Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Před pár dny vyšel druhý kandidát na finální versi oblíbeného virtualizačního software VMWare Server, který zůstává stále zdarma.
Zásadní novinkou 2.0 je přepracovaná přístupová konsole. Na rozdíl od 1.x nepotřebujete tlustou aplikaci VMWare Server Console, stačí vám webový prohlížeč (odzkoušeno na Firefox 3.0.1 z distribuce CentOS i na Windows). Podle některých je to krok zpět, ale tento způsob poskytuje jednoduchý přístup odkudkoliv, bez nutnosti cokoliv (kromě pluginu do FF), instalovat.
Grafická konsole je stejně rychlá jako u tlusté verse (komunikuje přes stejný port 902, nikoliv po https, takže na FW je nutné kromě https portu tcp/8333 povolit i tcp/902). Konsole umožnuje vše co předchozí, tedy kromě chyceného kurzoru, nebo po instalaci VMWare Tools do virtualivaného stroje také volné přejízdění do okna konsole a ven také fullscreen.
Pěknou novou vlastností je skočení do setupu BIOSu virt, stroje. Asi každý zná problém v 1.x, kdy při rebootu virt stroje zuřivě mačkal F2, aby se dostal do setupu. Nyní stačí jeden checkbox.
Další novinkou je vytvoření odkazu na virt, stroj. Pokud chcete někomu dát možnost připojit se na konsoli, ale přitom nechcete, aby viděl ostatní stroje, stačí mu vygenerovat odkaz s příslušnými podmínkami přístupu.
Novinek je mnoho, některé asi těžko využitelné (zvýšení počtu virt. síťovek) některé hodně šikovné, třeba možnost zvětšit virt. disk, podporu pro USB2.0, až 8GB paměti pro virtuální stroje (3.6GB v 1.x).
Dvojka je stabilní, na serveru bych však počkal na finální výrobek, instace na CentOS znamená v podstatě instalaci rpmka a klepání na enter. Není potřeba nic kompilovat.
Tiskni
Sdílej:
tlustej FirefoxKde je PT mimozemšťan? Takhle urážet FF si přece nemůžeš dovolit!
RC1 už byla výrazně lepší než bety před ním, ale i tak pro mne v praktickém komfortu ovládání za 1.0 výrazně zaostávala. Smysl hraní si na ovládání přes web v okamžiku, kdy do toho prohlížeče stejně musím nainstalovat masivní plugin, mi prostě uniká - to už můžu nainstalovat rovnou VMware Consoli, jako jsem to dělal dřív. Jediný rozdíl vidím v nepřehlednějším a nepohodlnějším konfiguračním rozhraní.
Je to server, v podstatě se očekává, že přes to nainstaluješ OS a zbytek přes ssh tak jako ostatní servery,
Což jen potvrzuje mou teorii, že hlavní příčinou změny je, že VMware trochu podcenil, jak málo toho Workstation nabízí oproti Serveru, a rozhodl se s tím něco udělat (bohužel ne tím, že by výrazně vylepšil Workstation). Takže například když na školení potřebuji mít jeden stroj, se kterým pracuji interaktivně (fullscreen) a k tomu dvanáct menších na pozadí, Workstation se k tomu moc nehodí a Server 2.0 bohužel také ne. A oboje najednou na jeden počítač nainstalovat nejde.
Takže například když na školení potřebuji mít jeden stroj, se kterým pracuji interaktivně (fullscreen) a k tomu dvanáct menších na pozadí
Ale proč ne? Dvanáct kousků na pozadí ti poběží i na 2.0 a fullscreen si pustíš také (dokonce sleduji, že mají vylepšené ovladače pro virt. a už umí i vysoká wide rozlišení). Stále nevidím ten zásadní problém. Architektura nedovoluje použít FF?