Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dobrý den! Rád bych se zeptal, jaké úpravy desktopu ve Fedoře 5 používáte?
Můj známý používá OpenSuSE a KDE. Nedávno se po přečtení kladných recenzí rozhodl vyzkoušet Fedoru 5
a "byl zklamám z holé instalace" jak mi napsal.
Chci se tedy pro inspiraci zeptat: Jaké upravy případně rozšíření na svém Fedořím desktopu máte v oblibě?
Prosím, pochlubte se!
PS: Nechci vyvolat flame o tom, zda je lepší KDE nebo Gnome.
Ptám se na rozšíření desktopu oproti holé instalaci. Díky!
Tiskni
Sdílej:
Snad nevadí, že nemám zrovna Fedoru...Tak jsem to cvičně zkoušel, doinstaloval jsem potřebné balíčky pro vývoj, ale nakonec jsem skončil takto:
checking for Qt... configure: error: Qt (>= Qt 3.3) (headers and libraries) not found. Please check your installation! For more details about this problem, look at the end of config.log.Jenže doporučené balíčky qt-devel a podobně jsem pro FC5 v žádném repository ani na netu nenašel... takže jsem to zatím vzdal