Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zdravím. Poslední dobou jsem zjistil, že se v mém "slovníku" opakují tři slova: Lenovo, Fedora a nejde.
Přál bych si, aby to bylo jinak, ale ani v tomto případě není situace o moc lepší..
V návaznosti na předchozí části pokračuji tématem multimédia. (Neinstaluji všude všechno, ale na různé stanice různé aplikace podle potřeby)
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
Dopadlo to stejně jako kdykoliv předtím. Nejdřív jsem byl skálopevně rozhodnutý, že upgradovat nebudu. Nebo - přesněji řečeno, že budu upgradovat později. Proč si přidělávat problémy, když mi "sedmička" tak pěkně funguje. Jenže: "Kdo to má vydržet!" Nepomohly žádné logické a správné argumenty. Ani první ohlasy z fór o tom, že se některé aktualizace (zvláště pomocí DVD) zrovna nepovedly. A tak - komu není rady....
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vyslovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil. Ale nyní musím přiznat, že mi Wine vlilo notnou dávku optimismu do žil.