Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Čauky,
můžu se zeptat, jaká je nejsilnější motivace, která tě udržuje u studia právě japonštiny? Zdá se mi, že z těchto obtížných exotických jazyků je pragmatičtější si vybrat čínštinu, ne?
Že by to bylo kvuli čtení mangy v originalu?
poza?
Tak to je přesné - v létě 2006 jsem byl s přítelkyní v Telči a viděli jsme fotit se jeden japonský pár před každým (a tím myslím opravdu úplně každým!) domem na náměstí dvakrát. Jednou ona jeho, podruhé on ji a pak šup o dům dál... To musí bavit:)
Ale kdepak bavit ... Japonci postaví věrnou kopii Telče na předměstí Tokia
Jenže v opačném případě funguje i ta slovenština...
Tak to nasere, já byl jednou v knihovně a druhý den v novinách... Člověk pak přijde do řečí.
Jak se japonsky řekne: "Náš ústav se mými ústy omlouvá za politováníhodné nedopatření, které se unás stává jednou .. dvakrát .. třirát za deset let"
...nebo: budeme tam cobydup...
Asi tak.
Kolik višní, tolik třešní. To je takový překladatelský oříšek.
A naučte se hiraganu a katakanu --- pápá za dva měsíce. ^_^
A to jsem vážně doufal, že toho za prázdniny stihnu výrazně víc...
To jsem zvedavej ja dlouho ti ta japanofilie vydrzi :). Zacal jsem podobne anime,manga, bojova umeni a nakonec japonstina.Do dnesni jsem anime/mangu vicemene omezil druhy kde neni pribeh zase tak dulezity(ehm:), z 6ti mesicu aikida jsem si odnesl akorat kotoul plavmo pres leve rameno a neco zesadelnateleho svalstva. Snahy ucit se japonsky nebyly o moc lepsi, moje soucasna slovni zasoba se ustalila na slovech "nani", "baka" a "dattebayo" (modri uz vedi :). Ale fakt, snaz se zachovat si trochu odstup, znam par lidi na ktere mely tyhle snahy "devastujici" ucinky ...