Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
To je rovnaka blbost, ako ze mi obchodnik da nieco zadarmo navyse.
Zmiňuji, že praxe je často jiná (rozlišení 1280*800 v 15" displejích), ale podle označení a těch čísel to tak vychází.
(a slovne spojenie "vertikalny okraj" nie je az tak jednoznacne ako si myslis, aj ked som si domyslel, ktory vyznam mas na mysli)
Také mě to (až teď) napadlo, ale co... víceznačných věcí je tam více (v slovosledu) a ponechávám to na čtenářově domýšlivosti (je to logicky odvoditelné).
Častým argumentem proti širokoúhlým displejům je tvrzení, že mají méně bodů na výšku, než by měly jejich protějšky s poměrem stran 4:3. Není to pravda. Širokoúhlé displeje pouze zvyšují počet bodů do šířky.
Toto je diskutabilni a zalezi to na uhlu pohledu.
Protahovani do sirky nestoji takove naklady protoze uz neroste plocha linearne a pritom rychleji roste uhlopricka.
Cili, X palcovy dispay (doplne hodnotu dle libosti) 4:3 je nakladnejsi protoze ma vetsi plochu nez sirokouhly display stejne uhlopricky.
Toto je diskutabilni a zalezi to na uhlu pohledu.
Teoreticky to diskutabilní není, pokud myslíme totéž (vertikální počet pixelů).
Protahovani do sirky nestoji takove naklady protoze uz neroste plocha linearne a pritom rychleji roste uhlopricka.
Tak, tak.
Tak co ja viem, vzdy som si myslel, ze notebooky su na pracu a na pozeranie videa je tv (lcd,plazma...). Videl som tie 16:9 a neviem si predstavit na tom citat nejake PDF, alebo programovat. Chapal by som to u notebookov typu pavillion, ktory je urceny skor na zabavu, lenze nedostatok 16:10 displayov sposobi, ze budu 16:9 aj v pracovnych nb, podobne ako to bolo s 4:3. Skoncia notebooky ako tato www.engadget.com/2009/03/16/lenovo-leaks-pocket-yoga-mystery-netbook-pics/ podivnost?
Kdyz je to 24'' displej, tak proc ne. To se pak jeste da cist. Ale na notebooku, nebo dokonce na netbooku? Ja osobne si myslim, ze sirokouhle displeje jsou jenom takova moda.
Nejde o rozliseni, ale o velikost pismen. Dve okna vedle sebe na notebooku (nebo netbooku) uz maji tak mala pismena, ze je to tezko citelne. Zejmena pokud si tam treba otevrete nejaky PDF dokument, ktery je udelany tak, aby se vesel na A4.
Dal jsem si lištu doleva (1280x768) a použitelnost se dramaticky zlepšila - mám teď v podstatě 1024x768 bez lišty. Na to se dá namítnout, že je to málo - to bych bral, kdyby to nebyla 14".
Obecně bych spíš řekl, že je důležité vysoké DPI (a systém, který umí škálovat prostředí), na poměru stran nezáleží.
Lištu na straně jsem zkoušel ale nezvykl jsem si. Takže teď mám jednu úzkou dole s ikonami a plasmoidy a a jednu hodně úzkou nahoře s otevřenými okny. A programovat se v tom dá.
Videl som tie 16:9 a neviem si predstavit na tom citat nejake PDF, alebo programovat.
Doporučuji s tím chvíli pracovat. Teoretické znalosti z obchodů opravdu vedou jen k frustracím.