Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vyslovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil. Ale nyní musím přiznat, že mi Wine vlilo notnou dávku optimismu do žil.
Pokud se někdo snaží o migraci na Linux v komerční sféře tak ví, že v této oblasti existuje mnoho "pastí". S většinou z nich se člověk, který používá Linux na svém "domácím" počítači nesetká. Jedna z (pro mne) nejhorších je nemožnost náhrady stanic s MS Windows díky "strategickým firemním aplikacím", které jsou napsané pro MS Windows a v Linuxu je nelze ani spustit ani ničím nahradit.
Pokud se chce člověk přesto radovat z výhod Linuxu na pracovních stanicích nemá moc na výběr. Jednou z posledních šancí může být např. MS W2x TS server a rdesktop.
Co ale dělat, když i tato varianta z nějakých důvodů selže?
Nedávno jsem se dostal přesně do takové situace. Když jsem úspěšně převedl několik stanic na Linux a radoval se z toho, že strategickou aplikaci bylo možné spouštět ve Wine, její výrobce přišel s upgrade. Novou verzi již ve Wine možné spustit nebylo. Po mírné depresi (a hledání řešení) jsem zajásal, když jsem si uvědomil, že by můj problém mohl vyřešit terminal server. Tak jsem se do toho pustil. První zklamání přišlo, když jsem objevil, že W2k server podporuje pouze 8bitovou grafiku. Prokousal jsem se problémy s českou klávesnicí. Doladil jsem vše do seamless režimu. Vše vypadalo poměrně vítězně. Jenže ouha. Pominu - li záhadné mizení kurzoru myši, nemožnost rolování kolečkem myši (pouze v některých oknech), podivné chování některých otevíraných oken atd., horší bylo, že z ničeho nic se v naší "strategické aplikaci" přestaly vykreslovat (některé čáry) čáry u návrhu oken. Nepomohla ani hra s přepínači
Začalo to vypadat tak, že kvůli této nenahraditelné aplikaci mne čeká přeinstalace stanic na MS Windows. A pak se to stalo. Nevím jak. Nevím přesně co se stalo ani jak k tomu došlo. Vím jen tolik, že za to nemůže žádný upgrade.
Na svém notebooku mám také Wine a občas do něj zkouším nainstalovat nějakou aplikaci, abych to vyzkoušel. (Naposledy jsem zkoušel BricsCad, ale marně). Tu jsem jednou z čirého zoufalství kliknul na ikonu naší "strategické aplikace". A světe div se. Ono to funguje! A dokonce se v tom dá pracovat. A dokonce lépe než přes rdesktop. Neuvěřitelné!
Začal jsem pátrat po tom co se vlastně stalo. Na ostatních stanicích to nefungovalo. Znamená to, že jsem náhodně "doinstaloval" něco co celé věci pomohlo (napadají mne jen vbrun knihovny). To mne opravdu šokovalo. Znamená to, že Wine umí patrně víc, než jsem si myslel. A možná je to odpověď na řadu mých otázek?
Problém je v tom, že jsem Wine vždy s despektem obcházel. A neměl jsem ani chuť víc zkoumat to jak funguje. Přece jen to příliš "závánělo" Windows a to není můj oblíbený operační systém. Ale možná je čas na to "rozšířit meze".
Abych se přiznal, ještě se z toho "šoku" stále vzpamatovávám. Ale pokud by to pomohlo rozšíření Linuxu jako operačního systému v místech, kde zatím "kralovaly" MS Windows je asi na čase překonat odpor. Rozhodně díky Wine nemusím migrovat zpět na Windows. Alespoň za tím. A těžko se mi vůbec popisuje jak hodně jsem za to vděčný.
Závěrem chci ještě poznamenat. Toto je tentokrát můj "osobní" blog. Wine mi vytrhlo "trn z paty". Ale ještě pár "trnů" ve formě některých dalších "strategických aplikací", které v Linuxu neběží a není za ně náhrada, zbývá. Alespoň v mém případě. Tak uvidíme, co přinese budoucnost..
Tiskni
Sdílej:
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vylovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil.Já bych si myslel o sobě, že jsem se zbláznil, pokud by přede mnou někdo vylovil jakoukoli větu
wine cesta/k/aplikaci
, vypíše to chyby proč se aplikace nespustila, to hodit do google a řešení je na světě. Většinou chybí jen nějaká knihovna, která se dá stáhnout z internetu.
