Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vylovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil.Já bych si myslel o sobě, že jsem se zbláznil, pokud by přede mnou někdo vylovil jakoukoli větu
wine cesta/k/aplikaci
, vypíše to chyby proč se aplikace nespustila, to hodit do google a řešení je na světě. Většinou chybí jen nějaká knihovna, která se dá stáhnout z internetu.
Většinou chybí jen nějaká knihovna, která se dá stáhnout z internetu.Tohle mě naprosto fascinuje. Na systému proprietárním až hrůza se s knihovnami různých toolkitů, IDE aj. nakládá jako s freewarem, ba co víc, jejich autora nebo licence se člověk nedopátrá. Kdyby se tak dělo na pokoutných anonymních FTP serverech, tak bych to chápal. Ale že takovou službu nabízí zcela bezostyšně velké webové servery a nikdo proti tomu neřekne ani popel, to mi přijde nepochopitelné.
...a být hodně opatrný při aktualizaciTo je mi úplně jasné. Přesto díky za důležitou připomínku
..taky bych si zkusil, jestli data uložená v té Tvé aplikaci spuštěné pod wine šla přečíst i když tu aplikaci spustíš klasicky pod windows, aby pak nebylo nějaké super překvápkoTo funguje. Je to aplikace, jejíž serverová část běží na serveru. Klientská část (ovšem nenahraditelná) na stanicích. Data se ukládají na serveru. Takže toto je v pořádku.
Na to už jsem se ptal (jestli existuje nějaká alternativa). Situace v této oblasti je tristní. Pokud např. plastová okna, vyrábíte je z nějakých profilů Pro kreslení a výpočet oken existuje software, který je spojený s firmou vyrábějící profily. Konkunrence prakticky neexistuje (nebo minimálně). Většina - nebo spíš všechny podobné firmy používají Windows. Není absolutně žádný důvod to portovat pro Linux. Navíc podobný sš dá poměrně velkou práci. Je to aplikace klient server se spoustou dat a souvstažností. Proto pokud by nebyl opravdu naprosto zásadní důvod tak to nikdo předělávat nebude (i kdyby lidi v té firmě byli ze zlata).
A stejná situace je např. s hliníkovými profily, statikou, skly atd. A většinou jsou tyto firmy rády, že jejich sw nějak v těch Windows funguje. Dokonce některé Vám ani nesvěří instalační média a přijedou to raději nainstalovat. A pak je to napůl česky, napůl francouzsky... a nic s tím neuděláte. Takže i možnost funkční emulace nebo JAKÉKOLIV JINÉ FUNKČNÍ ŘEŠENÍ JE v takovém případě VELKÝ ZÁZRAK. Protože nikdo s tím jinak dělat nic nebude A JE SNAŽŠÍ SI KOUPIT ZA PÁR TISÍC WINDOWS (a nemít všechny tyto problémy). Ale my se bavíme o Linuxu, že...
Takže - buď jte tak velká firma, že si zaplatíte komplexní řešení na míru třeba v *nixu, nebo si "NĚJAK DOKÁŽETE PORADIT", nebo na výhody Linuxu můžete zapomenout a jste odkázání administrovat Windowsovské stanice se všemi "radostmi", které k tomu patří (
wine maji pro spoustu knihoven / volani interni implementaci ktera se muze ruzne lisit. hint: ve winecfg je na to konfiguracni dialog.
Ostatne napada me hned nekolik duvodu proc provozovat "strategicke" aplikace pod wine. Treba provozovat na widlich paralelne tri verze MSIE nejde ackoliv je to pro profi webare stale jeste strategicka (bohuzel) aplikace. Wine muze poresit spoustu problemu se starymi aplikacemi psanymi pro win9x ktere maji na XP potize (a na vistach bude hur). Domacim uzivatelum je to putna ale pro podniky ktere se sotva zbavily poslednich dosovskych prezitku je to jina. Moznost provozovat ruzne aplikace s ruznym nastavenim "windows", podstrkavat jim nastaveni ktera nejde ve windows udelat apod. muze byt obcas uzitecna.
(a na vistach bude hur).
Už JE hůř. Známý si koupil nový notebook (mimochodem Lenovo) a pak zjistil, že mu na tom jeho aplikace (včetně "strategického AutoCadu) nefungují.. a nemůže s tím nic dělat. Takže ntb vrací a chce si ho objednat s XP.
PS: Mimochodem - bylo by úžasné mu říct. Tak se na ty Windows vykašli a přejdi na Linux a máš po starosteh. Jenže AutoCad v Linuxu také nespustí. A co má dělat, když je to pro něj nenahraditelná aplikace a alternativa pro něj neexistuje (prosím, nepište o Qcadu, BricsCadu, VariCadu a jiných Cadech... už jsem to všechno vyzkoušel několikrát a v tomto případě to opravdu nejde použít... (což je obrovská škoda )
Tiskni
Sdílej: