Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Možno ste čítali článok na slashdot-e o tom ako funugujú bezpečnostné kontroly na amerických letiskách. Letiská uplatňujú predpisy TSA (Úradu pre bezpečnosť dopravy ?) a kontrolujú koho sa im zachce. Nie zrovna príjemným spôsobom a odvolávajú sa na predpisy, ktoré sú tajné. To všetko v mene boja proti terorizmu. Čo na tom, že občas si vytipujú nesprávnu osobu - napríklad ministra zahraničných vecí Venezuely?
Mal som tú česť cestovať do USA - služobne a ešte v čase pred 9/11. Ale ako tak sledujem dianie, tak už ma to neláka. Na letiskách sa začnú používať detektory lži, cestujúci sa musia vyzuť pri prechode bezpečnosťnou kontrolou (v mysli sa mi vynára záber s filmu so Schwarzenegerom, kde cestujúci prechádzajú cez chodbu fungujúcu ako obrovský röntgen) a ak sa nezapáčite bezpečnostnej službe, dočkáte sa dôkladnej osobnej prehliadky vrátane vyzliekania donaha. Stačí mať tmavšiu pleť, neamericky znejúce meno, alebo jednoducho smolu. Musíte sa tiež povinne preukázať dokladmi. Samozrejme získané dáta sú dôverné a nikomu ich nedajú. Iba ak omylom.Keď čítam, ako sa do koliesok tejto mašinérie dostal minister zahraničných vecí Venezuely a nepomohol mu ani diplomatický pas, tak neviem či sa smiať alebo plakať. Vraj "land of the free".
Tiskni
Sdílej:
Doporucil bych film The Listening. Fakt skvele.
jj symbol "demokracie"Neřekl bych, že ta hysterie kolem bezpečnostních opatření vypovídá něco o (ne)demokratičnosti. Spíše o paranoie, honu na čarodějnice, obětních beráncích a manipulaci s veřejným míněním. Ale ne o demokracii.
Musíte sa tiež povinne preukázať dokladmi.Tato povinnost už existuje dost dlouho. Američani sice nemají občanky, ale už dlouho před 9/11 nešlo cestovat letadlem bez nějakého foto-ID (řidičák, školní průkaz apod.) -- v rámci USA; do ciziny byl pochopitelně vyžadován pas vždy.
Myslím, že v Európe si tie doklady potreboval len na medzištátnych letoch.
No nevím. Řekl bych, že minimálně občanku po tobě chtít budou. Musíš si uvědomit, že Evropané a Američané mají rozdílný úhel pohledu. To, co Američané vnímají jako neslýchané omezení svých svobod, je v Evropě zcela normální již desítky let - např. občanské průkazy.
Osobne by me tedy zajimalo co musela vytrpet. Sam americke vizum mam a byl jsem tam po 9/11/01. Vse probihalo naprosto v pohode a klidu.
Ziskani viza obnaselo vyplneni formulare, fotografie, platny pas, zaplaceni castky a cesta do Prahy z CB na ambasadu. Peti minutovy rozhovor z konzulem (kluk asi v mem veku - 25) a na konci udeleni viza. Otazky naprosto normalni kam jedete, proc tam jedete. Kdo je kontaktni osoba ve formulari. Umite anglicky ? POkud ano prohodi s vami par jednoduchych vet a konec. Byl usmevavy, prijemny a klidny.
Bezpecnostni kontroly na vsech letistich stejne (zkusenost Pariz, Frankufurt, Praha, NY JFK, NY NA, Pittsburgh, Praha).
Imigracni kontrola v pohode. Otazka : proc jste prijel, co tady budete delat, jak dlouhou se zdrzite , kde budete bydlet ?
Kde jsem trpel ci musel neco vytrpet ??? Netusim, vse probihala naprosto bez komplikaci
V kvetnu jsem byl mesic na floride a mam podobne zazitky, nastesti ne tak 'intenzivni'. Kupodivu nejlepsi byl pohovor s imigration off kteryho jsem se nejvic bal - milej chlapik se zeptal kam jedeme, jak dlouho tam pobudem a pak poradil na kterym terminalu mame odlety do jacksonville.
nejvetsi buzer byl na americky ambasade v praze - honili nas z kouta do kouta jako dobytek. zorganizovany to pritom bylo docela dobre, hlavni problem byl ze evidentne nestihali. kdyby vcas rekli "sorry nestihame, zajdete si nekam na kafe a prijde za dve hodiny" mohlo to vypadat jinak ale na to zrejme neni predpis.
pokud jde o prohlidky na letistich mel jsem stesti, jedinej problem byl cca 4cm nozik/otvirak/pilnicek kterej jsem musel nechat na letisit v jax pri odletu , ale nezavreli me na guantanamo takze jsem v podstate stastnej. zadnou konspiracni teorii za tim nevidim, spis obvyklou americkou manii cim blbejsi predpism tim dusledneji se musi dodrzovat. bezpecnejsi jsem si rozhodne nepripadal - v kazdem systemu existuje chyba a takovej ve kterym jsou predpisy dulezitejsi nez rozum je imho mnohem snazsi exploitnout. nastesti jsem zustal proti teroristum "ozbrojen", takovej ctyrkilovej notebook je poradne padnej ale jsem zvedavej co se stane az TSA dojde ze existujou i jiny zbrane nez bodny. zakazou starym lidem chodit o holi ?
Loni zahynulo pri atentatech tolik lidi, kolik zahyne na silnicich v Britanii lidi behem jednoho tydne.
Za posledních 60 let zabili nacisté v Evropě odhadem méně lidí, než kolik se jich rozseká na silnicích za týden. A to pouze za předpokladu, že za nacistu označíme kdejakého nablblého skinheada. Neměli bychom zrušit všechny ty paragrafy o podpoře nacismu?