Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Místo na mém 60 GB velkém disku v notebooku rychle mizí, systém dostává klaustrofobii... je čas pořídit nové datové úložiště. Po nedlouhém hledání padlo mé rozhodnu tí na disk MAXTOR OneTouch 4 Mini 120GB, USB, 2.5" za 1200 Kč, přikoupil jsem i jednoduchá USB hub Belkin za 170 Kč, aby se mi disk vešel do portů. Když mi balíček přišel, byl jsem diskem velice mile překvapen - je malý, bytelný, má kovový plášť a zespod je pogumovaný, takže je menší šance, že by zklouzl ze stolu apod. Navíc má bílou ledku, která vypadá vskutku decentně :) Na mém Xubuntu 8.04 frčí bezchybně, i když je naformátován na NTFS - stačí jej připojit. Juchů!
Tiskni
Sdílej:
Ne, ten disk v tom nevymenis za vetsi, az budes chtit.Jakto? Já si jeden externí disk už koupil a vyměnit ho za jiný nebyl problém. (Pokud pomineme záruku.)
Aneb proc delat veci jednoduse, kdyz to de i slozite zejoeSATA ma vyhodu (pokud mas na kompu eSata samozrejme) a to je 3.2 Gb/s .
A na to přišels jak? 200Mbit sis přidal?
Ale jinak souhlasím, USB je šunka a prakticky z těch 480Mbit dá jenom polovinu (30MiB/s), což je při rychlostech dnešním disků (sekvenčně i 120MiB/s) dost málo. Navíc ti, co nemají eSATA, ale jenom SATA, si můžou koupit SATA→eSATA kabel, je to jenom jinej konektor.
Áha, nojo mas pravdu, ma to bejt 'jen' 3Gb/s, splet sem si to s ohnivym dratem... A taky bych este dodal, ze propojenim USB disku pres nejakou krabicku na eSATA (existuje takova krabicka vubec?) dosahnu leda tak dalsi komplikace, protoze uzke hrdlo USB stale zustava...eSATA ma vyhodu (pokud mas na kompu eSata samozrejme) a to je 3.2 Gb/s .A na to přišels jak? 200Mbit sis přidal?
(Pokud pomineme záruku.)No nevim, pro me to zas tak pominutelna zalezitost neni
Maxtor? Som zvedavy, kolko ti vydrzi...Maxtor? WD? Ďakujem neprosím...
Ja jsem toho vyuzil a pridal si do Xfce menu polozku pro vypnuti toho stroje, v niz je jen prikaz na zavolani te URL pres nejaky curl nebo wgetCož znamená, že by to šlo realizovat i kdyby zabezpečení toho webrozhraní bylo pořádné... Protože curl i wget umí jak běžnou HTTP authentizaci, tak i pracovat s POST..