Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Koupil jsem si klasický elektrický zvonek s Wagnerovým kladívkem. To, jak si jeho výrobce představoval, že bude fungovat, je mi skutečnou záhadou.
Dnes se tento klasický typ zvonku již nevidí moc často a není to úplně běžný sortiment. Přikládám jeho snímek. Ze spodní strany nejsou žádná vodivá propojení. Elektromagnet je napojen přímo na přívodní kontakty, takže zvonek je schopen cinknout pouze jednou.
Tiskni
Sdílej:
možná by pomohl patřicně transformovaný střídavý proud doplněný diodou...
a co asi píšu: "patřičně transformovaný"
takže pulzy které vzniknou z té diody jako nestačí?
no tak jo no :)
ale to já vím, proto jsem měl (zřejmě) milnou představu, že dioda se střídavm proudrm udělá úplně stehnou službu, jako, když se při přitažení kotvy přeruší obvod...
jen pro upřesnění jsem myslel jednu diodu zapojenou do série s tím zvonkem, rozhodně ne můstek
dle 1. obrázku, tedy odříznout zápornou půlvnu, rozhodně bez kondenzátoru
tak a dost kurňa, mám průmyslovku, kde jsem úspěšně prošel elektrotechnikou, a nebudu se tady dohadovat, co udělá ta dioda ;), k čemu je kondenzátor, jak se usměrňuje proud a podobně. K rozumnému usměrnění jsou IMHO potřeba 4 diody, aby všechny půlvlny byly na výstupu kladné, je to zapojení do Greatzova můstku. Ta jedna dioda zkrátka odřízne půlvlnu, ale jak tu někdo psal, nestačí prý ta půlvlna na rozzvonění zvonku, protože je ta perioda krátká... stejně bych to chtěl vyzkoušet. Tím končím s tímhle vkláknem...
Ve starych knihach se psalo ze mate v krame zadat zvonek na stejnosmerny proud pokud chcete pouzit baterku (obvykle plochou).
Je to jako koupit si HDD SATA kdyz mate v PC jen IDE a jeste se nechat holedbat jak je ten disk rychly.
JJ to bejvavalo.
Dnes to stoji par korun hotovy a nikdo by to nedelal pac jediny mikrokontroler stoji casto i stovku a kde mate zbytek.
>>> Atmel AVR-8 stojí kolem 30 kč.
A kde je ten zbytek? Pokud to najdete v sufleti tak jako ja tak OK ovsem kupovat je to o nicem.
AVR-8 ... a kdo to bude programovat? Osobne se nehodlam vracet do sedmdesatych - osmdesatych let.
Tyto svaby neumi nic vic nez Z80 a jemu prislusne obvody.
Jo tak takto se bastlilo.
Zlate casy.