Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
...seš good to go... je to simple.
Twoe, to máš od Stopky?
/etc/rc.d/net-auto-*
FreeBSD
teď jsem nahodil Free Pascal a Lazarus, obě IDE mi odmítají kompilovat/debuggovat.To máš určitě na úkoly... Mně osobně naprosto stačí fpc. Kompiluje se příkazem
fpc zdrojak.pas
a kdejaký editor podporuje zvýrazňováni pascalu.
slackpkg
/slapt-get
na předkompilované balíky a sbopkg
na SlackBuildy (to samý co Archovské PkgBuildy).
Vidím to na přechod na jinou distribuci, nemám nervy furt něco řešit.prave kvuly tomuto jsem dal na notebook ubuntu
O BSD nikdo neuvažuje?
Fedora je taková bezúdržbová a protoze jsem linej si nastavit Arch tak ji pouzivam. Gentoo i Arch mi lakaji si hodit na ntb, velky problem ale je zrovna u ntb kdy vyzaduju nejaky power management a nastavovat ho rucne (vim ze je to jen o prvnim nastaveni) se mi proste nechce. (cpu throtling, LCD dimming, suspend to RAM, suspend to disk...) Lennost je desna vec, Fedora just works
Gentoo je jeste na delsi lokte nez Arch
V Ubuntu se mi na PC, ktere mela babi porad rozes*ralo a pritom jsem do nej vubec nehrabal.
... ale třeba byl problém mezi židlí a klávesnicí ...Nejspíš. Už hodně dlouho se mi nestalo (mám pocit, že se mi to nestalo vůbec), že by se RPM db rozpadla. Ano, že nešel odebrat balíček, to se mi stalo, musel jsem použít speciální přepínače rpm (nebyl to přepínač force, museli se použít jiné) aby se balík odebral, ale byla to nějaká chyba ve spec souboru, kterou pak autoři opravili.
Věci se serou.Vítej v linuxu ...
Mohl bych dat konkretni priklady.Prosím, dej… Na jednom ze dvou strojů jedu i na testingu a žádné větší problémy nemám (možná až na občas padající Kdenlive, ale to jsem 100% stabilně ještě běžet neviděl.)
Tiskni
Sdílej: