Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Proc? Protoze chci rychlejsi, stabilnejsi a lepe vypadajici system, ktery budu mit vice pod kontrolou. Ve skole a v praci pouzivam Linux jiz nekolik let a myslim si, ze dozral cas k tomu zkusit ho i v domacim provozu. Arch je mi ze soucasnych distribuci nejvice sympaticky -- prijemny instalator, KIS, pacman,...
Na Abicko o tom pisu proto, abych nemusel pracne vzpominat co jsem jak delal, az budu Arch davat na pocitace mamy, taty, bratra, rodicu me milovane pritelkyne a sestry me milovane pritelkyne:) Treba tim take nekomu pomuzu (budu se snazit psat hodne podrobne...), nebo nekdo pomuze mne, az si nebudu vedet s necim rady. Nektere veci se vam muzou zdat jako triviality, ale ac Linux pouzivam hodne dlouho, nikdy jsem nebyl nucen se potykat s narodnim nastavenim, multimedii atp. -- vzdy jsem si vystacil se zakladni instalaci pripadne prisel k pocitaci administrovanemu nekym jinym.
Laptop HP nx6110, nejslabsi mozna konfigurace, ve ktere nx6110 delaji (nebo delali).
Vypalil jsem arch-0.7.2-base.iso, nabootoval z nej, rozdelil disk takto:
Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 1 3813 28826248+ 7 HPFS/NTFS /dev/hda2 * 3814 3817 30240 83 Linux /dev/hda3 3818 5168 10213560 f W95 Ext'd (LBA) /dev/hda5 3818 3850 249448+ 82 Linux swap / Solaris /dev/hda6 3851 5168 9964048+ 83 Linux
(Ale nejsem si jisty, jak moc je tohle idealni -- kdyz nabootuju Win, tak predelaji bootable flag na svuj oddil a zrusi flag u oddilu s grubem, takze do Archu pak musim bootovat pres CD a fdiskem tabulku vratit do puvodniho stavu:()
UPDATE: vyreseno v http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/dual-boot-pomoci-zavadece-windows#26), -- diky! (V /boot/grub/menu.lst zakomentovat radek s makeactive u Windows.)
Pak jsem z CD nainstaloval vsechny base balicky, upravil konfiguracni soubory (zmenil jsem jen TIMEZONE="Europe/Prague", hostname, ip, gateway (tu povolil do route) a nameservery), nainstaloval 2.6.x jadro a poprve nastartoval...
Nejdrive jsem vytvoril obycejneho uzivatele, zmenil heslo roota, pak aktualizoval system pacman -Suy (peknych cca 130 MB:))
Prvni problem -- panika po rebootu... Za nejakou tu hodinku jsem nasel na Internetu reseni (v /boot/grub/menu.lst zmenit radek z initrd /initrd26.img na initrd /kernel26.img). Jen me trochu mrzelo, ze k nicemu takovemu vubec nemuselo dojit. Vypisy pri aktualizaci jsem sledoval, vsiml i duleziteho infa v ramecku, ale nez jsem ho prelouskal, tak mi "odplulo":( Ve /var/log/pacman.log se tyto vypisy neuchovavaji (kde tedy?), takze zbytecne problemy. Ponauceni: s pacman -Suy opatrne a dalsi pokusy az proniknu hloubeji do systemu (zazalohuju jadro,...).
ALSA, demon do konfiguraku (v /etc/rc.conf, sekce DAEMONS), pridani vybranych uzivatelu do skupiny sound. Zadny problem, jen musim jeste povolit vicenasobny pristup ke zvukovce.
XOrg, FluxBox, mmaker (mmaker -vf FluxBox generuje menu do Fluxboxu) funguje az po instalaci xtermu, etermu nebo neceho podobneho. (Docela vtipne mi pripada, ze mmaker neoblomne zarazuje pacmana v menu do skupiny Games -> Arcade -> PacMan -- holt neni pacman jako pacman:)). GIMP je v menu zase trikrat po sobe -- az bude programove vybaveni ustalene, tak ty dve instance navic rucne odmazu.) Grafika se mi zdala nejaka pomala, glxgear nekde kolem 400 FPS, video se ve fullscreenu nesnesitelne sekalo... Reseni:
pacman -S xf86-video-i810 1.6.5-2 (X.org Intel i810/i830/i915 video drivers, nx6110 ma i915)
v /etc/X11/xorg.conf zmenit:
Section "Device" Identifier "Card0" Driver "vesa" VendorName "All" BoardName "All" EndSection
na:
Section "Device" Identifier "Card0" VendorName "Intel Corp." BoardName "Unknown Board" Driver "i810" BusID "PCI:0:2:0" EndSection
"Lehke" zlepseni, glxgear cca 1200 FPS... Victory, spokojenost;)
Psi (komunikator jabber/icq), FireFox (prohlizec), Thunderbird (posta), Acrobat Reader (prohlizeni pdf), mp3blaster, XMMS (mp3 prehravace), Audacity (zvukovy editor), MPlayer, Xine (video prehravace, chci porovnat), OpenOffice2 (zatim nelokalizovane), Conky (vyuziti pameti, procesoru, deni na ethernetu), Wesnoth (kdyz budou ty Vanoce...;)), qiv (prohlizec obrazku -- ten je uplne super, puvodne jsem uvazoval o XnView, ale tenhle programek dela presne to, co chci...), GIMP (editace obrazku), GFtp (ftp klient), Azureus (torrent) a par drobnosti (mc, unrar, zip, unzip,...). MPlayer a Xine si jeste neporadi s ceskymi titulky, doladim az bude cas. Jinak jsem zatim s zadnym z programu nemel sebemensi potize. Dalsi budou nasledovat, az je budu potrebovat...
Jinak jsem zatim maximalne spokojen, system se bleskove zapina a vypina, i s 256 MB RAM zatim neswapoval (no jeste aby, vzdyt jsem zatim nic poradneho nedelal:)). Tesim se na dalsi zazitky.
Tiskni
Sdílej:
/usr/bin/ntpdate time.fi.muni.cz &
pacman -S tetex
a je vymalováno. Funguje mi to skvěle.
narodni nastaveni a prepinani klavesnice (toho se bojim)Imho je lepší nechat si locale na POSIX C, nebo EN-US a ještě chvíli se vyhýbat unicode (pravda, to už sem nezkoušel dlouho
LOCALE="en_US" HARDWARECLOCK="UTC" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz-lat2-prog" CONSOLEFONT="lat2-16" CONSOLEMAP= USECOLOR="yes"Totéž pro Xka: (kousek z xorg.conf)
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard[0]" Driver "kbd" Option "Protocol" "Standard" Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp:switch,grp_led:scroll" Option "XkbRules" "xorg" EndSectionTim XkbOptions sem si udělal globální přepínání pomocí alt+shift, včetně indikace pomocí diody scroll lock
pripojeni externiho disku a mp3 prehravace pres USB (snad pohoda, disk uz jsem pripojil ale ntfs na nem je nejake "dirty", takze zatim jen pro cteni:()Esli to podporuje mass storage, není problém.
rochodit wifiCo máš za kartu? Esli nějaký Pro/Wireless od Intelu, tak stačí pohledat v repozitářích drivery, nainstalit je a fungovat