plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Místo na mém 60 GB velkém disku v notebooku rychle mizí, systém dostává klaustrofobii... je čas pořídit nové datové úložiště. Po nedlouhém hledání padlo mé rozhodnu tí na disk MAXTOR OneTouch 4 Mini 120GB, USB, 2.5" za 1200 Kč, přikoupil jsem i jednoduchá USB hub Belkin za 170 Kč, aby se mi disk vešel do portů. Když mi balíček přišel, byl jsem diskem velice mile překvapen - je malý, bytelný, má kovový plášť a zespod je pogumovaný, takže je menší šance, že by zklouzl ze stolu apod. Navíc má bílou ledku, která vypadá vskutku decentně :) Na mém Xubuntu 8.04 frčí bezchybně, i když je naformátován na NTFS - stačí jej připojit. Juchů!
Tiskni
Sdílej:
Ne, ten disk v tom nevymenis za vetsi, az budes chtit.Jakto? Já si jeden externí disk už koupil a vyměnit ho za jiný nebyl problém. (Pokud pomineme záruku.)
Aneb proc delat veci jednoduse, kdyz to de i slozite zejoeSATA ma vyhodu (pokud mas na kompu eSata samozrejme) a to je 3.2 Gb/s .
A na to přišels jak? 200Mbit sis přidal?
Ale jinak souhlasím, USB je šunka a prakticky z těch 480Mbit dá jenom polovinu (30MiB/s), což je při rychlostech dnešním disků (sekvenčně i 120MiB/s) dost málo. Navíc ti, co nemají eSATA, ale jenom SATA, si můžou koupit SATA→eSATA kabel, je to jenom jinej konektor.
Áha, nojo mas pravdu, ma to bejt 'jen' 3Gb/s, splet sem si to s ohnivym dratem... A taky bych este dodal, ze propojenim USB disku pres nejakou krabicku na eSATA (existuje takova krabicka vubec?) dosahnu leda tak dalsi komplikace, protoze uzke hrdlo USB stale zustava...eSATA ma vyhodu (pokud mas na kompu eSata samozrejme) a to je 3.2 Gb/s .A na to přišels jak? 200Mbit sis přidal?
(Pokud pomineme záruku.)No nevim, pro me to zas tak pominutelna zalezitost neni
Maxtor? Som zvedavy, kolko ti vydrzi...Maxtor? WD? Ďakujem neprosím...
Ja jsem toho vyuzil a pridal si do Xfce menu polozku pro vypnuti toho stroje, v niz je jen prikaz na zavolani te URL pres nejaky curl nebo wgetCož znamená, že by to šlo realizovat i kdyby zabezpečení toho webrozhraní bylo pořádné... Protože curl i wget umí jak běžnou HTTP authentizaci, tak i pracovat s POST..