Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
To je rovnaka blbost, ako ze mi obchodnik da nieco zadarmo navyse.
Zmiňuji, že praxe je často jiná (rozlišení 1280*800 v 15" displejích), ale podle označení a těch čísel to tak vychází.
(a slovne spojenie "vertikalny okraj" nie je az tak jednoznacne ako si myslis, aj ked som si domyslel, ktory vyznam mas na mysli)
Také mě to (až teď) napadlo, ale co... víceznačných věcí je tam více (v slovosledu) a ponechávám to na čtenářově domýšlivosti (je to logicky odvoditelné).
Častým argumentem proti širokoúhlým displejům je tvrzení, že mají méně bodů na výšku, než by měly jejich protějšky s poměrem stran 4:3. Není to pravda. Širokoúhlé displeje pouze zvyšují počet bodů do šířky.
Toto je diskutabilni a zalezi to na uhlu pohledu.
Protahovani do sirky nestoji takove naklady protoze uz neroste plocha linearne a pritom rychleji roste uhlopricka.
Cili, X palcovy dispay (doplne hodnotu dle libosti) 4:3 je nakladnejsi protoze ma vetsi plochu nez sirokouhly display stejne uhlopricky.
Toto je diskutabilni a zalezi to na uhlu pohledu.
Teoreticky to diskutabilní není, pokud myslíme totéž (vertikální počet pixelů).
Protahovani do sirky nestoji takove naklady protoze uz neroste plocha linearne a pritom rychleji roste uhlopricka.
Tak, tak.
Tak co ja viem, vzdy som si myslel, ze notebooky su na pracu a na pozeranie videa je tv (lcd,plazma...). Videl som tie 16:9 a neviem si predstavit na tom citat nejake PDF, alebo programovat. Chapal by som to u notebookov typu pavillion, ktory je urceny skor na zabavu, lenze nedostatok 16:10 displayov sposobi, ze budu 16:9 aj v pracovnych nb, podobne ako to bolo s 4:3. Skoncia notebooky ako tato www.engadget.com/2009/03/16/lenovo-leaks-pocket-yoga-mystery-netbook-pics/ podivnost?
Kdyz je to 24'' displej, tak proc ne. To se pak jeste da cist. Ale na notebooku, nebo dokonce na netbooku? Ja osobne si myslim, ze sirokouhle displeje jsou jenom takova moda.
Nejde o rozliseni, ale o velikost pismen. Dve okna vedle sebe na notebooku (nebo netbooku) uz maji tak mala pismena, ze je to tezko citelne. Zejmena pokud si tam treba otevrete nejaky PDF dokument, ktery je udelany tak, aby se vesel na A4.
Dal jsem si lištu doleva (1280x768) a použitelnost se dramaticky zlepšila - mám teď v podstatě 1024x768 bez lišty. Na to se dá namítnout, že je to málo - to bych bral, kdyby to nebyla 14".
Obecně bych spíš řekl, že je důležité vysoké DPI (a systém, který umí škálovat prostředí), na poměru stran nezáleží.
Lištu na straně jsem zkoušel ale nezvykl jsem si. Takže teď mám jednu úzkou dole s ikonami a plasmoidy a a jednu hodně úzkou nahoře s otevřenými okny. A programovat se v tom dá.
Videl som tie 16:9 a neviem si predstavit na tom citat nejake PDF, alebo programovat.
Doporučuji s tím chvíli pracovat. Teoretické znalosti z obchodů opravdu vedou jen k frustracím.
Tiskni
Sdílej: