Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Místo na mém 60 GB velkém disku v notebooku rychle mizí, systém dostává klaustrofobii... je čas pořídit nové datové úložiště. Po nedlouhém hledání padlo mé rozhodnu tí na disk MAXTOR OneTouch 4 Mini 120GB, USB, 2.5" za 1200 Kč, přikoupil jsem i jednoduchá USB hub Belkin za 170 Kč, aby se mi disk vešel do portů. Když mi balíček přišel, byl jsem diskem velice mile překvapen - je malý, bytelný, má kovový plášť a zespod je pogumovaný, takže je menší šance, že by zklouzl ze stolu apod. Navíc má bílou ledku, která vypadá vskutku decentně :) Na mém Xubuntu 8.04 frčí bezchybně, i když je naformátován na NTFS - stačí jej připojit. Juchů!
Tiskni
Sdílej:
Ne, ten disk v tom nevymenis za vetsi, az budes chtit.Jakto? Já si jeden externí disk už koupil a vyměnit ho za jiný nebyl problém. (Pokud pomineme záruku.)
Aneb proc delat veci jednoduse, kdyz to de i slozite zejoeSATA ma vyhodu (pokud mas na kompu eSata samozrejme) a to je 3.2 Gb/s .
A na to přišels jak? 200Mbit sis přidal?
Ale jinak souhlasím, USB je šunka a prakticky z těch 480Mbit dá jenom polovinu (30MiB/s), což je při rychlostech dnešním disků (sekvenčně i 120MiB/s) dost málo. Navíc ti, co nemají eSATA, ale jenom SATA, si můžou koupit SATA→eSATA kabel, je to jenom jinej konektor.
Áha, nojo mas pravdu, ma to bejt 'jen' 3Gb/s, splet sem si to s ohnivym dratem... A taky bych este dodal, ze propojenim USB disku pres nejakou krabicku na eSATA (existuje takova krabicka vubec?) dosahnu leda tak dalsi komplikace, protoze uzke hrdlo USB stale zustava...eSATA ma vyhodu (pokud mas na kompu eSata samozrejme) a to je 3.2 Gb/s .A na to přišels jak? 200Mbit sis přidal?
(Pokud pomineme záruku.)No nevim, pro me to zas tak pominutelna zalezitost neni
Maxtor? Som zvedavy, kolko ti vydrzi...Maxtor? WD? Ďakujem neprosím...
Ja jsem toho vyuzil a pridal si do Xfce menu polozku pro vypnuti toho stroje, v niz je jen prikaz na zavolani te URL pres nejaky curl nebo wgetCož znamená, že by to šlo realizovat i kdyby zabezpečení toho webrozhraní bylo pořádné... Protože curl i wget umí jak běžnou HTTP authentizaci, tak i pracovat s POST..