Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím. Poslední dobou jsem zjistil, že se v mém "slovníku" opakují tři slova: Lenovo, Fedora a nejde.
Přál bych si, aby to bylo jinak, ale ani v tomto případě není situace o moc lepší..
V návaznosti na předchozí části pokračuji tématem multimédia. (Neinstaluji všude všechno, ale na různé stanice různé aplikace podle potřeby)
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
Dopadlo to stejně jako kdykoliv předtím. Nejdřív jsem byl skálopevně rozhodnutý, že upgradovat nebudu. Nebo - přesněji řečeno, že budu upgradovat později. Proč si přidělávat problémy, když mi "sedmička" tak pěkně funguje. Jenže: "Kdo to má vydržet!" Nepomohly žádné logické a správné argumenty. Ani první ohlasy z fór o tom, že se některé aktualizace (zvláště pomocí DVD) zrovna nepovedly. A tak - komu není rady....
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vyslovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil. Ale nyní musím přiznat, že mi Wine vlilo notnou dávku optimismu do žil.