Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
V sobotu 1. 12. jsme meli clenskou schuzi, kde jsme pekne shrnuli deni v nasem sdruzeni za tenhle rok. Mame za sebou docela zajimavy rok a pred sebou realizaci jeste zajimavejsich veci, pro ktere jsme si polozili zaklady.
Probiralo se toho opravdu hodne, tak tady akorat vypichnu ty podle mne nejzajimavejsi veci a jestli mate zajem, na zbytek kouknete do prilozenych prezentaci a zapisu.
Tenhle rok byl pro nas nejuspesnejsi ze vsech zatim - z celkovych dnesnich 380 clenu, 194 se k nam pridalo prave tenhle rok. Velky vliv na tenhle uspech mel clanek na Root.cz.
Z takoveho rustu mam velkou radost - jednak to validuje snahu, kterou do toho davame a jednak nam to umoznuje rapidne vylepsovat nase technicke zazemi.
O vpsFree bylo driv zname, ze stavi na sice vykonnem, ale porad ne-serverovem hardware. Ono provozovat serverove aplikace na desktopech je super a osobne nemam moc duvod to nekomu vymlouvat, obzvlast kdyz hodne kouka na pomer cena/vykon. Ale jak se vpsFree rozrusta, naklady na hardware jsou min a min dulezite; navic jsme zleniveli moznosti mit out-of-band remote management v podani Supermicro IPMI, coz se pri vetsim poctu serveru fakt hodi - navic clovek nemusi do datacentra tak casto (nebo nemusi otravovat podporu tak casto).
V srpnu jsme poprve zkusili koupit vetsi masinu, konkretneji 2x 6core se 128 GB RAM. Prekvapenim bylo, ze jsme na tu masinu popresouvali vsechny nejnarocnejsi VPS a ono se jich tam i tak vejde 80 - 90. Odhadem by takova masina zvladala dvojnasobek toho, co po ni chceme - ale k cemu... kdyz je ta moznost si koupit dostatek hardware. Takze i kdyz si za jednu takovou sestavu priplatime, je to win-win - min prace pro adminy (min hw), vetsi vykon pro clenske VPS.
Tresnickou je potom nakup Supermicro FatTwin k letosnim vanocum (uz je v racku), kde jsou takove nody 4 v plne konfiguraci ve 4U. Specifikace jsou v moji prezentaci.
Muj rok v Red Hatu mi pomohl prekonat iracionalni mezidistribucni hate a prisel jsem na chut RHELu. Kdyz jsem navic zjistil, ze OpenVZ je aktivne vyvijene uz jenom nad RHEL6 kernelem, bylo vcelku jasne, ze budeme muset prejit.
Migraci na RHEL6 uz mame hotovou, vybrali jsme Scientific Linux jako rebuild RHELu. SL mam mnohem radsi, nez CentOS.
Dalsi z veci, kterou nam prinesl narust clenu, je NAS. Hodne lidi ma potrebu skladovat na VPS vetsi mnozstvi dat - at jde o veci, ktere potrebuji proste mit 24/7 online (= po ruce odevsud), nebo jsou to zalohy, atd...
Kazdy clen tedy dostane 100GB NFS storage (bez priplaceni) a kdo bude potrebovat vic, cenu jsme nastavili hodne lidove si myslim - at uz cenove nebo technicke detaily jsou v moji prezentaci.
Jak hardware nahrazujeme vykonnejsim, resili jsme otazku, co s tim stavajicim.
Hromada clenu ma na VPS produkcni veci, takze kdyz si potrebujou neco vyzkouset, musi to delat dost oklikou (u sebe na na desktopu virtualizovat, nebo delat jeste vetsi prasarny primo na VPS); takze jsme si rekli, ze udelame moznost kazdemu si udelat 'playground' VPS (at uz cerstve nove, nebo klon te produkcni VPS), aby si tam mohl hrat nerusene.
Vic k tomu je zase v moji prezentaci.
Aither zamakal a udelat backend k ShellInABox JS VT100 emu, takze konzole VPS je prenasena az do okna prohlizece. Myslim, ze tahle featura nam dost chybela - i kdyz odriznuti od SSH neni tak caste, myslim, ze zase spousta lidi radsi do tech mist nesahala a neexperimentovala, aby se prave neodrizli.
Dalsi veci, co jsme tenhle rok dodelali, je rychlejsi zpristupneni zaloh ve VPS (NFS). Navic s novou verzi vpsAdminu uz pujde obnovovat VPS ze zalohy jenom kliknutim (doted nam museli clenove psat a my jsme to museli resit rucne).
O novinkach ve vpsAdminu mluvil Aither, takze s detaily vas odkazu na jeho prezentaci.
I kdyz jsme neziskovka, cisla jako rocni prijem a obrat jsou podle mne docela zajimavym ukazatelem, jak se nam dari. Tenhle rok jsme uz spolehlive prekrocili milionovou hranici prijmu - mesicne mame prijem okolo 120 tisic korun.
Tiskni
Sdílej:
ale asi to zatím nikdo ze členů nepotřebovalNebo se nikdo se nikdo, kdo (pouze) to potřeboval, členem nestal :).
Vždyť je to na klávesnici natištěnéhadam, ze kdyby autor blogpostu koukal na klavesnici pri psani tak dlzene, makcene a podobny prisery neresi