Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Na technických školách bývá výuka technického kreslení. Já už má za sebou SPŠ Betlémskou kde mě dusili dost a dost.. a pak kus FELu kde mě taky ze začátku dusili :) Já si tehdá našel super fintu jak mít všechno super kvalitní. Na tiskárně to nešlo, to poznali... ale spojení CAD + rýsovací plotter? Super volba...
Vše jsem si nakreslil v CADu, pak to nechal nakreslit mikrotužkou a nakonec moje precizní sestra za kilo obtahovala tuší. To vše bylo suprově přesné, rovnoběžky rovnoběžné, kolmice kolmé... průsečíky a křivky odpovídali zadání :D Výkres nebyl upatlanej,... radost pohledět! A proč sem píšu? Už jsem nějakou tu dobu ze školy a rád bych mého miláčka plottera HP7475A někomu věnoval... jen do dobrých rukou! Celkem umí v pohodě A3+, má karusel na 6 per (já stejně vždy používal jen mikrotužku). Komunikuje přes serial port, rozumí protokolu HPGL (tedy výkres lze dostat téměř z jakéhokoliv systému)
Tiskni
Sdílej:
Tenhle plotter mam taky. Pouzivam ho na kreslení plošných spojů ...
Nemáte ještě někdo takovéto zařízení? Prosím. Děkuji moc
Jeniksedlacek@seznam.cz