s lepšími zákony pro soužití a možnost adopcí i proti diskriminaci.
14 tisíc stažení za minutu = 13 Gbit/s. Další 2 Gbits/s HTTP přenosu.
Net Applications: Firefox 3 ztrojnásobil svůj podílu na trhu během 8 hodin po uvedení na 3 %.
Mozilla Corporation uvedla webový prohlížeč Firefox 3 ve 47 jazycích včetně češtiny pro 3 platformy. Během 3 let bylo provedeno na 15 tisíc změn a novinek. Výsledkem je rychlejší a bezpečnější prohlížeč, který se snáze používá. Stáhne si ho rekordní počet lidí během 24 hodin?
Opera 9.50 beautifully engineered
Zajímavé. Hned po ohlášení data vydání Firefoxu 3. Ještě před pár dny počátkem června se její vývojové bety značily beta 3. Pak změnily vzhled, předevčírem se objevila RC a nyní finální verze. Nač až tak urputný shon?
Vývojáři Opery si pospíšili a vydali Operu 9.50 RC, přestože se ještě nedávné vývojové buildy identifikovaly jako beta 3. Opera 9.10 zavádějící mimo jiné ochranu před phishingem byla vydána v prosinci 2006 po Firefoxu 2 a Internet Exploreru 7 v říjnu 2006, což zřejmě nebyla dobrá pozice pro výraznou výrazné posílení tržního podílu. Ředitel Opery se nyní snaží navnadit na oficiální vypuštění Opery zřejmě během příštího týdne.
Internet Explorer 8 beta 1 si ve třech jazycích stáhly 2 miliony lidí. Vývojové verze Firefoxu 3 používá vzhledem ke stabilní verzi výrazně více uživatelů než tomu bylo u vydání předchozích řad. 2. RC Firefoxu 3 v 48 jazycích používají již více než 2 miliony lidí denně, což podle Net Applications představuje téměř 1 % na trhu, a to je více než u všech verzí Opery dohromady. Úspěch Firefoxu 3 není na úkor Firefoxu 2. Počet uživatelů Firefoxu se během 4 měsíců zvýšil o pětinu na 60 milionů aktivních uživatelů denně a celkem 180 milionů. Roste tedy rychleji než u všech jiných prohlížečů dohromady.