Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vylovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil.Já bych si myslel o sobě, že jsem se zbláznil, pokud by přede mnou někdo vylovil jakoukoli větu
wine cesta/k/aplikaci
, vypíše to chyby proč se aplikace nespustila, to hodit do google a řešení je na světě. Většinou chybí jen nějaká knihovna, která se dá stáhnout z internetu.
Většinou chybí jen nějaká knihovna, která se dá stáhnout z internetu.Tohle mě naprosto fascinuje. Na systému proprietárním až hrůza se s knihovnami různých toolkitů, IDE aj. nakládá jako s freewarem, ba co víc, jejich autora nebo licence se člověk nedopátrá. Kdyby se tak dělo na pokoutných anonymních FTP serverech, tak bych to chápal. Ale že takovou službu nabízí zcela bezostyšně velké webové servery a nikdo proti tomu neřekne ani popel, to mi přijde nepochopitelné.
...a být hodně opatrný při aktualizaciTo je mi úplně jasné. Přesto díky za důležitou připomínku
..taky bych si zkusil, jestli data uložená v té Tvé aplikaci spuštěné pod wine šla přečíst i když tu aplikaci spustíš klasicky pod windows, aby pak nebylo nějaké super překvápkoTo funguje. Je to aplikace, jejíž serverová část běží na serveru. Klientská část (ovšem nenahraditelná) na stanicích. Data se ukládají na serveru. Takže toto je v pořádku.
Na to už jsem se ptal (jestli existuje nějaká alternativa). Situace v této oblasti je tristní. Pokud např. plastová okna, vyrábíte je z nějakých profilů Pro kreslení a výpočet oken existuje software, který je spojený s firmou vyrábějící profily. Konkunrence prakticky neexistuje (nebo minimálně). Většina - nebo spíš všechny podobné firmy používají Windows. Není absolutně žádný důvod to portovat pro Linux. Navíc podobný sš dá poměrně velkou práci. Je to aplikace klient server se spoustou dat a souvstažností. Proto pokud by nebyl opravdu naprosto zásadní důvod tak to nikdo předělávat nebude (i kdyby lidi v té firmě byli ze zlata).
A stejná situace je např. s hliníkovými profily, statikou, skly atd. A většinou jsou tyto firmy rády, že jejich sw nějak v těch Windows funguje. Dokonce některé Vám ani nesvěří instalační média a přijedou to raději nainstalovat. A pak je to napůl česky, napůl francouzsky... a nic s tím neuděláte. Takže i možnost funkční emulace nebo JAKÉKOLIV JINÉ FUNKČNÍ ŘEŠENÍ JE v takovém případě VELKÝ ZÁZRAK. Protože nikdo s tím jinak dělat nic nebude A JE SNAŽŠÍ SI KOUPIT ZA PÁR TISÍC WINDOWS (a nemít všechny tyto problémy). Ale my se bavíme o Linuxu, že...
Takže - buď jte tak velká firma, že si zaplatíte komplexní řešení na míru třeba v *nixu, nebo si "NĚJAK DOKÁŽETE PORADIT", nebo na výhody Linuxu můžete zapomenout a jste odkázání administrovat Windowsovské stanice se všemi "radostmi", které k tomu patří (
wine maji pro spoustu knihoven / volani interni implementaci ktera se muze ruzne lisit. hint: ve winecfg je na to konfiguracni dialog.
Ostatne napada me hned nekolik duvodu proc provozovat "strategicke" aplikace pod wine. Treba provozovat na widlich paralelne tri verze MSIE nejde ackoliv je to pro profi webare stale jeste strategicka (bohuzel) aplikace. Wine muze poresit spoustu problemu se starymi aplikacemi psanymi pro win9x ktere maji na XP potize (a na vistach bude hur). Domacim uzivatelum je to putna ale pro podniky ktere se sotva zbavily poslednich dosovskych prezitku je to jina. Moznost provozovat ruzne aplikace s ruznym nastavenim "windows", podstrkavat jim nastaveni ktera nejde ve windows udelat apod. muze byt obcas uzitecna.
(a na vistach bude hur).
Už JE hůř. Známý si koupil nový notebook (mimochodem Lenovo) a pak zjistil, že mu na tom jeho aplikace (včetně "strategického AutoCadu) nefungují.. a nemůže s tím nic dělat. Takže ntb vrací a chce si ho objednat s XP.
PS: Mimochodem - bylo by úžasné mu říct. Tak se na ty Windows vykašli a přejdi na Linux a máš po starosteh. Jenže AutoCad v Linuxu také nespustí. A co má dělat, když je to pro něj nenahraditelná aplikace a alternativa pro něj neexistuje (prosím, nepište o Qcadu, BricsCadu, VariCadu a jiných Cadech... už jsem to všechno vyzkoušel několikrát a v tomto případě to opravdu nejde použít... (což je obrovská škoda )
Tiskni
Sdílej: