Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Popis siutace:
Rád bych ve firmě nasadil nějaký systém, který by umožňoval tvorbu a editaci tabulek více uživateli.
Souvisí to s mojí snahou nasadit nějaký funkční CRM / ERP systém, který by běžel v Linuxu a mohl být protiváhou
komerčním win řešením. Přestože úspěšně používáme některé moduly z eGroupware, narazil jsem nyní na potřebu
týmové spolupráce při tvorbě a editaci tabulek.
V podstatě by byla vyhovující něco jako google spreadsheet. Ale rád bych, aby to běželo na místním serveru.
Jediné co jsem našel je Zimbra. Ta ovšem není česky (nedělá někdo na překladu?) a nemám s ní žádné zkušenosti.
Omlouvám se, že píšu tento dotaz do blogu. Můj dotaz byl v diskuzi uzamčen a označen jako off-topic s tím, že bude později smazán, nezbývá mi než to zkusit zde (protože se nemám kde jinde zeptat). Tímto dotazem navazuji na svůj dotaz ohledně hledání firemního groupware. Díky za případné podněty.
Update - přesnější popis situace:
Pracuji ve firmě, kde zapisují některá data do tabulky. Dříve do Excelu, nyní do OOo. Tabulku upravuje víc uživatelů. Používáme heterogení síť s opreačními systémy MS Windows a Linux. Uživatelé Linuxových stanic používají NFS, ovšem ke jmenovaným souborům přistupují přes CIFS. Vše funguje poměrně dobře, až na to, že někdy se stane - což nechápu, že se dvěma uživatelům podaří najednou otevřít a editovat tentýž dokumetn. Protože se jedná například o čísla zakázek, je to potom velký zmatek (více zakázek má stejné číslo = velký zmatek..).
Vím, že toto není ideální stav, a jsem nucen ho nějak řešit. Ideální by pro nás bylo najít vhodný groupwarový produkt, který by běžel na linuxovém serveru - asi nejlépe ve webovém rozhraní (kvůli nezávislosti na platformě), který by umožňoval sdílení a editaci tabulek více uživateli bez rizika přepsání záznamů.
Vím, ženapř. CMS Joomla tyto zámky poskytuje, ale potřeboval bych sofistikovanější tabulky - nejlépe aspoň s jednoduchými výpočty. Kdyby byla nějaká lokální verze google spreadsheet - nebo něčeho podobného, bylo by to ideální (mohlo by to být i jednodušší).
Kdybyste měl někdo tip, který by mne alespoň nasměroval směrem k nějakému řešení, budu rád, když mi poradíte. Díky!
Tiskni
Sdílej:
Zdravím, tak jsem se to pokusl prozkoumat. Protože potřebuji, aby mi to běželo na vlastním serveru (ne venku na internetu), vyřadil jsem možnosti, které nejdou lokálně nainstalovat. Pokusil jsem se rozběhnout opengoo a vyzkoušet Zimbru. Zatím jsem ale neměl úspěch.
... tak jsem s tím začal sám a nyní již pokračují druzí
Nicméně můj problém se sdílením tabulek se vyřešit nepodařilo. V Zimbře si vesele dva uživatelé přepíšou řádek a pak se jich to zeptá, s tím chtějí udělat.
To je sice hezké, ale pokud se druhý uživatel rozhodne prvnímu "pomstít", tak mu jeho záznam prostě smaže.. což není zrovna ono :-/