Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Čauky,
můžu se zeptat, jaká je nejsilnější motivace, která tě udržuje u studia právě japonštiny? Zdá se mi, že z těchto obtížných exotických jazyků je pragmatičtější si vybrat čínštinu, ne?
Že by to bylo kvuli čtení mangy v originalu?
poza?
Tak to je přesné - v létě 2006 jsem byl s přítelkyní v Telči a viděli jsme fotit se jeden japonský pár před každým (a tím myslím opravdu úplně každým!) domem na náměstí dvakrát. Jednou ona jeho, podruhé on ji a pak šup o dům dál... To musí bavit:)
Ale kdepak bavit ... Japonci postaví věrnou kopii Telče na předměstí Tokia
Jenže v opačném případě funguje i ta slovenština...
Tak to nasere, já byl jednou v knihovně a druhý den v novinách... Člověk pak přijde do řečí.
Jak se japonsky řekne: "Náš ústav se mými ústy omlouvá za politováníhodné nedopatření, které se unás stává jednou .. dvakrát .. třirát za deset let"
...nebo: budeme tam cobydup...
Asi tak.
Kolik višní, tolik třešní. To je takový překladatelský oříšek.
A naučte se hiraganu a katakanu --- pápá za dva měsíce. ^_^
A to jsem vážně doufal, že toho za prázdniny stihnu výrazně víc...
To jsem zvedavej ja dlouho ti ta japanofilie vydrzi :). Zacal jsem podobne anime,manga, bojova umeni a nakonec japonstina.Do dnesni jsem anime/mangu vicemene omezil druhy kde neni pribeh zase tak dulezity(ehm:), z 6ti mesicu aikida jsem si odnesl akorat kotoul plavmo pres leve rameno a neco zesadelnateleho svalstva. Snahy ucit se japonsky nebyly o moc lepsi, moje soucasna slovni zasoba se ustalila na slovech "nani", "baka" a "dattebayo" (modri uz vedi :). Ale fakt, snaz se zachovat si trochu odstup, znam par lidi na ktere mely tyhle snahy "devastujici" ucinky ...
Tiskni
Sdílej: