Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
To je rovnaka blbost, ako ze mi obchodnik da nieco zadarmo navyse.
Zmiňuji, že praxe je často jiná (rozlišení 1280*800 v 15" displejích), ale podle označení a těch čísel to tak vychází.
(a slovne spojenie "vertikalny okraj" nie je az tak jednoznacne ako si myslis, aj ked som si domyslel, ktory vyznam mas na mysli)
Také mě to (až teď) napadlo, ale co... víceznačných věcí je tam více (v slovosledu) a ponechávám to na čtenářově domýšlivosti (je to logicky odvoditelné).
Častým argumentem proti širokoúhlým displejům je tvrzení, že mají méně bodů na výšku, než by měly jejich protějšky s poměrem stran 4:3. Není to pravda. Širokoúhlé displeje pouze zvyšují počet bodů do šířky.
Toto je diskutabilni a zalezi to na uhlu pohledu.
Protahovani do sirky nestoji takove naklady protoze uz neroste plocha linearne a pritom rychleji roste uhlopricka.
Cili, X palcovy dispay (doplne hodnotu dle libosti) 4:3 je nakladnejsi protoze ma vetsi plochu nez sirokouhly display stejne uhlopricky.
Toto je diskutabilni a zalezi to na uhlu pohledu.
Teoreticky to diskutabilní není, pokud myslíme totéž (vertikální počet pixelů).
Protahovani do sirky nestoji takove naklady protoze uz neroste plocha linearne a pritom rychleji roste uhlopricka.
Tak, tak.
Tak co ja viem, vzdy som si myslel, ze notebooky su na pracu a na pozeranie videa je tv (lcd,plazma...). Videl som tie 16:9 a neviem si predstavit na tom citat nejake PDF, alebo programovat. Chapal by som to u notebookov typu pavillion, ktory je urceny skor na zabavu, lenze nedostatok 16:10 displayov sposobi, ze budu 16:9 aj v pracovnych nb, podobne ako to bolo s 4:3. Skoncia notebooky ako tato www.engadget.com/2009/03/16/lenovo-leaks-pocket-yoga-mystery-netbook-pics/ podivnost?
Kdyz je to 24'' displej, tak proc ne. To se pak jeste da cist. Ale na notebooku, nebo dokonce na netbooku? Ja osobne si myslim, ze sirokouhle displeje jsou jenom takova moda.
Nejde o rozliseni, ale o velikost pismen. Dve okna vedle sebe na notebooku (nebo netbooku) uz maji tak mala pismena, ze je to tezko citelne. Zejmena pokud si tam treba otevrete nejaky PDF dokument, ktery je udelany tak, aby se vesel na A4.
Dal jsem si lištu doleva (1280x768) a použitelnost se dramaticky zlepšila - mám teď v podstatě 1024x768 bez lišty. Na to se dá namítnout, že je to málo - to bych bral, kdyby to nebyla 14".
Obecně bych spíš řekl, že je důležité vysoké DPI (a systém, který umí škálovat prostředí), na poměru stran nezáleží.
Lištu na straně jsem zkoušel ale nezvykl jsem si. Takže teď mám jednu úzkou dole s ikonami a plasmoidy a a jednu hodně úzkou nahoře s otevřenými okny. A programovat se v tom dá.
Videl som tie 16:9 a neviem si predstavit na tom citat nejake PDF, alebo programovat.
Doporučuji s tím chvíli pracovat. Teoretické znalosti z obchodů opravdu vedou jen k frustracím.