Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Tiskni
Sdílej:
myslím tedy třeba, že by pro každé volby se spustil virtuální miniserverTo by byla tvrdá rána pro IPv4 (pokud by začali všichni volit najednou)
P.S. Proč musej bejt vlastně volby anonymní?Aby nastoupivší diktatura (?) nemohla snadno zjistit všechny všechny její odpůrce - voliče jiných politických stran?
Dle agentury JPP se nacisté po nástupu v roce 1933 řídili tím, kdo při sčítání v roce 1920 vyplnil jako národnost židovskou.Njn, ale sčítání lidu je přece jen něco jinýho než volby. Jsem četl, co všechno v posledním sčítání u nás bylo. To už spadá do té kolonky velikost bot
Je jasné, že my (tady byl výčet jmen, ale proč jim to ulehčovat) půjdeme ke zdi první i bez nějaké databáze .OMG
Ta obálka se olizuje?No já teda jo
Fuj, to abych si vzal za plentu navlhčenou houbičku…Ha takže skvrny od promočení → volil JH
Btw kdyby měli datový schránky i obyčejní občani, tak by je šlo využít na to, jen by se musel naprogramovat třídič dat zaručující anonymituTo by IMHO nestačilo. Podle současného zákona je možné svázat IP adresu, porty a čas s fyzickou osobou (nebo aspoň s majitelem přípojky) stejně jako zde vznikají problémy útoku typu MITM a dalších. Jediná vhodná varianta, která napadá mě je bezpečné spojení skrze TLS (v nejhorším případě HTTPS teda budiž) a povinné připojení do sítě Toru. Každý volič by potom po autorizaci své osoby (a zjištění zda-li vůbec má právo volit) dostal buď nějaké náhodné jedinečné UUID (ale to zas by bylo možné svázat UUID při autorizaci s UUID u volebního hlasu) a nebo nějaký jiný princip legitimizace hlasu (asi nejspíš něco na způsob tajného hesla nebo klíče, které dovolí přijímací straně označit hlas za legitimní a pro případy zabránění dealování s tímto heslem nebo klíčem ještě asi nějak zašmodrchané do certifikátu) a tak by strana přijímací obdržela hlas, legitimizaci hlasu (UUID, klíč, certifikát, cokoliv) získanou při autorizaci osoby a IP adresu kterou nelze jednoznačně přiřadit (teda v případě, že by zrovna někdo nelogoval všechen provoz v síti Toru).
Ovšem pokud si bude muset občan pro ten klíč dojít nějam (na poštu třeba), tak už to jaksi ztrácí tu výhodu nad volením doma (a ten klíč asi taky nebude doživotně).Stranu autorizace osoby jsem schválně nijak neřešil. To už by bylo asi trošku složitější. Tam už by bylo jen nutné nějak prokázat, že osoba je opravdu ta za kterou se vydává (a ještě by musely být známy její oprávnění k hlasování). Jestli pomocí občanky, nějakého občanského certifikátu (zabudovaným třeba v té občance), … už nechávám schopnějším. Ale jaké si to uděláme, takové to budeme mít (to jen tak preventivně než se začne s tím nadáváním).
Nezapezpečená spojení z Flash aplikace jsou čistě rizikem banky, nikoliv uživatele.S tím bych si dovolil nesouhlasit, pokud tedy netvrdíte, že se případný incident nikdy uživatele nijak nedotkne a nemůže mu způsobit žádné problémy.
je možné usporiadať bezpečné voľby cez Internet?Je to velmi dobrý teoretický nápad, prakticky by se objevily jistě nějaké problémy, ale proveditelné to je.
Čo by ste povedali banke, ktorá prerobí internet-banking-ovú stránku na čistý Flash?"Říkáte >banka<? Hahahaha!"
Jo, a nejenom volby, ale taky referenda, petice, politické debaty a předvolební kampaně (ty by se měly odehrávat výhradně na webu [žádný spam], a sice tak, aby je kdokoli mohl vytěsnit pomocí Adblocku).Proč výhradně na internetu? A lidé bez netu se nebudou moci o politických stranách informovat?
Taky by měly být na Internetu pro kohokoli dostupné úplně všechny dokumenty státu, krajů, obcí a veřejných institucí, kromě ze zákona tajných.Proč kromě tajných? Pokud bude mít někdo zájem, ať si nechá udělat bezpečnostní prověrku a dostane se i k těm tajným...
Parlament by neměl stovky členů, ale tisíce.Nesmysl - kdo by to zaplatil?
Vláda by musela veškerou svou komunikaci zveřejňovat.Souhlas - ale tajné dokumenty opět podmínit bezpečnostní prověrkou.
BTW: Proč bych měl soupeřit s Hulánem? Já s ním v životě neprohodil slovo a ani to nemám v nejbližší budoucnosti v plánu.
Ad první otázka - moc by se mi to líbilo, žiju trvale mimo trvalé bydliště a nechce se mi jen kvůli volbám objíždět ČR.Co takhle voličský průkaz?
a bylo by to nejmíň 1E06x levnějšíTo říkali o Datových sránkách taky. A už se do toho nalilo 1e9 (!!!). Přitom je to z principu takový trošku vylepšený webmail a já si myslím, že by to dokázala napsat parta studentů přes prázdniny. Plus samozřejmě housing serverů, ale podle mě se to prostě nemůže vyšplhat přes 1e6. Momentálně stála jedna přenesená zpráva řádově 50 Kč - pokud by podobnou částku vybíral Google za GMail, byl by na světě nedostatek peněz. I když by volby šly realizovat v čistém HTML, určitě by se zase integroval nějaký 85 MB velký plugin, bez kterého by to nefungovalo. K tomu Flashi - proč se proboha nemůže realizovat internetové bankovnictví jako HTML formulář + HTML tabulka? I v tomto směru docela použitelná Poštovní spořitelna tam má javascriptové chrlení.
žiju trvale mimo trvalé bydlištěNehnevaj sa na mňa, ale prečo by si potom mal rozhodovať o tom, čo sa deje tam, kde nežiješ?a nechce se mi jen kvůli volbám objíždět ČR.
U klasickych voleb je spolecesnky efekt - volim a vsichni me vidi !No letos jsem volil poprvé (poprvé šlo něco vybrat) a že by na mě mělo nějakej význam to se mi nezdá... Nehledě na to, že mě stejně nikdo nezná