Většinou chybí jen nějaká knihovna, která se dá stáhnout z internetu.Tohle mě naprosto fascinuje. Na systému proprietárním až hrůza se s knihovnami různých toolkitů, IDE aj. nakládá jako s freewarem, ba co víc, jejich autora nebo licence se člověk nedopátrá. Kdyby se tak dělo na pokoutných anonymních FTP serverech, tak bych to chápal. Ale že takovou službu nabízí zcela bezostyšně velké webové servery a nikdo proti tomu neřekne ani popel, to mi přijde nepochopitelné.
...a být hodně opatrný při aktualizaciTo je mi úplně jasné. Přesto díky za důležitou připomínku
..taky bych si zkusil, jestli data uložená v té Tvé aplikaci spuštěné pod wine šla přečíst i když tu aplikaci spustíš klasicky pod windows, aby pak nebylo nějaké super překvápkoTo funguje. Je to aplikace, jejíž serverová část běží na serveru. Klientská část (ovšem nenahraditelná) na stanicích. Data se ukládají na serveru. Takže toto je v pořádku.
Na to už jsem se ptal (jestli existuje nějaká alternativa). Situace v této oblasti je tristní. Pokud např. plastová okna, vyrábíte je z nějakých profilů Pro kreslení a výpočet oken existuje software, který je spojený s firmou vyrábějící profily. Konkunrence prakticky neexistuje (nebo minimálně). Většina - nebo spíš všechny podobné firmy používají Windows. Není absolutně žádný důvod to portovat pro Linux. Navíc podobný sš dá poměrně velkou práci. Je to aplikace klient server se spoustou dat a souvstažností. Proto pokud by nebyl opravdu naprosto zásadní důvod tak to nikdo předělávat nebude (i kdyby lidi v té firmě byli ze zlata).
A stejná situace je např. s hliníkovými profily, statikou, skly atd. A většinou jsou tyto firmy rády, že jejich sw nějak v těch Windows funguje. Dokonce některé Vám ani nesvěří instalační média a přijedou to raději nainstalovat. A pak je to napůl česky, napůl francouzsky... a nic s tím neuděláte. Takže i možnost funkční emulace nebo JAKÉKOLIV JINÉ FUNKČNÍ ŘEŠENÍ JE v takovém případě VELKÝ ZÁZRAK. Protože nikdo s tím jinak dělat nic nebude A JE SNAŽŠÍ SI KOUPIT ZA PÁR TISÍC WINDOWS (a nemít všechny tyto problémy). Ale my se bavíme o Linuxu, že...
Takže - buď jte tak velká firma, že si zaplatíte komplexní řešení na míru třeba v *nixu, nebo si "NĚJAK DOKÁŽETE PORADIT", nebo na výhody Linuxu můžete zapomenout a jste odkázání administrovat Windowsovské stanice se všemi "radostmi", které k tomu patří (
wine maji pro spoustu knihoven / volani interni implementaci ktera se muze ruzne lisit. hint: ve winecfg je na to konfiguracni dialog.
Ostatne napada me hned nekolik duvodu proc provozovat "strategicke" aplikace pod wine. Treba provozovat na widlich paralelne tri verze MSIE nejde ackoliv je to pro profi webare stale jeste strategicka (bohuzel) aplikace. Wine muze poresit spoustu problemu se starymi aplikacemi psanymi pro win9x ktere maji na XP potize (a na vistach bude hur). Domacim uzivatelum je to putna ale pro podniky ktere se sotva zbavily poslednich dosovskych prezitku je to jina. Moznost provozovat ruzne aplikace s ruznym nastavenim "windows", podstrkavat jim nastaveni ktera nejde ve windows udelat apod. muze byt obcas uzitecna.
(a na vistach bude hur).
Už JE hůř. Známý si koupil nový notebook (mimochodem Lenovo) a pak zjistil, že mu na tom jeho aplikace (včetně "strategického AutoCadu) nefungují.. a nemůže s tím nic dělat. Takže ntb vrací a chce si ho objednat s XP.
PS: Mimochodem - bylo by úžasné mu říct. Tak se na ty Windows vykašli a přejdi na Linux a máš po starosteh. Jenže AutoCad v Linuxu také nespustí. A co má dělat, když je to pro něj nenahraditelná aplikace a alternativa pro něj neexistuje (prosím, nepište o Qcadu, BricsCadu, VariCadu a jiných Cadech... už jsem to všechno vyzkoušel několikrát a v tomto případě to opravdu nejde použít... (což je obrovská škoda )