Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Můj již několikátý pokus o kompilaci jádra nedopadl nejlépe :o(
Už před časem jsem přešel od řady 2.4 na 2.6, což proběhlo bez komplikací, jelikož jsem si dal práci se čtením souboru README.initrd. Proto jsem hned po instalaci balíčků použil zaklínadlo
mkinitrd -c -k 2.6.10 -m reiserfs -f reiserfs -r /dev/hdb1Mám totiž na prvním disku WXP kvůli hrám a Linux mám na druhém na reiserfs.Systém mi tehdy naběhl úplně v pohodě.
Teď jsem si tedy stáhl jádro 2.6.11 a postup zopakoval. Chtěl jsem si ho ale trochu přiohnout a to se mi žel nepovedlo. Neprováděl jsem žádné veké změny, jen jsem vybral typ procesoru (K7 neboli Athlon XP) a chtěl podporu reiserfs přímo v jádře a ne jako modul.
Pak následovala klasika
make bzImage make modules make modules_install make installTo mi sice výsledek hodilo do /, ale já ho přesunul tam kde má být.
Po rebootu šlo vše v pořádku až do chvíle, kdy se měl natáhnout modul iptables. Začalo to řvát 'incorrect module format' a já byl v pytli.
Po několika pokusech jsem to vzdal, upravil symlinky v /boot zpátky a jedu na 2.6.11-generic, což mne vůbec netěší :o(
Tiskni
Sdílej:
make && make modules_install??
make oldconfig # chceme-li stejnou konfiguraci jádra jako předchozí make menuconfig # nepovinně, chceme-li ještě něco doupravit make bzImage && make modules && make modules_install # jdeme na kafea pak se už jen upraví![]()
/etc/lilo.conf
a jádro nakopíruje do /boot
a provést příkaz lilo
a restartovat počítač.
System.map
atd... ale to je snad jasné.
Stále hledám co možná nejjednodušší popis kompilace kernelu, aby byl ale zároveň co možná nejsrozumitelnější. Tohle je možná už zase až moc stručné...
make bzImage && make modules && make modules_install
make modules
je u jader 2.6 skutečně zbytečné. Úplně stačí zadat
make && make modules_install
make help
' a zjistíte, že 'make
' je totéž jako
make vmlinux make bzImage make modules
Vzhledem k tomu, že cíle vmlinux
a bzImage
se liší jen nepatrně, je to prakticky totéž, jako používá tazatel.
make install
udělá v první řadě to, že zkotroluje, jestli existuje /sbin/installkernel, a když ano, tak ho spustí. Takže to nedělám patnáctrát ručně, ale jednou si napíšu skript (případně ho za mě už někdo napsal) a pak ho přes make install
spouštím...