Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
the only winning move ... is not to play.
Tak se mi opravdu zalíbila hra DEFCON - simulace globální termonukleární války. Vždycky jsem miloval strategie, ale dlouho mě už žádná opravdu nechytla. FreeCiv je fajn, ale poněkud zdlouhavá, snadno zabere i celý den, a na to mám čas maximálně když marodím a nudím se v posteli. DEFCON má rychlý spád, je brutální, akční, strategicky náročný a spíš než o vítězství jde o co nejmenší prohru. Není čas cokoliv budovat či vyrábět a lidská populace je pouze měřítkem utrpěných škod - na bojeschopnost nemá vůbec žádný vliv. I to je příjemná změna oproti FreeCiv, protože v DEFCONu může smrtelný úder zasadit i zdánlivě zcela rozdrcená strana.
Na začátku hry je třeba rozmístit strategické síly - letadlové lodi, křižníky, jaderné ponorky, letiště, radary a sila s interkontinentálními balistickými střelami. Pak už jde jen o jejich co nejefektivnější využití v globálním konfliktu. Nejlepší je samozřejmě hra proti živým hráčům. Jsou mnohem nebezpečnější než umělá inteligence a navíc otvírají prostor ke spoustě černého humoru a náročné diplomacii. Dá se věřit spřáteleným mocnostem?
Hra je k dispozici i pro Linux a hratelné demo je zdarma. Omezením je maximálně jeden DEMO hráč ve hře a nemožnost učástnit se her ve speciálních režimech. Zatím mi to vůbec nevadilo, protože základní hra poskytuje dostatek černé legrace. Grafika je efektní ale jednoduchá, pro strategickou hru ideální. Zvuk občas připomíná nářek obětí umírajících na akutní ozáření kdesi v betonovém podzemí.
Obrázek 1: Poslední večer Evropské unie. Říkal jsem pánům z Bruselu, že se mi ty radary v Bělorusku a na Ukrajině ani trochu nelíbí.
Obrázek 2: Golden Apple Alliance prevails. Zlatá záře znázorňuje přeživší populaci. Modrá a červená také, ale té mnoho nenajdete.
Tiskni
Sdílej: